Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 września 2020 r.
13:05

Sąd: Sprzedaż mieszkań w Domu Seniora LSM w Lublinie nie powinna się odbyć

Dom Seniora przy ul. Wołodyjowskiego 17
Dom Seniora przy ul. Wołodyjowskiego 17 (fot. sko)

Sąd przyznał rację grupie mieszkańców LSM i uznał, że uchwała, na mocy której spółdzielnia sprzedała mieszkania – udziały w Domu Seniora przy ul. Wołodyjowskiego, jest nieważna. Co się stanie z ludźmi, którzy już tam mieszkają?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mieszkańcy bloku przy Wołodyjowskiego 17 w Lublinie z dziennikarzami rozmawiają niechętnie. – Nic nie wiem na ten temat – mówi kobieta wchodząca do klatki z dwójką dzieci.

Inna kobieta: – Przepraszam, jestem chora. Może pod 14-tką coś powiedzą – tłumaczy, ale pod 14-tką nikogo nie ma.

Pod blokiem zaparkowanych jest kilkanaście samochodów. Chcieliśmy zapytać, jak się mieszka w Domu Seniora i czy mieszkańcy wiedzą, jakie kłopoty mogą im się teraz zwalić na głowy.

Ale od początku. Przy ul. Wołodyjowskiego na LSM stała pusta działka. Plan zagospodarowania pozwalał ją zabudować, ale tylko obiektem użyteczności publicznej. I właśnie tym tropem poszła Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa, która postawiła tam Dom Seniora.

Tyle, że Domem Seniora jest z nazwy. Realnie jest to 36 mieszkań, które mają nawet 90 m kw. powierzchni. Formalnie mieszkań nie można było kupić, ale spółdzielnia sprzedawała udziały w nieruchomości, a jednostką rozliczeniową był metr kwadratowy. Czyli tak samo, jakby mieszkanie kupowało się u dewelopera.

Decyzję o budowie podjęły władze LSM pod wodzą byłego już prezesa Jana Gąbki.

Dziś przy Wołodyjowskiego jest już sprzedanych 26 mieszkań a kolejne jest zarezerwowane.

Tyle, że od początku inwestycji sprzeciwiała się grupa mieszkańców. – od początku miał to być apartamentowiec, a nie żaden dom seniora, w którym opiekuje się starszymi ludźmi – powtarzają do dziś. – Chcemy, żeby tam był jednak prawdziwy dom seniora z miejscem, gdzie moglibyśmy się spotkać – dodają.

Zaskarżyli uchwałę o sprzedaży udziałów do sądu i właśnie wygrali. Sąd Okręgowy uznał m.in. że budynek nie jest użytkowany zgodnie z przeznaczeniem, budynek nie został zaprojektowany pod kątem domu seniora, spółdzielnia przestała być wiarygodna dla spółdzielców a uchwała jest sprzeczna z dobrymi obyczajami.

Wyrok jest nieprawomocny i już wiadomo, że sprawa będzie miała ciąg dalszy. Zarząd LSM informuje, że już w tym tygodniu zamierza złożyć apelację.

W ocenie prawników kolejny przegrany proces ściągnie kłopoty na wiele osób.

– Uprawomocnienie się wyroku oznaczałoby poważne problemy prawne i finansowe dla spółdzielni. Po pierwsze umowy sprzedaży udziałów w nieruchomości stracą podstawę prawną. A to może oznaczać, że osoby mieszkające w Domu Seniora muszą się wyprowadzić, a LSM musi zwrócić im pieniądze – komentuje Joanna Sulima, rada prawny z kancelarii Jana Mojaka, który przed sądem reprezentował protestujących mieszkańców.

Sam zarząd LSM przyznaje: – Ewentualne uprawomocnienie się wyroku  skutkować będzie (…) efektem wyeliminowania ww. uchwały z obrotu prawnego będzie niemożność sprzedaży pozostałych udziałów, w skutek czego Spółdzielnia poniesie stratę rzędu ok. 2 milionów złotych – odpisała nasze pytania spółdzielnia.

Joanna Sulima ocenia, że błędy spółdzielnia popełniła już na początku decydując o budowie. – Uchwałą o sprzedaży udziałów próbowano je naprawić, ale zrobiono to nieumiejętnie – komentuje.

Mieszkania – udziały od LSM mogą kupić tylko osoby mające co najmniej 60 lat, będące emerytem lub rencistą całkowicie niezdolnym do pracy. Ale potem można udziały odsprzedać młodszym.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty