Lublinianin Paweł Koniak stworzył wyjątkowy zestaw klocków Lego. Jego pomysł ma szanse na to, by trafić na sklepowe półki całego świata
- Jestem z pokolenia PRL i w dzieciństwie zbyt długo się Lego nie pobawiłem. Miałem jakiś zestaw, który dostałem od wujka z Ameryki, który potem się gdzieś zawieruszył. Jakiś czas temu znalazłem go w internecie i tak zaczęło się moje hobby, bo dziś już śmiało mogę powiedzieć, że klocki to moja pasja – opowiada pan Paweł.
Pasja to nie tylko składanie gotowych zestawów, ale raczej rozkładanie ich i przygotowywanie zupełnie nowych cudeniek. Jednym z nich jest projekt The Warderobe oparty na scenach z książki „Lew, czarownica i stara szafa” C.S. Lewisa. Projekt wyjątkowy, bo w tytułowej szafie mieści się zimowy las, w którym figurki obracają się niczym w szopce. Oprócz tego dostajemy świecące elementy i Mikołaja wyskakującego z szuflady.
- Szafę zrobiłem dla własnej radości, ale znajomi namówili mnie, żeby pójść z tym zestawem krok dalej, bo jest naprawdę dobry – mówi Koniak. – Dlatego zgłosiłem go do projektu Lego Ideas. To jedyny znajdujący się tam projekt z Lublina.
Praca jest teraz oceniana przez internautów. Bardzo szybko zdobyła ponad 1000 głosów. Jeśli pozyska 10 tysięcy zwolenników, projekt zakwalifikuje się do fazy oceny, w której Lego zdecyduje, czy zostanie on oficjalnym zestawem.
- Nie ukrywam, że na to liczę – przyznaje lublinianin. – Byłoby mi niezmiernie miło zobaczyć swój projekt na półkach sklepów.
Żeby wspomóc pana Pawła w zrealizowaniu tego marzenia wystarczy zagłosować na jego pomysł na stronie projektu: https://ideas.lego.com/projects/c03edd30-3a26-48cb-95fa-e7741878dbfc
Lego
Nazwę Lego duńskie przedsiębiorstwo zabawkarskie przyjęło w 1934 r. Jest to skrót utworzony od duńskiego zwrotu „Leg godt” (baw się dobrze), natomiast jednym ze znaczeń tego wyrazu po łacinie jest „składam”.
W 1947 Lego zaczęło produkować zabawki z tworzywa sztucznego. Wielki światowy sukces przyniosły przedsiębiorstwu klocki – cegiełki składane razem za pomocą systemu wypustek i odpowiadających im gniazd, pozwalające na uzyskiwanie wielu możliwych kombinacji połączeń.
Począwszy od lat 60. XX w., zestawy klocków Lego umożliwiają budowę miast z modelami między innymi: domów, samochodów, zawierały także figurki mieszkańców. W 1975 roku w zestawach pojawiły się pierwsze proste minifigurki (ludziki Lego), a obecną formę minifigurek z ruchomymi częściami ciała przybrały od 1978 roku.
Koncern Lego w 2010 posiadał około 70% udziału w światowym rynku klocków, co oznacza, iż około 400 mln ludzi bawi się corocznie jej produktami.
Źródło: Wikipedia