Były i obecny prorektor, dziekan jednego z wydziałów oraz kierownicy kilku katedr są wśród kandydatów na rektora Uniwersytetu Przyrodniczego. O stanowisko ubiega się sześć osób. Wybory odbędą się 5 kwietnia.
O reelekcję nie może ubiegać się prof. Marian Wesołowski, który właśnie kończy swoją drugą kadencję. Wczoraj uczelniana komisja wyborcza ogłosiła nazwiska jego potencjalnych następców. Warunkiem znalezienia się w tym gronie było uzyskanie co najmniej 150 zgłoszeń w trakcie zebrań wyborczych z udziałem wszystkich grup społeczności akademickiej.
Najwięcej głosów – 724 – otrzymał kierownik Katedry Hodowli i Ochrony Zasobów Genetycznych Bydła prof. Zbigniew Litwińczuk. 644 osoby zgłosiły prof. Stanisława Barana, obecnego prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą. Były prorektor uczelni prof. Krzysztof Kostro dostał 354 głosy. A 226 – prof. Stanisław Winiarczyk, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. O stanowisko rektora będą też ubiegać się kierownicy Katedry Energetyki i Środków Transportu – prof. Wiesław Piekarski (207 zgłoszeń) i Katedry Biochemii i Chemii Żywności – prof. Barbara Baraniak (152 zgłoszenia).
W ostatni wtorek wybory odbyły się na Politechnice Lubelskiej. Na drugą kadencję został wybrany prof. Piotr Kacejko, który był jedynym kandydatem. Wczoraj rektor-elekt zgłosił propozycje dotyczące stanowisk prorektorów. Swoją funkcję ma zachować prorektor ds. nauki prof. Marzenna Dudzińska.
Prorektorem ds. studenckich może zostać prof. Paweł Droździel, a za współpracę z otoczeniem społeczno-biznesowym odpowiadać będzie prof. Anna Halicka. Wybory prorektorów odbędą się 22 marca.
15 marca będzie wiadomo, czy przez kolejną kadencję Uniwersytetem Medycznym będzie rządził prof. Andrzej Drop, który jest jedynym kandydatem na stanowisko rektora. 22 kwietnia odbędą się wybory na UMCS. Na razie chęć udziału potwierdził jedynie obecny rektor prof. Stanisław Michałowski. W maju zostaną wybrane nowe władze KUL. Tam wyboru dokona Senat uczelni.