Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 października 2023 r.
8:07

Rybka Danio w służbie medycyny. Takie rzeczy dzieją się w Lublinie

Uniwersytet Medyczny w Lublinie po raz pierwszy zorganizował obchody Dnia Ośrodka Medycyny Doświadczalnej. Placówka jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce, która szuka nowych terapii i leków z pomocą żywych organizmów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mimo, że Ośrodek Medycyny Doświadczalnej działa już od 2015 roku, stale się rozwija i nie spada z podium, jeśli chodzi o nowatorskość eksperymentów i badań w Polsce.

W ramach święta zainaugurowanego przez uczelnię, można było m.in. zwiedzić ośrodek i zapoznać się z jego działalnością. Celem jego działalności jest prowadzenie pionierskich badań interdyscyplinarnych na żywych komórkach oraz całych, żyjących organizmach. W rozwoju medycyny swój udział mają m.in. gryzonie oraz małe niepozorne rybki Danio, których organizm jest porównywalny z człowiekiem na pewnym etapie rozwoju.

- Te rybki mają bardzo dużo wspólnego z człowiekiem. Mają ponad 70% genów wspólnych z człowiekiem. Praktycznie wszystkie organy, układy i narządy mają wspólne z człowiekiem. Jedyne, czego nie mają to płuca i prostata, ale oprócz tego mają właściwie wszystko to samo co u nas. Dzięki temu można bardzo łatwo odzwierciedlić wszystkie procesy i reakcje, które zachodzą w rybce i można to porównać do tego, co działoby się z człowiekiem. Testujemy wszystkie nowe substancje, które mają występować w lekach. Są też badania onkologiczne, toksykologiczne, behawioralne - mówi mgr inż. Agnieszka Jakubaszek, samodzielny specjalista techniczny z Ośrodka Medycyny Doświadczalnej UM w Lublinie.

- Do pierwszych etapów badań ta rybka, a właściwie jej zarodki czy larwy są bardzo dobre. My bardzo dbamy, aby te rybki odznaczały się maksymalną zdrowotnością. Mają kontrolowane wszystkie parametry wody, wysyłamy je regularnie do badań pod kątem różnych drobnoustrojów itd. Nasi naukowcy mogą mieć pewność, że materiał do badań, czyli ikra tych rybek jest najwyższej jakości, jeśli chodzi o zdrowie - dodaje mgr inż. Jakubaszek.

W dalszym ciągu inwestowane są pieniądze w rozwój ośrodka, również z pomocą rządową, stąd naukowcy mają możliwość w dalszym ciągu działać w kierunku innowacji medycznych. Placówka ma już jednak sukcesy na swoim koncie.

- Ośrodek bazuje mocno na badaniach behawioralnych i badaniach związków, które w jakiś sposób wpływają na układ nerwowy. To są badania związane z depresją, epilepsją, badania związane z bólem. Wiele cząsteczek zostało przebadanych, niektóre są opatentowane i może pójdą dalej w rozwój kliniczny. Jest taka lubelska firma, która produkuje materiały zastępujące kość i pierwsze badania były wykonywane w naszym ośrodku. To była grupa naukowa Uniwersytetu Medycznego i ten produkt był tutaj opracowany. W tej chwili rozwijamy mocno już od dwóch lat tę gałąź związaną z badaniami onkologicznymi, czyli zrozumienie procesów nowotworzenia, metastazy i stosowania różnych cząsteczek, które mogą zatrzymać ten proces bądź go zmodulować, w celu znalezienia nowatorskich terapii – mówi dr Tomasz Trombik, kierownik Ośrodka Medycyny Doświadczalnej w Lublinie.

W dalszym ciągu na świecie trwa wyścig w znalezieniu terapii bądź leku na raka. Jak wskazuje kierownik ośrodka, lubelscy naukowcy również chcą próbować do tego dążyć, ponownie z pomocą ryb.

- Problem jest taki, że nie jesteśmy jedyni. Pracujemy bardzo mocno, ponieważ Uniwersytet Medyczny ma bardzo dużą historię testowania różnych cząsteczek biologicznie aktywnych, więc w tej chwili jest tu bardzo dużo takich cząsteczek testowanych pod kątem onkologicznym i zobaczymy, co z tego wyjdzie. Wykorzystujemy m.in. właśnie ten model rybki Danio w tych badaniach, bo on umożliwia bardzo szybkie i ilościowo duże przetestowanie takich cząsteczek, w tym w takich modelach nowotworowych związanych z próbkami pochodzącymi bezpośrednio od pacjentów - opowiada kierownik ośrodka.

- To taki zaczątek tego, co np. w Stanach Zjednoczonych czy w niektórych krajach europejskich się stosuje, czyli medycynę spersonalizowaną, gdzie wykorzystuje się właśnie model rybki w taki sposób, że pobiera się próbkę nowotworu od pacjenta, te komórki wprowadza się do rybek i w tych rybkach testuje się różnego rodzaju kombinacje terapeutyczne w celu znalezienia takiej, która będzie najbardziej odpowiednia dla danego pacjenta. Spróbowanie zrobienia czegoś takiego, to byłoby coś nowatorskiego i coś, czego w Polsce jeszcze nie było. To są nasze plany i w tym kierunku idziemy – dodaje doktor.

Dr Trombik dodał jednak, że tego typu badania są ograniczone przez prawo. Zdaniem naukowca, przepisy prawne powinno równo iść z tempem rozwoju nauk medycznych i biologicznych. Koncepcje czy odkrycia rozwijają się w szybkim tempie, ale wdrożenie ich np. w fazę badań klinicznych często są utrudnione. Według doktora społeczeństwo często jeszcze sceptycznie podchodzą do badań eksperymentalnych, dlatego warto edukować na temat otwartości na nowe terapie czy rozwiązania medyczne.

W ramach obchodów Dnia Ośrodka Medycyny Doświadczalnej oprócz samego zwiedzania placówki, grono naukowców z Uniwersytetu Medycznego przeprowadziło szereg wykładów i konferencji np. na temat roli modeli zwierzęcych w badaniach behawioralnych, planów i wyzwań ośrodka, roli rybki w biomedycynie czy na temat obrazowania małych zwierząt w rezonansie magnetycznym o indukcji pola 7T.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty