Dzisiaj w Lublinie odbyły się obchody upamiętniające masowe zsyłki Polaków w 1940 roku przez władze sowieckie na Sybir. Przy Pomniku Matki Sybiraczki na Skwerze Dzieci z Pahiatua przy Centrum Kultury złożono kwiaty i zapalono znicze.
Uroczystość poprzedziła msza św. w intencji zmarłych i pomordowanych na zesłaniu Polaków w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej, a także otwarcie wystawy „Polacy na Syberii przed budynkiem Archiwum IPN w Lublinie przy ul. Staszica 22A.
Jutro, we wtorek (13 lutego) o godz. 9.00 w XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Zesłańców Sybiru przy ul. Biedronki 13 odbędzie się finał VIII edycji Międzyszkolnego Konkursu „Co nam przekazują Zesłańcy Sybiru” oraz prezentacja nagrodzonych prac.
Organizatorem obchodów jest Związek Sybiraków Oddział Lublin we współpracy z Prezydentem Miasta Lublin, Wojewodą Lubelskim i Marszałkiem Województwa Lubelskiego, Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, XXVII LO im. Zesłańców Sybiru w Lublinie oraz Lubelskim Stowarzyszeniem Pamięci Zesłańców Sybiru.
Przypomnijmy! 10 lutego 1940 r. władze ZSRR przeprowadziły pierwszą z czterech masowych deportacji obywateli II Rzeczypospolitej w głąb związku radzieckiego – północnej Rosji i zachodniej Syberii. Wywieziono wtedy około 140 tys. osób, które w nieludzkich warunkach transportowano na nieludzką ziemię. Już w czasie przewozu deportowani umierali z wyczerpania, głodu i zimna.