Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 września 2009 r.
19:27
Edytuj ten wpis

Studenci wrócili do Lublina! Co Was czeka?

Autor: Zdjęcie autora (mb jasz)

Ci z UMCS muszą walczyć akademik i szukać parkingu na miasteczku. Ci z KUL muszą znaleźć dobry autobus na Majdanek, bo tam będą teraz mieli zajęcia. A ci ze wszystkich uczelni muszą dobrze zaplanować najbliższy weekend, bo przez wakacje w Lublinie powstało kilka ciekawych klubów. Oto szczegóły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Gaudeamus już

Jako pierwsi nowy rok akademicki zainaugurowali wczoraj studenci lubelskiego Uniwersytetu Przyrodniczego (na zdjęciu). W Centrum Kongresowym UP odbyła się oficjalna inauguracja: z immatrykulacją studentów, płomiennymi przemówieniami i odśpiewaniem Gaudeamus. Kolejne lubelskie uczelnie organizują swoje oficjalne inauguracje w kolejnych dniach – w środę zaprasza Uniwersytet Medyczny.

Klubowo też na nowo

Sporo nowości czeka na powracających studentów na lubelskiej scenie klubowej. Miejsce znanego Sema4 zajął klub Place. Za Kotłownię wprowadził się Soundbar. A Centrala przeniosła się do nowego miejsca.

– Chciałem stworzyć miejsce otwarte na wszelkie odmienności, przygotowane do swobodnej i bezpiecznej zabawy. Multimedialne i efektowne miejsce na miarę XXI wieku – mówi Jan Dunin-Kozicki, szef klubu Place, lepiej znany w środowisku klubowo-muzycznym jako Holy Honza.

Jego Place (na zdjęciu) zajął miejsce Sema4 w budynku DOKP przy ul. Okopowej. Klub został otwarty 19 września. Do stworzenia wystroju wielkiego, dwupoziomowego wnętrza zaprosił m.in. szwedzkiego projektanta J.G. Przy aranżacji trzech barów współpracowali barmani z High Flair Bar. A w samym klubie znalazło się sporo ciekawostek: miksowane wideoklipy czy strefa klasycznych automatów do gier wideo.

Z kolei z budynku Centrum Kultury przy ul. Peowiaków wyprowadziła się Centrala. Nowa lokalizacja klubu to ul. Dolna Panny Marii 3. Powód wyprowadzki? Remont pomieszczeń Centrum Kultury, który zakończy się w 2012 roku.

Swój żywot dokończyła też Kotłownia. W jego miejscu przy Al. Racławickich powstał Soundbar. Oficjalne otwarcie – w piątek. – To będzie klub, w którym jakość dźwięku zadowoliłaby nie tylko miłośników tanecznej zabawy, ale i najbardziej wyrafinowanych fanów muzyki. Wreszcie klub, który bez kompleksów może zaistnieć na klubowej mapie Europy – reklamują właściciele Soundbaru.

Ruch w powielaniu i sprzedawaniu

Z powrotu studentów cieszą się sklepikarze i właściciele punktów ksero w okolicach lubelskich uczelni. W jednym z takich miejsc przy ul. Skłodowskiej (na zdjęciu) już wczoraj spotkaliśmy tłumy studentów.

– Spokojnie, to na razie końcówka tzw. sezonu wrześniowego – mówi Bartłomiej Czarnota, właściciel punktu. – Przychodzą studenci, którzy mają obrony prac magisterskich czy doktorskich i muszą je oprawić.

Ci, którzy teraz zaczynają zajęcia, dopiero z ksero zaczną korzystać. – Pewnie pierwsi pojawią się, jak tylko poznają spis lektur – śmieje się Czarnota. – A prawdziwe nasilenie klientów to oczywiście dopiero najbliższa sesja egzaminacyjna.

– Widzę zmianę już od kilku dni – mówi z kolei Barbara Litwińska, właścicielka sklepu spożywczego obok Politechniki Lubelskiej. – Studenci zaczęli zjeżdżać do miasta nawet w ub. tygodniu. A wiadomo: pić i jeść coś trzeba. W przypadku studentów, zwłaszcza pić.

KUL zaprasza na Majdanek

W samo południe przed wejściem do Gmachu Głównego przy Al. Racławickich Katolicki Uniwersytet Lubelski podstawi w czwartek autokary, które zawiozą studentów na Majdanek.

Od tego roku akademickiego studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej, kulturoznawstwa, pedagogiki oraz politologii KUL będą mieli zajęcia w dawnych budynkach wojskowych, przy Drodze Męczenników Majdanka 70. W połowie sierpnia uniwersytet podpisał dziesięcioletnią umowę dzierżawy trzech budynków po jednostce wojskowej, która tam była. Ma to rozwiązać problemy lokalowe uniwersytetu, którego studenci często musieli gnieździć się w niewielkich salkach.

Problem w tym, że uczelnia poinformowała o przeprowadzce na przełomie sierpnia i września. Zdaniem studentów, o wiele za późno. – "Zachęcamy studentów wymienionych kierunków do uwzględnienia tej informacji przy wyborze stancji” – głosił komunikat na stronie internetowej uczelni.

– Przecież to jest chore. Kto teraz szuka stancji? Wszyscy już ją dawno mają! I teraz mają się tłuc na Majdanek z drugiego końca miasta – oburzali się studenci. – Pochodzę z drugiego końca Polski i był to obowiązek uczelni nas o tym powiadomić, i to wcześniej – pisze na naszym forum internetowym jeden z nich.

Uczelnia tłumaczy, że nie mogła uprzedzić studentów wcześniej, bo wynajęcie lokali nie było jeszcze przesądzone. Studenci mogli być powiadomieni dopiero po podpisaniu oficjalnej umowy, a to nastąpiło dopiero w połowie sierpnia.

Nowa organizacja na miasteczku UMCS

Już nie tylko wjeżdżając na Plac Marii Curie-Skłodowskiej trzeba mieć specjalne zezwolenie. Od dzisiaj UMCS wprowadza reglamentację także na parking obok piwnic rektoratu.

Pracownicy uczelni zainteresowani nowym parkingiem do 28 września musieli składać podanie o zakup pilota. Za jego pomocą można otworzyć szlaban i wjechać.

Do tej pory takie rozwiązanie było stosowane na parkingach wokół pomnika patronki uniwersytetu. Żeby wjechać na plac, trzeba mieć wykupionego pilota (cena – 40 zł) albo uzyskać zgodę na wjazd jednorazowy (przy szlabanach są domofony i kamery, dzięki którym portier siedzący w budynku rektoratu może otworzyć rogatkę). Piloty były przeznaczone głównie dla pracowników uczelni.

Teraz identyczne rozwiązanie zostało wprowadzone na nowym parkingu. Chodzi o ponad miejsca postojowe obok piwnic rektoratu, do których wjeżdża się pod kładką na ul. Radziszewskiego. Do tej pory można tam był parkować korzystając z zasady "kto pierwszy ten lepszy”. I dotyczyło to zarówno profesorów, jak i studentów.

Teraz miejsca są reglamentowane, i to tylko dla pracowników. Uczelnia rozprowadziła wśród nich ok. 50 pilotów, które będą umożliwiały wjazd. Koszt jednego – 85 zł.

Studenci UMCS na żaden nowy parking na razie nie mogą liczyć. Uczelnia ustawiła im za to kilka drogowskazów, które mają ułatwić drogę do poszczególnych wydziałów, rektoratu czy biblioteki. Znak stanął m.in. przy Placu Marii Curie-Skłodowskiej, w samym środku uniwersyteckiego miasteczka.

Pozostałe informacje

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty