Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 sierpnia 2021 r.
12:19

Lublin. Nowy oddział Instytutu Medycyny Wsi. Głównie dla pacjentów z boreliozą

1 0 A A
Od poniedziałku można skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych w ramach wspólnej akcji „Stop boreliozie!” prowadzonej przez szpital w Łęcznej i przychodnię Salmed
Od poniedziałku można skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych w ramach wspólnej akcji „Stop boreliozie!” prowadzonej przez szpital w Łęcznej i przychodnię Salmed (fot. Maciej Kaczanowski)

W przyszłym tygodniu zacznie działać nowy w regionie oddział zakaźny, na którym leczeni będą przede wszystkim pacjenci z boreliozą oraz innymi chorobami odkleszczowymi. Ruszyła też akcja badań przesiewowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowy oddział Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie zacznie przyjmować pacjentów już w najbliższą środę. – Dzięki temu, mając jednocześnie do dyspozycji poradnię i zaplecze diagnostyczne, będziemy mogli zapewnić kompleksową opiekę i ciągłość leczenia – mówi dr hab. n.med. Joanna Krzowska-Firych, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych.

– Co roku w lecie, kiedy kleszcze są najbardziej aktywne, zgłasza się do nas bardzo dużo osób z wczesną postacią boreliozy. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest tzw. rumień wędrujący – dodaje lekarka. – Przez cały rok trafiają do nas również osoby z narządowymi postaciami tej choroby, która zaatakowała już np. stawy czy układ nerwowy.

Od poniedziałku można skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych w ramach wspólnej akcji „Stop boreliozie!” prowadzonej przez szpital w Łęcznej i przychodnię Salmed. – Do naszej poradni specjalistycznej zgłasza się coraz więcej chorych, stąd pomysł na projekt, który zwiększy wykrywalność tej choroby – mówi Krzysztof Bojarski, dyrektor szpitala.

Na badania można się zgłosić do szpitala w Łęcznej (ul. Krasnystawska 52, pokój A038, w godz. 8-14) lub do przychodni Salmed (ul. Jawoszka 3, Łęczna). Przyjść może każdy mieszkaniec województwa lubelskiego. – Szczególnie zapraszamy osoby, które są bardziej narażone na zachorowanie, np. leśników czy rolników – podkreśla Bojarski.

Według danych sanepidu w ubiegłym roku w województwie lubelskim wykryto 784 przypadki zachorowań na boreliozę, w tym 2 na neuroboreliozę. Rok wcześniej zarejestrowano ich 1 843. Lekarze obserwują, że liczba nowych przypadków utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie (różnice w statystykach mogą więc wynikać z gorszej diagnostyki w czasie epidemii).

– Hospitalizujemy osoby z podejrzeniem lub potwierdzeniem neuroboreliozy oraz pacjentów, u których dotychczasowe leczenie zakończyło się niepowodzeniem lub było rozpoczęte zbyt późno – wyjaśnia dr Krzowska-Firych. – Wówczas konieczna jest terapia antybiotykami podawanymi dożylnie. Po kilku miesiącach po zakończeniu leczenia taki pacjent powinien zgłosić się na badania serologiczne na obecność przeciwciał przeciwko boreliozie.

Co zrobić po ugryzieniu przez kleszcza? – Musimy obserwować miejsce ugryzienia. Jeśli w ciągu 3 do 30 dni zauważymy rumień o średnicy minimum 5 cm, który się powiększa, to mamy potwierdzenie boreliozy i od razu rozpoczynamy leczenie – tłumaczy Krzowska-Firych. – Pamiętajmy jednak, że u ok. 20 proc. pacjentów choroba nie daje takich objawów. W związku z tym w ciągu 6-8 tygodni od ugryzienia trzeba zrobić badania serologiczne, które ją potwierdzą lub wykluczą.

Wyjętego kleszcza można przywieźć na badanie do Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie. Co roku trafia tu około 400 kleszczy i średnio co piąty jest zakażony. Lekarze podkreślają jednak, że nie każdy kleszcz z boreliozą musiał zakazić człowieka.

Czym jest borelioza

To wielonarządowa, bakteryjna choroba zakaźna. Można na nią zapaść m.in. po ugryzieniu przez kleszcza. Jej leczenie to wyścig z czasem. Po upływie 36 godzin od ugryzienia ryzyko zakażenia znacznie wzrasta. Na boreliozę wskazują m.in. objawy grypopodobne, rumień na skórze, objawy kardiologiczne, dolegliwości ze strony układu nerwowego, stawowo-mięśniowe, przewlekłe zmęczenie, bezsenność, kłopoty
z koncentracją i pamięcią.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kochamy kuchnię włoską. A za co? Za smaki
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Kochamy kuchnię włoską. A za co? Za smaki

Wszyscy kochają kuchnię włoską. Pizza, makarony, desery... Żeby spróbować prawdziwej kuchni włoskiej nie trzeba wcale jechać do słonecznej Italii.

Ale cyrk!
foto
galeria

Ale cyrk!

W waszym ulubionym Helium Club odbył się niezły cyrk. Na parkiecie pełna paleta barw, najróżniejszych strojów, sztuczek cyrkowych, pokazów i energicznej muzyki. To była totalnie pokręcona noc. Zobaczcie, jak się bawi Lublin.

Wypadek na krajowej 17. Dwie osoby ranne. Policja kieruje na objazdy
galeria

Wypadek na krajowej 17. Dwie osoby ranne. Policja kieruje na objazdy

Zablokowany jest przejazd krajową drogą nr 17 między Zamościem a Tomaszowem Lubelskim. Doszło tam do wypadku.

Nowi w mundurze. Po ślubowaniu i szkoleniu zaczną strzec granicy

Nowi w mundurze. Po ślubowaniu i szkoleniu zaczną strzec granicy

Kobiety i mężczyźni, w sumie 63 osoby zasiliły formalnie szeregi Nadbużańskiego oddziału Straży Granicznej. W piątek złożyli ślubowanie, teraz czeka ich szkolenie, później już prawdziwa służba. Ta formacja wciąż rekrutuje. Można się zgłaszać.

Gorączka sobotniej nocy w Pszczole
foto
galeria

Gorączka sobotniej nocy w Pszczole

"Gorączka sobotniej nocy" w Pięknej Pszczole to jedna z popularniejszych cyklicznych imprez. Jak zwykle było gorąco, z klasą i odważnie. Muzyczne wrażenia zapewnił Dj Witkowski. Tak się bawi Lublin!

Grzeją już ponad pół wielu. Jubileuszowa gala LPEC
ZDJĘCIA
galeria

Grzeją już ponad pół wielu. Jubileuszowa gala LPEC

Minęło 60 lat od momentu powstania Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Jubileuszowa gala odbyła się w piątek. Były wspomnienia, gratulacje, życzenia, a także odznaczenia i dyplomy.

Przynajmniej do końca roku UM w Zamościu będzie pracował bez radny prawnego

Ratusz bez radcy prawnego. Żaden z 12 się nie nadawał

Wybrana jakiś czas temu radczyni prawna zrezygnowała po miesiącu pracy. Próby poszukiwania kolejnej osoby na to stanowisko w zamojskim magistracie spełzły na niczym. I to mimo że chętnych było naprawdę bardzo wielu.

Dary dla szpitala dziecięcego. Skorzystają mali pacjenci ortopedii
galeria

Dary dla szpitala dziecięcego. Skorzystają mali pacjenci ortopedii

Łóżko z wagą, ulepszony wózek inwalidzki czy szafki przyłóżkowe i pościel. Dary o wartości ponad 40 tys. złotych trafiły Na Oddział Ortopedii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

Marta Sikora ma poczucie, że przedłuża coś, co stworzył jej dziadek i coś, co było „trzecim dzieckiem” jej taty Ma poczucie, że przedłuża coś, co stworzył jej dziadek i coś, co było „trzecim dzieckiem” jej taty
ZŁOTA SETKA

Moda w świecie wędlin, czyli szyk u Sikory. A zaczęło się od dziadka

Nie ma w Zamościu starszej masarni niż ta założona w 1937 roku przez Bolesława Sikorę, zarządzana później z sukcesami przez jego syna Zygmunta, a teraz wnuczkę Martę i jej męża Piotra. Obecna prezes od najmłodszych lat poznawała rodzinny biznes, ale zanim przejęła go po ojcu Zygmuncie spełniała się... w świecie sztuki i mody.

Życia 23-letniego kierowcy nie udało się uratować

Z samochodu została miazga. Młody kierowca nie przeżył

Tragiczny wypadek w powiecie tomaszowskim. Na trasie między miejscowościami Tarnawatka i Werechanie zginął młody człowiek.

Ten region ma potencjał. Jak go wykorzystać? Debatowali w Tomaszowie Lubelskim
galeria

Ten region ma potencjał. Jak go wykorzystać? Debatowali w Tomaszowie Lubelskim

Ostatnie takie spotkanie odbyło się w 2015 roku. Po latach przerwy Pracodawcy Lubelszczyzny „Lewiatan” i Grupa Oscar Sp. z o.o. zorganizowali Roztoczańskie Forum Gospodarcze. Odbyło się w piątek w Tomaszowie Lubelskim.

Grzegorz Białek nie jest już trenerem Lewartu Lubartów

Lewart Lubartów znowu gra o sześć punktów, ale z nowym trenerem

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Grzegorz Białek nie jest już szkoleniowcem Lewartu. W sobotnim spotkaniu z Wiślanami Skawina drużynę poprowadzi już nowy trener – Radosław Muszyński.

Padwa nie dała szans rywalom z Kielc

Padwa Zamość wygrała w Kielcach. Szczelna obrona dała komplet punktów

W spotkaniu otwierającym trzecią kolejkę KPR Padwa Zamość pokonała na wyjeździe SMS ZPRP I Kielce 37:19. Było to pierwsze w tym sezonie zwycięstwo zamościan za trzy punkty.

Wiktor Przyjemski zgodnie z planem został w piątek indywidualnym mistrzem świata

Żużlowiec Orlen Oil Motoru Lublin znowu mistrzem świata juniorów. Wiktor Przyjemski nie zmarnował szansy

Już trzeci raz z rzędu tytuł indywidualnego mistrza świata juniorów pojechał do Lublina. Po dwóch triumfach Mateusza Cierniaka z Orlen Oil Motoru, w ślady klubowego kolegi poszedł Wiktor Przyjemski. W piątek najlepszy młodzieżowiec PGE Ekstraligi zajął drugie miejsce podczas SGP 2 w Toruniu, ale to wystarczyło, żeby zapewnił sobie złoto.

Wrzesień na złoto, jako symbol walki z nowotworami dziecięcymi
29 września 2024, 12:00

Wrzesień na złoto, jako symbol walki z nowotworami dziecięcymi

Trwa miesiąc świadomości nowotworów wieku dziecięcego. Te potrafią rozwinąć się w błyskawicznym tempie i nie dać jednoznacznych objawów. W niedzielę, na Błoniach pod Zamkiem odbędą się obchody Złotego Września.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty