Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 kwietnia 2018 r.
11:06

W Lublinie powstanie pomnik Romana Dmowskiego. Jest już propozycja lokalizacji

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio

W czwartek w Trybunale Koronnym w Lublinie odbyło się pierwsze spotkanie Społecznego Komitetu Fundacji Pomnika Romana Dmowskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zdzisław Niedbała, pełnomocnik prezydenta Lublina przedstawił ideę budowy monumentu. Głos zabrał także dyrektor IPN Lublin Marcin Krzysztofik, który mówił o najważniejszych wydarzeniach w życiu Romana Dmowskiego. Następnym punktem programu było odczytanie aktu założycielskiego – co uczynił Aleksander Furtak z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Podczas spotkania wybrane zostały również władze komitetu. Na jego czele stanął Marian Król, szef Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”. Sekretarzem został Aleksander Furtak, a skarbnikiem Marcin Krzysztofik.

Komitet zdecydował, że najlepszą lokalizacją dla pomnika Dmowskiego w Lublinie będzie plac u zbiegu ul. Kapucyńskiej i ul. Krakowskie Przedmieście.

Pod aktem założycielskim podpisy złożyli politycy, samorządowcy, naukowcy, parlamentarzyści, działacze społeczni, przedstawiciele organizacji studenckiej.

Źródło: IPN

Roman Dmowski, mąż stanu

Rozmowa z dr hab. Marcinem Kruszyńskim, naczelnikiem Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, prof. nadzw. Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie

• Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski - każdy z tych trzech ojców Niepodległej szedł swoją drogą. Jaką wybrał Roman Dmowski?

- Postać Romana Dmowskiego do dziś nie jest do końca dobrze rozumiana. Był to polityk dużego, europejskiego formatu, ciekawy świata, władający płynnie językami obcymi, intelektualista, wizjoner. To on stworzył podwaliny polskiej dyplomacji, to jego miedzy innymi podpis widnieje pod Traktatem Wersalskim, kończącym I Wojnę Światową i sankcjonującym nowy ład w Europie.

Jego poglądy na Polskę i rolę Polaków w Europie kształtowały się pod koniec XIX wieku. Warto zwrócić uwagę na otoczenie polityczne w tym okresie. Około roku 1890 następuje ożywienia polityczne. Powstają ruchy kontrujące idee pozytywizmu, pracy organicznej, lojalizmu, układania się z zaborcami po klęsce Powstania Styczniowego. Lansowana w pozytywizmie spolegliwość wobec zaborców, zdaniem wielu ludzi, nie przynosi efektu. Zaborcy i tak zwalczają polskość. W zaborze niemieckim działa Hakata, w rosyjskim: carska Ochrana tłumi ruchy patriotyczne, jedynie Austriacy w ramach monarchii oferują Polakom częściową swobodę.

Jest rok 1889. Roman Dmowski wchodzi do polityki przez Ligę Polską, założoną przez Zygmunta Miłkowskiego. Kilka lat później staje na czele tej organizacji, zmieniając jej nazwę na Ligę Narodową. Obie ligi łączy jeden cel: odbudowa Polski. Pierwsza z nich chce granic sprzed 1772 roku, czyli sprzed rozbiorów. Roman Dmowski modyfikuje ten punkt: odbudowa tak, ale w granicach etnicznie polskich. Bo naród był dla niego wartością nadrzędną. II Rzeczpospolita, w kształcie jaki znamy, to w sporej mierze realizacja wizji właśnie Romana Dmowskiego.

• Jednak wielu zarzuca mu flirt z Rosją?

- W setną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja zorganizował wielką manifestację w Warszawie. Po aresztowaniu na kilka miesięcy trafił do X pawilonu w warszawskiej Cytadeli. Mimo to niepodległość rozpatrywał przez pryzmat Rosji. Chciał to realizować drogą ewolucji, poprzez niezawisłość polityczną, ustawodawczą i ekonomiczną Królestwa Polskiego. Nie bez kozery był deputowanym do II i III Dumy. Według niego głównym zagrożeniem dla Polski byli Niemcy, a głównie Prusacy. Twierdził także, że sprawa polska dla Rosji i Austrii, to kwestia lokalna. To była główna różnica pomiędzy nim a Józefem Piłsudskim. Dmowski nie kochał Rosji, ale uważał, że to jest pewna konieczność dziejowa.

Dmowski był zdania, że Rosja jest słaba i nie będzie oponować przy wybijaniu się Polski na niepodległość. Zresztą Dmowski chciał to robić w ramach granic Królestw Polskiego, aby zminimalizować udział innych żywiołów: Ukraińców, Białorusinów, Żydów czy Litwinów. Nazywał to egoizmem narodowym. Twierdził, że każda nacja walczy o swoje na płaszczyźnie politycznej i ekonomicznej. Dlatego tak sprzeciwiał się koncepcji federalistycznej głoszonej przez Piłsudskiego.

Warto też wspomnieć, że obaj panowie nie mają wspólnego zdjęcia, ale spotkali się w 1904 roku, w Tokio. Przez 9 godzin rozmawiali o niepodległości. A tak na marginesie: pobyt w Japonii pokazał, jak dwie różne były to osobowości. Piłsudski wyraźnie nudził się w Tokio, zaś Dmowski chłonął każdy szczegół. Był to człowiek niezwykle ciekawy świata, innych narodów.

• Czy rzeczywiście jego poglądy były tak bezkrytycznie prorosyjskie?

- Absolutnie, nie. W broszurze jego autorstwa "Nasz patriotyzm" z 1893 roku, krytycznie odnosi się do działań Rosji wobec Polaków. Szczególnie ma pretensje o krępowanie rozwoju kulturalnego i ekonomicznego. Bardzo mocno krytykuje lojalizm, który, jego zdaniem, bardzo mocno rozzuchwalił Rosję w działaniach represyjnych wobec Polaków.

Chociaż nie był zwolennikiem działań stricte zbrojnych, to jednak w tej publikacji nawołuje do polityki rewolucyjnej. Chodzi o aktywność obywatelską - manifestacje, strajki, odmawianie płacenia podatków, zrywanie szyldów i plakatów rosyjskich. Była to forma, jak byśmy dzisiaj powiedzieli, obywatelskiego nieposłuszeństwa.

• Niepodległość jednak przyszła z I wojną światową.

- Odzyskanie niepodległości miało dwa komponenty. Z jednej strony trzeba było sobie wywalczyć granice, pokazać że jesteśmy, potrafimy posługiwać się bronią. Z drugiej strony ówczesna Europa była pokłosiem Kongresu Wiedeńskiego. Wówczas politycy mieli poczucie, że projekt przyszłego świata rodzi się na salonach dyplomatycznych Wiednia, Paryża, Londynu czy Berlina.

Roman Dmowski wpisał się w tę sytuację. Dużo podróżował, miał spore koneksje, biegle poruszał się na salonach ówczesnej Europy, był dobrym mówcą, erudytą. Był przekonany, że wśród europejskiego establishmentu trzeba umiędzynarodawiać sprawę polską. Zdawał sobie sprawę z wagi dyplomacji. Tę taktykę wdrażał w życie m. in. z pomocą swojego zastępcy, Maurycego Zamoyskiego, XV ordynata na Zamościu, jednego z największych posiadaczy ziemskich w II RP, szacowanego na 190 tys. hektarów. Tenże za swoje prywatne pieniądze, później, w 1919 założył Poselstwo Polskie w Paryżu, które odegrało kapitalną rolę przy ustalaniu granic Polski. De facto Dmowski położył podwaliny polskiej dyplomacji, jemu zawdzięczamy kształt granic II RP, to on prowadził trudne rozmowy z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Lloydem Georgem, który - mówiąc łagodnie - nie cenił Polaków. Nie można przecenić roli Dmowskiego w propagowaniu sprawy polskiej na europejskich salonach. Jako delegat pełnomocny Polski na konferencję pokojową w Paryżu, na posiedzeniu Rady Dziesięciu przez 5 godzin głosił exposé o polskich oczekiwaniach niepodległościowych. Podczas przemowy sam przekładał swoje wystąpienie na angielski i francuski, aby uniknąć ewentualnych przekłamań tłumaczy. 28 czerwca 1919 w Wersalu, Roman Dmowski i Ignacy Paderewski składają podpisy pod traktatem wersalskim, formalnie sankcjonującym powrót Polski na mapę Europy.

• W zasadzie kim był Roman Dmowski?

- Roman Dmowski był więcej intelektualistą, wizjonerem, a mniej politykiem. Jedyną funkcją rządową była teka ministra spraw zagranicznych, którą pełnił od 27 października do 14 grudnia 1923. 

Bez wątpienia odcisnął swoje piętno na II RP. Zielony Sztandar napisał o nim: można było nie zgadzać się jego ideologią, ale nie podobna nie uznać, że kierował się najszczerszymi intencjami wobec narodu. Umarł w nocy z 1 na 2 stycznia 1939 roku. Ostatni hołd oddało mu 150 tysięcy ludzi.

Rozmawiał Paweł Puzio

Pozostałe informacje

W ostatnie kolejce sezonu zasadniczego ChKS Chełm pokonał MCKiS Jaworzno 3:0

ChKS Chełm lepszy od MCKiS Jaworzno

W ostatnim spotkaniu sezonu zasadniczego ChKS Chełm pokonał MCKiS Jaworzno 3:0. MVP meczu wybrany został przyjmujący ekipy z Chełma Tomasz Piotrowski

Nawet 1800 zł. Nowy dodatek dla służb mundurowych
galeria

Nawet 1800 zł. Nowy dodatek dla służb mundurowych

Nowy dodatek dla służb mundurowych ma poprawić warunki życia funkcjonariuszy, zwłaszcza tych stacjonujących z dala od swoich domów. Reforma obejmie funkcjonariuszy służb mundurowych. Każdy będzie mógł skorzystać z jednej z czterech form wsparcia.

Budowa drugiej nitki obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej
Wideo/Dużo zdjęć
galeria
film

Kock za rok ominiemy ekspresowo

8,5 kilometra obwodnicy Kocka za rok zmieni się w prawdziwą ekspresówkę. Już widać zarys drugiej nitki drogi i nowe mosty. Za 12-14 miesięcy prace będą zbliżać się ku końcowi.

