Szukamy skarbów! Jakie są Twoje ulubione miejsca w Lublinie? Sfotografuj, opisz wrażenia, zgłoś do konkursu! – apelowali przez kilka tygodni organizatorzy konkursu Skarby Kultury Przestrzeni. Propozycji przyszło 62.
Zielone ściany, wąwozy, łąki, zagajniki, stawy, meandry rzeki, wąwozy, drzewa. Ale też balkon, podwórkowe zdroje, rzeźby, rakieta, przejście podziemne czy skośne przejście dla pieszych. Z kilkudziesięciu zgłoszeń mieszkańców Lublina do finału przeszło 12.
Z tego grona swoich faworytów wybierali czytelnicy Dziennika Wschodniego, Gazety Wyborczej Lublin, internauci i jury. Zwycięzców konkursu Skarby Kultury Przestrzeni 2019 poznamy we wtorek, 29 października, na gali w Domu Słów.
– Prawdopodobnie jest to jedyny w Europie konkurs dotyczący dowolnych miejsc, które polepszają samopoczucie mieszkańców miasta. A tym samym pokazują, jaka przestrzeń miejska podnosi jakość życia i dlaczego – mówi Marcin Skrzypek, pomysłodawca i organizator konkursu. – Mieszkańcy mogli zgłaszać zgłosić każde elementy przestrzeni publicznej, które z jakiegokolwiek powodu uznali za cenne, miłe, piękne, wygodne, unikalne itd.
Większość konkursowych zgłoszeń dotyczyła zieleni: drzew, ogródków, rzek, zielonych ulic i zagajników. – Można więc przypuszczać, że tego właśnie poszukujemy w przestrzeni zurbanizowanej: oddechu bliżej natury – komentuje Skrzypek. – Co ciekawe, 25 zgłoszeń, czyli 40 proc. dotyczy miejsc na granicach dzielnic. Być może trzeba by potraktować to jako sygnał do przyjrzenia się, czy nie brakuje tam przestrzeni dających mieszkańcom dobre samopoczucie?
Z 62 zgłoszeń 9-osobowe jury wybrało 12. Podzielono je na trzy na kategorie (obiekt, przyroda, przestrzeń, działanie) i poddano pod głosowanie. Ostatecznie jury przyznało trzy Skarby i dwa wyróżnienia. Laureatów poznamy we wtorek w Domu Słow. Gala rozpocznie się o godz. 18. Wstęp wolny. Przy okazji będzie można obejrzeć wystawę „RybNNa” projektów graficznych Małgorzaty Rybickiej.
– Zapraszamy wszystkich Odkrywców i Twórców Skarbów oraz sympatyków lubelskiego krajobrazu! – zachcęa Skrzypek. I dodaje: – Ze względu na wielką różnorodność przestrzeni, na które mieszkańcy dobrze reagują, konkurs będzie kontynuowany i rozwijany, prawdopodobnie w różnych odsłonach tematycznych. Szukamy też środków na wystawę i wydanie albumu.