Na UMCS i KUL są jeszcze wolne miejsca na studiach pierwszego stopnia. Pozostałe lubelskie uczelnie publicznie zakończyły już rejestrację kandydatów
Puławy też kuszą
Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej limity przyjęć do tej pory zostały wypełnione w ponad 85 proc. Wolne miejsca są jeszcze m.in. na: administracji, europeistyce, filozofii, politologii, stosunkach europejskich czy zarządzaniu. Dokładne terminy zakończenia rejestracji kandydatów są różne dla poszczególnych kierunków.
Do końca września trwa natomiast nabór na Wydziale Zamiejscowym w Puławach, który w swojej ofercie ma: administrację publiczną, public relations i doradztwo medialne, chemię techniczną oraz fizjoterapię. Dwa ostatnie kierunki cieszą się jednak bardzo dużym zainteresowaniem i wolnych miejsc zostało na nich niewiele.
Licencjat weekendowy
Wciąż trwa jesienna rekrutacja w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Dodatkowe nabory zakończyły się już m.in. na psychologii, germanistyce czy filologii romańskiej. – W tej chwili są jeszcze wolne miejsca np. na historii sztuki, kulturoznawstwie, matematyce, biotechnologii, socjologii czy gospodarce przestrzennej. Dodatkowy nabór odbywa się w trybie wolnym, a rejestracja na poszczególne kierunki będzie trwała do wyczerpania limitu miejsc, jednak nie później niż do końca września – mówi Katarzyna Bojko z biura rzecznika prasowego KUL.
Można jeszcze rejestrować się na studia niestacjonarne: anglistykę, e-pedagogikę, prawo i prawo kanoniczne oraz historię w grupie umownie nazwanej „30”. Są to bezpłatne, trzyletnie studia licencjackie, na których zajęcia będą odbywać się w piątki po południu i w soboty.
Sprawdź czy jest komplet
W ubiegły czwartek rekrutację zakończył Uniwersytet Przyrodniczy. Do dziś osoby przyjęte mają czas na składanie dokumentów. – Po tym terminie powinniśmy wiedzieć, czy ogłosimy jeszcze dodatkowy nabór. Ale już teraz jesteśmy pewni, że wszystkie kierunki zostaną uruchomione – mówi Agnieszka Wasilak, specjalista ds. promocji uczelni.
Uruchamiają rezerwy
Termin dostarczenia dokumentów minął już na Politechnice Lubelskiej. Uczelnia na nadchodzący rok akademicki przygotowała 1875 miejsc na 18 kierunkach. O przyjęcie starało się 3850 osób. Studia na pierwszym roku rozpocznie ok. 1880 osób, w tym 160 obcokrajowców. Uruchomione zostaną wszystkie kierunki.
Podobnie będzie najprawdopodobniej na Uniwersytecie Medycznym. Zakończył się już dodatkowy nabór na trzy kierunki: higienę stomatologiczną, ratownictwo medyczne i zdrowie publiczne. – W sumie zgłosiło się więcej kandydatów niż było miejsc i nie powinniśmy mieć problemów z wypełnieniem limitów.
Najmniej chętnych było na zdrowie publiczne, ale mamy nadzieję, że uda się uruchomić studia na tym kierunku – mówi Krystyna Walkowska, kierownik działu rekrutacji medycznej uczelni.
Na pozostałych kierunkach trwa kompletowanie dokumentów. W miejsce przyjętych kandydatów, którzy jednak nie decydują się na wybór lubelskiego uniwersytetu, regularnie są przyjmowane osoby z list rezerwowych. Ostatecznie proces rekrutacyjny powinien zakończyć się przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego.