Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 czerwca 2018 r.
21:05

"Uniwersytet to nie firma". Studenci z Lublina protestowali przeciwko Ustawie 2.0 [zdjęcia]

Przeciwko Ustawie 2.0 protestują już studenci z Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia. W środę dołączyli do nich koledzy z Lublina. Wspierają ich pracownicy naukowi – Uniwersytet nie jest kramem, w którym kupuje się dyplom – stwierdza jeden z nich

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o tzw. Ustawę 2.0, nad którą trwają prace w Sejmie. Jej zapisy wywołały sporo kontrowersji w środowiskach akademickich, co zaowocowało protestami studentów Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Z każdym dniem do protestu dołączają kolejne miasta. W środę przy pomniku Marii Curie Skłodowskiej manifestowali studenci z Lublina. Przynieśli transparenty: „Maryśka popiera protest”, „Uniwersytet to nie firma”, „Lublin walczy”. W sumie przed monumentem patronki największej lubelskiej uczelni zebrało się kilkadziesiąt osób.

– Boli mnie fakt, że nasz uniwersytet miałby przestać być uniwersytetem. Dużo mówi się o zmianach, ale tak naprawdę nie wiemy co się dzieje z tą ustawą i co może w niej być. Ten brak informacji jest frustrujący – mówi Ania.

– Uważam, że zaproponowane zmiany godzą w to, czym uniwersytet zawsze był: instytucją niezależną i pełną krytycznego myślenia – dodaje Teresa Klimowicz, która trzymała transparent z napisem „Hańba”.

Protestujący podkreślają, że reforma może doprowadzić do marginalizacji miasta i regionu. Powołują się przy tym na opinię Biura Analiz Sejmowych, według której po wejściu w życie Ustawy 2.0 żadna ze szkół wyższych w Polsce wschodniej nie utrzyma statusu uniwersytetów. Może się to wiązać m.in. z utratą uprawnień do nadawania tytułów profesora czy doktora habilitowanego.

– Nie jesteśmy przeciwko reformie szkolnictwa. Ale poruszyło nas to, że staje się ona coraz bardziej niejasna – mówi Mateusz Stępniak, student czwartego roku filozofii na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS. To właśnie tutaj pojawił się pomysł dołączenia do protestujących studentów z innych miast.

Studenci uczelni w całej Polsce domagają się odrzucenia projektu ustawy. Wśród najbardziej kontrowersyjnych zapisów wymieniają m.in.: tworzenie „rad uczelni”, które może doprowadzić do ich upolitycznienia, zwiększenie roli rektora, wątpliwości związane z przyszłością funkcjonowania uczelni czy niejasnych zasad ocenienia kierunków studiów.

Protest popierają też pracownicy naukowi. – Trzeba powiedzieć zdecydowane nie tej ustawie i temu stylowi myślenia. Uniwersytet nie jest kramem, w którym kupuje się dyplom i produkuje się biznesowi wiedze. Powróćmy do tradycji uniwersytetu otwartego na badania, mniejszości i generalnie na wolność – stwierdza dr Tomasz Kitliński z Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS.

W środę w Lublinie Ustawę 2.0 krytykowali też parlamentarzyści PO. – Jarosław Gowin chlubi się tym, że reforma była szeroko konsultowana. Co z tego, skoro z prawie trzech tysięcy zgłoszonych uwag 99,5 proc. zostało odrzuconych? Ministerstwo zapowiadało też zwiększenie finansowania uczelni, ale w 2018 roku nakłady na naukę wzrosły zaledwie o 2 proc. PKB – mówi poseł Włodzimierz Karpiński.

Z kolei posłanka Joanna Mucha zaapelowała do rektorów o jak najszybsze opracowanie kryteriów wyborów władz uczelni. – W taki sposób, żeby nie było możliwości wyboru z politycznego nadania – mówi Mucha dodając, że jest dumna z protestujących studentów.
Parlamentarzyści PO na proteście w Lublinie nie zostali. Po konferencji prasowej pojechali do Warszawy na posiedzenia sejmowych komisji.

Na jednej manifestacji lubelski protest ma się nie skończyć. – Nie wykluczamy strajku okupacyjnego – mówi Mateusz Stępniak.

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty