Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 kwietnia 2017 r.
14:49

Triduum Paschalne: W Wielki Czwartek wierni modlą się za kapłanów

Autor: Zdjęcie autora aa

Kościół katolicki modli się dzisiaj za kapłanów. W Wielki Czwartek, który rozpoczyna Triduum Paschalne podczas mszy krzyżma duchowni odnowili swoje przyrzeczenie kapłaństwie. W tym roku katolicy i prawosławni obchodzą Święta Zmartwychwstania Pańskiego w tym samym czasie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wielki Czwartek to dzień uwielbienia Boga za dar kapłaństwa. Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w homilii wygłoszonej w katedrze poznańskiej wiele uwagi poświęcił kapłaństwu, temu co w kapłaństwie jest najważniejsze, ale też chwilom zwątpienia i słabości. Zwracał też uwagę na pewien błąd, który popełniają zwłaszcza młodzi księża i kapłani w podeszłym wieku.

– Jest to przekonanie o tym, iż jeśli otworzę swoje serce, żeby powiedzieć – w odpowiednim miejscu – o jakimś upadku czy słabości, to zaszkodzę własnemu wizerunkowi – mówił abp Gądecki. – Młodzi obawiają się, że fakt ten sprawi, iż zostaną uznani za niezdatnych. Starsi natomiast sądzą, że cała droga, jaką dotąd przebyli, może zostać przez to zakwestionowana.

To błędna opinia. – Jest zupełnie inaczej: „Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy…” – stwierdził abp. Gądecki.

O tym, że powołani nie są osobami bez grzechu mówił również dzisiaj w archikatedrze lubelskiej arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski podczas mszy krzyżma. – Także nas powołał Bóg jako grzeszników, także na nas spojrzał Miserando atque eligendo (z łac.) ze zmiłowaniem i wybrał nas – podkreśla abp Budzik. – Także z nas słabych i grzesznych pragnie uczynić swoich apostołów i ewangelizatorów. Przyszliśmy po to aby powtórzyć to co kiedyś nasze serce mówiło w dniu naszych święceń: „Panie ty mnie znałeś, a mimo to mnie wezwałeś. Przymnij mnie takim jakim jestem i uczyń mnie takim jakim Ty chcesz mnie mieć”. A Jezus odpowiadał i odpowiada: „Nie mogę tego uczynić bez twojej współpracy, bez twojego duchowego wysiłku, który musi trwać przez całe życie”.

Z kolei biskup Artur Miziński, sekretarz generalny KEP zachęca do udziału w liturgii. – Obyśmy nie byli jak śpiący apostołowie, ale czuwający z Chrystusem, aby móc wejść w pełni w tajemnice, która ma się za chwilę dokonać – zwraca uwagę bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP, który ma przewodniczyć dzisiejszej liturgii Wieczerzy Pańskiej w archikatedrze w Lublinie. I dodaje: Bądźmy z Chrystusem na Drodze Krzyżowej, bądźmy przy krzyżu, trwajmy przy grobie.

Katolicy wspólnie z prawosławnymi

W tym roku Kościół katolicki i Kościół prawosławny przeżywa mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa w tym samym terminie. – Nie zdarza się to często – przyznaje Andrzej Boublej, rzecznik prasowy Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej. – Dlatego, że kościół zachodni ma inny sposób wyliczania Święta Zmartwychwstania. Jest to pierwsza niedziela po pełni. Natomiast Kościół prawosławny dorzuca jeszcze do tego to, że musi być już skończony okres Paschy żydowskiej.

TRIDUUM PASCHALNE W ARCHIKATEDRZE LUBELSKIEJ

WIELKI CZWARTEK - 13 KWIETNIA 2017 R.

18.00 – Msza Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umycia nóg i przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do ołtarza wystawienia.
Przewodniczy liturgii – bp Artur Miziński

20.00-22.00 adoracja Najświętszego Sakramentu

WIELKI PIĄTEK – 14 kwietnia 2017 r.

9.00 Liturgia Godzin z udziałem Kapituły Archikatedralnej
15.00 rozpoczęcie nowenny do Miłosierdzia Bożego
18.00 – Liturgia na cześć Męki Pańskiej – celebruje bp Józef Wróbel
20.00 Droga Krzyżowa ulicami Starego Miasta, z przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich
21.00-24.00 Noc konfesjonałów

WIELKA SOBOTA – 15 kwietnia 2017 r.

9.00 Liturgia Godzin z udziałem Kapituły Archikatedralnej
7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 8.50, oraz od 10.00 do 16.00 błogosławieństwo pokarmów (co pół godziny)
15.00 II dzień nowenny do Miłosierdzia Bożego

20.00 Liturgia Wigilii Paschalnej z procesją rezurekcyjną.
Liturgii Słowa przewodniczy bp Mieczysław Cisło, liturgii chrzcielnej i liturgii eucharystycznej przewodniczy abp Stanisław Budzik, w czasie liturgii dorosłym zostaną udzielone sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego (chrzest, bierzmowanie i Eucharystia).

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – 16 kwietnia 2017 r.

W ciągu dnia Msze św. o godz. 6.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 17.00, 19.00 (nie ma Mszy o godz. 7.00)

11.30 Msza św. z udziałem Kapituły Archikatedralnej – przewodniczy i homilię wygłosi abp Stanisław Budzik
13.00 Msza św., podczas której będzie udzielany dzieciom sakrament chrztu
18.00 Nieszpory kończące celebrację Triduum Paschalnego, a po nich III dzień nowenny do Miłosierdzia Bożego

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY – 17 kwietnia 2017 r.

Msze św. o godz. 6.00, 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 17.00, 19.00
 18.00 Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Pozostałe informacje

Konklawe po śmierci Franciszka. Znana jest data wydarzenia

Konklawe po śmierci Franciszka. Znana jest data wydarzenia

Watykan poinformował, że konklawe po śmierci papieża Franciszka odbędzie się 7 maja.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Wraz z nadejściem wiosny na drogi województwa lubelskiego wrócili motocykliści i rowerzyści. Sprzyjająca aura zachęca do jazdy, jednak policja przypomina – bezpieczeństwo musi być priorytetem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Olimpiakos Tarnogród w sobotę przegrał wysoko z Pogonią 96 Łaszczówka

Zamojska klasa okręgowa. Hokejowy wynik w Tarnogrodzie

W jednym z najciekawiej zapowiadających się spotkań 22. kolejki Olimpiakos Tarnogród mierzył się u siebie Pogonią 96 Łaszczówka. Mecz był bardzo emocjonujący, bo padło w nim aż dziewięć goli, a po końcowym gwizdku z wygranej cieszyli się goście

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie

Podczas prac ziemnych na Błoniach Zamkowych w Lublinie odkryto prawdziwą perełkę - pozostałości po zabudowie dawnej dzielnicy żydowskiej.

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Ekran to najdelikatniejszy i jednocześnie jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona. Uszkodzenie wyświetlacza może być nie tylko kosztowne w naprawie, ale też uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na zabezpieczenie ekranu zaraz po zakupie telefonu. Do wyboru mamy dwie podstawowe opcje: szkło hartowane i folia ochronna. Które rozwiązanie jest lepsze? Przyjrzyjmy się obu metodom zabezpieczania wyświetlacza, ich wadom, zaletom i zastosowaniom.

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Przyjemny, ciepły dom to marzenie każdego właściciela. Dobry materiał izolacyjny sprawia, że zimą oszczędzamy na ogrzewaniu, a latem wnętrze nie nagrzewa się nadmiernie. Przyjazna atmosfera w domu to też mniejszy stres związany z przeciągami czy wilgocią. Zanim podejmiesz decyzję o konkretnym rozwiązaniu, warto przyjrzeć się zaletom i ograniczeniom najpopularniejszych technologii.

Piłkarze Tura Milejów są już bardzo blisko awansu do IV ligi

Siedem goli Tura Milejów w meczu z Hetmanem Gołąb, wyniki lubelskiej okręgówki

Tur Milejów nie zatrzymuje się w drodze po awans do IV Ligi. Podopieczni Tomasza Zająca rozbili Hetmana Gołąb aż 7:2.

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów w Lublinie. Sprawa dotyczy dwóch firm: Kom-Eko i Koma Lublin.

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wysokie temperatury w czasie lata sprawiają, że zamknięte obuwie przestaje się sprawdzać. Zamiast niego warto sięgnąć po klapki, które są lekkie i pozwalają stopom odpocząć. Co więcej, znakomicie prezentują się w towarzystwie zwiewnych letnich strojów. Jeśli zatem szukasz wygodnych klapków dla siebie, sprawdź, po jakie modele warto sięgnąć w sklepie.

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Po wyjazdowym remisie z LZS Sielczyk trener Orląt Łuków Adrian Świderski podał się do dymisji

Orlęta Łuków bez trenera, 11 goli Lutni Piszczac i wszystkie wyniki bialskiej okręgówki

Podział punktów w meczu LZS Sielczyk z Orlętami Łuków sprawił, że do dymisji podał się szkoleniowiec łukowian Adrian Świderski. Dymisja została przyjęta. ŁKS Łazy wygrał po raz pierwszy w rundzie wiosennej. Rezerwy Podlasia II Biała Podlaska lepsze od Unii Krzywda. Victoria Parczew rozbiła Kujawiaka Stanin, a Az-Bud Komarówka Podlaska Sokoła Adamów. Lutnia Piszczac rozgromiła Grom Kąkolewnica 11:1.

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

W niedzielę 11 maja Lublin stanie się centrum narodowych obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Wydarzenie upamiętni 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, która na trwałe wpisała Polskę w mapę europejskiej cywilizacji.

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

Wybór odpowiedniego oprogramowania stanowi często punkt zwrotny w rozwoju przedsiębiorstwa. Decyzja między systemem dedykowanym a gotowym bywa trudna, gdyż wpływa na funkcjonowanie firmy, jej efektywność i koszty operacyjne. Warto zatem przyjrzeć się najważniejszym aspektom obu rozwiązań, aby zrozumieć, które może okazać się bardziej korzystne.

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju
Dzień wschodzi
film

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy Adama Leśniaka, przewodniczącego Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej. W energetycznej rozmowie opowiada o idei Juvenaliów, zdradza szczegóły tegorocznego line-upu i podkreśla, jak ważną rolę odgrywa kultura studencka w budowaniu tożsamości akademickiej.

Piłkarze KS Cisowianka Drzewce przegrali w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce w końcówce stracił wszystkie punkty w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce był na prowadzeniu przez większość spotkania, ale kompletnie zawalił końcówkę i wyjechał z Bełżyc bez punktu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty