Podstawy języka hebrajskiego, jidysz, historia narodu żydowskiego, żydowskie obrzędy i zwyczaje, muzyka i filozofia.
Wśród zainteresowanych jest m.in. Bartosz Chemicz, student historii na KUL. - Mój kierunek studiów nie daje zbyt dużych szansa na ciekawą pracę. Taka specjalizacja mogłaby znacznie ułatwić znalezienie czegoś ciekawego - tłumaczy Bartek. - Chyba się zgłoszę.
- Warto, bo zapotrzebowanie na absolwentów wyższych uczelni zaznajomionych z tematyką żydowską jest coraz większe - mówi prof. Marta Adamczyk-Garbowska, kierownik Zakład Kultury i Historii Żydów UMCS. - Wiąże się to m.in. z budową Muzeum Żydów Polskich w Warszawie czy rewitalizacją gmachu dawnej jesziwy w Lublinie. Ale także z wieloma grupami żydowskich turystów, którzy przyjeżdżają m.in. na Majdanek.
Stąd pomysł na otworzenie judaistyki. Może to być specjalizacja wybrana spośród kilku przez studentów kulturoznawstwa UMCS. Ale może być też traktowana jako dodatkowa specjalizacja dla studentów różnych innych kierunków, z różnych uczelni. Ci drudzy muszą za studia zapłacić: 300 zł za semestr. Nauka trwa 2 lata, czyli 4 semestry.
- Zapraszamy kulturoznawców, polonistów, historyków, filologów, filozofów, politologów, socjologów i studentów innych kierunków - wyjaśnia Adamczyk-Garbowska. - Czekamy też na osoby, które planują albo już piszą prace licencjackie, magisterskie lub doktorskie na tematy związane z kulturą i historią Żydów. Albo na tych, których ta tematyka interesuje lub jest im potrzebna do pracy.
Program obejmuje 300 godzin zajęć. Studenci będą kształceni m.in. z podstaw judaizmu, historii Żydów, obrzędów i zwyczajów żydowskich, literatury, muzyki i filozofii żydowskiej, a także z podstaw języka hebrajskiego i jidysz.
- Wiele osób dzwoni i interesuje się naszą propozycją. Zgłoszenia już zaczynają spływać - wyjaśnia dr Anna Ziębińska-Witek z Zakładu Kultury i Historii Żydów. - Czekamy do 3 października.