Kody QR, tablice informacyjne, a także chodnikowe graffiti - to elementy nowego szlaku, który pozwoli mieszkańcom Lublina bliżej poznać najstarsze drzewa w mieście. Nazwa tej przyrodniczej inicjatywy to "Monumenty przyrody”.
Ścieżka przyrodnicza jest dość rozległa, ponieważ rozpoczyna się od skrzyżowania ulic Kraśnickiej i Głębokiej i ciągnie się do Błoni pod Zamkiem.
– Miasto każdego roku otacza opieką kolejne okazy najpiękniejszych i najbardziej wartościowych lubelskich drzew. Aktualnie mamy w Lublinie 83 pomniki przyrody obejmujące ochroną 258 drzew. Odgrywają one znaczącą rolę w łagodzeniu skutków zmian klimatu oraz są domem dla wielu gatunków ptaków, owadów i mikroorganizmów – mówi Blanka Rdest, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.
Nowa ścieżka przyrodnicza przybliży mieszkańcom Lublina ich znaczenie dla miejskiego ekosystemu. Spacer tym szlakiem to doskonała propozycja spędzania wolnego czasu, łącząca aktywny wypoczynek z edukacją ekologiczną.
Podążając szlakiem „Monumentów przyrody” możemy podziwiać:
- 2 dęby szypułkowe, al. Kraśnicka 4,
- 2 dęby szypułkowe, al. Kraśnicka 2A,
- buki zwyczajne - szpaler 5 drzew, al. Kraśnicka 2K,
- 3 dęby szypułkowe, al. Kraśnicka 2,
- topola czarna, ul. Spadochroniarzy 9,
- klon pospolity, ul. Głęboka 32B,
- topola holenderska, ul. Chrobrego 2,
- topola czarna, ul. H. Łopacińskiego 3,
- topola biała, Ogród Saski,
- lipa drobnolistna, ul. I. Radziszewskiego 2A,
- miłorząb dwuklapowy, ul. Lipowa (cmentarz wejście),
- dąb szypułkowy, ul. Lipowa (cmentarz, kaplica),
- kłęk amerykański, ul. Krucza 6,
- lipa drobnolistna, ul. Ewangelicka 1,
- kasztanowiec zwyczajny, ul. Ewangelicka 1,
- dąb szypułkowy, ul. Chmielna 1,
- dąb szypułkowy, Plac Litewski,
- szakłak pospolity, ul. Bernardyńska 14A,
- wierzba biała, Błonia pod Zamkiem.
Jak rozpoznamy szlak monumentów przyrody?
– Na początku oraz na końcu trasy zamontowano tablice edukacyjne, które opisują znajdujące się tam pomnikowe drzewa oraz ich znaczenie dla miejskiego ekosystemu - informuje Anna Czerwonka z lubelskiego ratusza. I dodaje: - Na tablicach umieszczono także kod QR, który skieruje osoby niedowidzące i niesłyszące do strony internetowej, gdzie opublikowany jest film z nagraniem lektorskim oraz tłumaczeniem na polski język migowy. W najbliższym czasie przy 9 pomnikach pojawi się również chodnikowe graffiti z nazwą gatunkową objętego ochroną okazu.