Sebastian S. piłkarz Górnika Łęczna

Szokujące doniesienia dotyczące piłkarza Górnika Łęczna. Klub zabrał głos

Szokujące doniesienia z obozu Górnika Łęczna. Jak podała lubelska „Gazeta Wyborcza”, jeden z zawodników zielono-czarnych ma postawione zarzuty fizycznego i psychicznego znęcania się nad swoją partnerką

W pierwszym meczu z Treflem Start wygrał 122:121

PGE Start Lublin w piątek zagra w Sopocie z mistrzem Polski

PGE Start Lublin w piątek wieczorem zagra z Treflem Sopot, czyli aktualnym mistrzem Polski, który obecnie zajmuje drugie miejsce w tabeli Orlen Basket Ligi. Spotkanie zaplanowano na godz. 18.

Obuwie sportowe z Chin przechwycone przez Krajową Administrację Skarbową

Podrabiane buty za 1,5 miliona zł przechwycone przez lubelskich celników

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Chełmie odkryli ponad 4,5 tysiąca par podrabianych butów sportowych. Towar znajdował się w składzie celnym na terenie powiatu chełmskiego i pochodził z Chin. Kontrola wykazała, że buty bezprawnie oznaczono znakami towarowymi znanego producenta odzieży sportowej.

Skok stulecia. Jego łupem padły papierosy i alkohol

Skok stulecia. Jego łupem padły papierosy i alkohol

Policjanci z Terespola zatrzymali mężczyznę odpowiedzialnego za kradzież ze sklepu. Zginął alkohol i papierosy. Sprawca może spędzić w więzieniu nawet 10 lat.

zdjęcie ilustracyjne

Terenówki rozjeżdżają łąki nad Bugiem. Mieszkańcy: „Może postawić znaki zakazu”

Nielegalne rajdy terenówek stają się zmorą nadbużańskich wsi. Radni i mieszkańcy gminy Janów Podlaski skarżą się, że problem narasta.

Farben Lehre, The Bill i Zenek Kupatasa zagrają w Zgrzycie
koncert
4 kwietnia 2025, 18:00
film

Farben Lehre, The Bill i Zenek Kupatasa zagrają w Zgrzycie

Najbliższy piątek (4 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt upłynie pod znakiem brzmień w klimacie punk i reggae. Na jednej scenie zagrają: Farben Lehre, The Bill oraz Zenek Kupatasa. To wyjątkowe wydarzenie obiecuje solidną porcję melodyjnego punk-rocka, nieokiełznanego pogo pod sceną i pozytywnych wibracji.

Morawiecki i Obajtek przyjadą do Białej Podlaskiej. Będą mówić o cudzoziemcach i Małaszewiczach

Morawiecki i Obajtek przyjadą do Białej Podlaskiej. Będą mówić o cudzoziemcach i Małaszewiczach

Były premier Mateusz Morawiecki (PiS) spotka się z mieszkańcami Białej Podlaskiej. Nie przyjedzie sam – towarzyszyć mu będzie Daniel Obajtek (PiS), były prezes Orlenu.

Lublin przebuduje Żłobek nr 9. Powstanie 180 nowych miejsc dla dzieci

Lublin przebuduje Żłobek nr 9. Powstanie 180 nowych miejsc dla dzieci

Miasto ogłosiło przetarg na modernizację placówki przy ul. Zelwerowicza. Inwestycja, dofinansowana kwotą 6,5 mln zł, pozwoli zwiększyć liczbę miejsc opieki do 390 i poprawić warunki dla dzieci oraz personelu.

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Tylko jeden wniosek o udzieleniu ochrony międzynarodowej został odrzucony przez funkcjonariuszy straży granicznej po wejściu w życie przepisów.

Łada wygrała pierwszy mecz na wiosnę

Siedem goli Łady 1945 Biłgoraj, sześć Sygnału i komplet wyników Keeza IV ligi

Do trzech razy sztuka mogą powiedzieć kibice i piłkarze Łady 1945 Biłgoraj. Drużyna Marcina Zająca po dwóch remisach z rzędu wreszcie wywalczyła pełną pulę. W środę pokonała u siebie rezerwy Avii aż 7:0.

Bartosz Zmarzlik w piątek w Łodzi będzie głównym faworytem do zwycięstwa

MAXTO ITS Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Zmarzlik znów faworytem

W piątek wieczorem na łódzkiej Moto Arenie odbędzie się dwunasta edycja MAXTO ITS Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi imienia Zenona Plecha. W stawce znalazło się trzech żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin: Bartosz Zmarzlik, Dominik Kubera oraz Wiktor Przyjemski

rektor UM w Lublinie - prof. Wojciech Załuska
rozmowa

Poważne zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego. Rektor: sprawa będzie mieć finał w sądzie

W lokalnych mediach pojawiły się zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego i jego kierownictwa. Sprawa odbiła się szerokim echem. Postanowiliśmy zapytać rektora uczelni o to, jak odniesie się do oskarżeń.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty