Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dla pacjentów z rakiem jelita grubego ma nowoczesne leczenie, także operacje z użyciem robota da Vinci.
Rak jelita grubego to jedna z głównych przyczyn zgonów z powodu nowotworów w Polsce. Problemem jest późne wykrycie, niska zgłaszalność na badania przesiewowe oraz ograniczony dostęp do nowoczesnych metod leczenia. Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Jana z Dukli (COZL) jako jedyny ośrodek w naszym województwie oferuje kompleksową opiekę nad pacjentami z tym nowotworem.
– Chorzy trafiający do COZL z rozpoznaniem, mają dostęp do pełnego zakresu świadczeń, niezbędnych do prowadzenia terapii przeciwnowotworowej. Ten model opieki ma na celu zwiększenie efektywności leczenia, poprawę przeżywalności pacjentów oraz ich komfortu życia także po zakończeniu terapii – mówi lek. med. Paweł Stepuch, zastępca lekarza kierującego II Oddziałem Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Małoinwazyjnej COZL.
Każdy pacjent ma przydzielonego koordynatora, który organizuje wizyty, nadzoruje przebieg leczenia i wspiera chorego na każdym etapie terapii. W COZL dostępne są wszystkie niezbędne badania diagnostyczne i genetyczne, które pozwalają dobrać spersonalizowaną terapię, np. chemioterapię, immunoterapię czy leczenie chirurgiczne. Pacjenci korzystają również z opieki psychologa i dietetyka, a ich stan zdrowia jest monitorowany także po zakończeniu leczenia.
– Wystarczy, że chory zgłosi się do jednej z prowadzonych przy Oddziale Chirurgicznym COZL poradni – Proktologicznej lub Chirurgii Ogólnej. Tam przygotowany zostanie cały plan terapeutyczno-leczniczy oraz omówimy z pacjentem kolejne jego kroki leczenia – mówi dr Anita Kołodziej-Karska z II Oddziału Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Małoinwazyjnej COZL.
Oddział stosuje leczenie chirurgiczne i endoskopowe. Większość zabiegów jest wykonywana w sposób małoinwazyjny np. laparoskopowo. Od lutego w COZL operacje raka jelita grubego wykonuje się z użyciem robota chirurgicznego da Vinci. Technologia umożliwia większą precyzję, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia ważnych struktur i zwiększa skuteczność zabiegu.
– Leczenie operacyjne raka jelita grubego ma za zadanie usunięcie guza wraz z marginesem zdrowych tkanek oraz regionalnymi węzłami chłonnymi. Robot chirurgiczny da Vinci daje nam, operatorom, rewelacyjny wgląd w pole operacyjne oraz nieosiągalną w innych technikach małoinwazyjnych swobodę i precyzję ruchów. Przekłada się to bezpośrednio na dokładność w trakcie operacji, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka uszkodzenia struktur ważnych anatomicznie i funkcjonalnie – podkreśla lek. med. Paweł Stepuch.