Trwa Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Specjaliści apelują do kobiet: cytologia może uratować życie. Wcześnie wykryty nowotwór daje szanse na pokonanie choroby. Badanie powinno się wykonywać raz na 3 lata
Szacuje się, że rak szyjki macicy jest szóstym, co do częstości występującym nowotworem u polskich kobiet. Wykryty i leczony na wczesnym etapie jest uleczalny w 99 proc. Regularna cytologia pomaga we wczesnym zdiagnozowaniu, jednak według danych z Głównego Urzędu Statystycznego, aż 13 proc. kobiet w Polsce, nigdy nie wykonało tego badania. W dniach od 20 do 26 stycznia przypada Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy i wtedy szczególnie przypomina się o roli, jaką pełni profilaktyka.
- Rak szyjki macicy to jeden z częstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Wykryty na wczesnym etapie choroby jest w większości przypadków wyleczalny, późno zdiagnozowany i nieleczony może stanowić duży problem terapeutyczny. Dlatego każda kobieta powinna wykonywać regularnie badanie cytologiczne – zaznacza dr n. med. Justyna Podlodowska, onkolog kliniczny.
Rocznie, ten nowotwór jest wykrywany u około 3 tys. kobiet, a 1700 z nich umiera z jego powodu. W ramach programu Narodowego Funduszu Zdrowia, panie w wieku 25 do 64 lat mogą raz na 3 lata bezpłatnie wykonać cytologię.
https://www.dziennikwschodni.pl/zdrowie/badanie-ktore-moze-uratowac-zycie,n,1000301859.html
- Badanie można z robić w każdej poradni ginekologiczno-położniczej, która ma umowę z NFZ i w poradniach POZ, które podpisały umowę na realizację tego programu W województwie lubelskim, profilaktyczną cytologię można zrobić w 106 poradniach ginekologiczno-położniczych i w 21 gabinetach położnej POZ. Do badania w ramach programu nie jest potrzebne skierowanie – przypomina Dagmara Marczewska, zastępca dyrektora ds. medycznych Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.