Kościół katolicki modli się dzisiaj za kapłanów. W Wielki Czwartek, który rozpoczyna Triduum Paschalne podczas mszy krzyżma duchowni odnowili swoje przyrzeczenie kapłaństwie. W tym roku katolicy i prawosławni obchodzą Święta Zmartwychwstania Pańskiego w tym samym czasie.
Wielki Czwartek to dzień uwielbienia Boga za dar kapłaństwa. Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w homilii wygłoszonej w katedrze poznańskiej wiele uwagi poświęcił kapłaństwu, temu co w kapłaństwie jest najważniejsze, ale też chwilom zwątpienia i słabości. Zwracał też uwagę na pewien błąd, który popełniają zwłaszcza młodzi księża i kapłani w podeszłym wieku.
– Jest to przekonanie o tym, iż jeśli otworzę swoje serce, żeby powiedzieć – w odpowiednim miejscu – o jakimś upadku czy słabości, to zaszkodzę własnemu wizerunkowi – mówił abp Gądecki. – Młodzi obawiają się, że fakt ten sprawi, iż zostaną uznani za niezdatnych. Starsi natomiast sądzą, że cała droga, jaką dotąd przebyli, może zostać przez to zakwestionowana.
To błędna opinia. – Jest zupełnie inaczej: „Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy…” – stwierdził abp. Gądecki.
O tym, że powołani nie są osobami bez grzechu mówił również dzisiaj w archikatedrze lubelskiej arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski podczas mszy krzyżma. – Także nas powołał Bóg jako grzeszników, także na nas spojrzał Miserando atque eligendo (z łac.) ze zmiłowaniem i wybrał nas – podkreśla abp Budzik. – Także z nas słabych i grzesznych pragnie uczynić swoich apostołów i ewangelizatorów. Przyszliśmy po to aby powtórzyć to co kiedyś nasze serce mówiło w dniu naszych święceń: „Panie ty mnie znałeś, a mimo to mnie wezwałeś. Przymnij mnie takim jakim jestem i uczyń mnie takim jakim Ty chcesz mnie mieć”. A Jezus odpowiadał i odpowiada: „Nie mogę tego uczynić bez twojej współpracy, bez twojego duchowego wysiłku, który musi trwać przez całe życie”.
Z kolei biskup Artur Miziński, sekretarz generalny KEP zachęca do udziału w liturgii. – Obyśmy nie byli jak śpiący apostołowie, ale czuwający z Chrystusem, aby móc wejść w pełni w tajemnice, która ma się za chwilę dokonać – zwraca uwagę bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP, który ma przewodniczyć dzisiejszej liturgii Wieczerzy Pańskiej w archikatedrze w Lublinie. I dodaje: Bądźmy z Chrystusem na Drodze Krzyżowej, bądźmy przy krzyżu, trwajmy przy grobie.
Katolicy wspólnie z prawosławnymi
W tym roku Kościół katolicki i Kościół prawosławny przeżywa mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa w tym samym terminie. – Nie zdarza się to często – przyznaje Andrzej Boublej, rzecznik prasowy Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej. – Dlatego, że kościół zachodni ma inny sposób wyliczania Święta Zmartwychwstania. Jest to pierwsza niedziela po pełni. Natomiast Kościół prawosławny dorzuca jeszcze do tego to, że musi być już skończony okres Paschy żydowskiej.
TRIDUUM PASCHALNE W ARCHIKATEDRZE LUBELSKIEJ
WIELKI CZWARTEK - 13 KWIETNIA 2017 R.
18.00 – Msza Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umycia nóg i przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do ołtarza wystawienia.
Przewodniczy liturgii – bp Artur Miziński
20.00-22.00 – adoracja Najświętszego Sakramentu
WIELKI PIĄTEK – 14 kwietnia 2017 r.
9.00 – Liturgia Godzin z udziałem Kapituły Archikatedralnej
15.00 – rozpoczęcie nowenny do Miłosierdzia Bożego
18.00 – Liturgia na cześć Męki Pańskiej – celebruje bp Józef Wróbel
20.00 – Droga Krzyżowa ulicami Starego Miasta, z przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich
21.00-24.00 – Noc konfesjonałów
WIELKA SOBOTA – 15 kwietnia 2017 r.
9.00 – Liturgia Godzin z udziałem Kapituły Archikatedralnej
7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 8.50, oraz od 10.00 do 16.00 – błogosławieństwo pokarmów (co pół godziny)
15.00 – II dzień nowenny do Miłosierdzia Bożego
20.00 – Liturgia Wigilii Paschalnej z procesją rezurekcyjną.
Liturgii Słowa przewodniczy bp Mieczysław Cisło, liturgii chrzcielnej i liturgii eucharystycznej przewodniczy abp Stanisław Budzik, w czasie liturgii dorosłym zostaną udzielone sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego (chrzest, bierzmowanie i Eucharystia).
NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – 16 kwietnia 2017 r.
W ciągu dnia Msze św. o godz. 6.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 17.00, 19.00 (nie ma Mszy o godz. 7.00)
11.30 – Msza św. z udziałem Kapituły Archikatedralnej – przewodniczy i homilię wygłosi abp Stanisław Budzik
13.00 – Msza św., podczas której będzie udzielany dzieciom sakrament chrztu
18.00 – Nieszpory kończące celebrację Triduum Paschalnego, a po nich III dzień nowenny do Miłosierdzia Bożego
PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY – 17 kwietnia 2017 r.
Msze św. o godz. 6.00, 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 17.00, 19.00
18.00 – Nowenna do Miłosierdzia Bożego