Trwa Ogólnopolski Tydzień dla Serca. Szpital przy ul. Jaczewskiego w Lublinie zaprasza na darmowe mierzenie pulsu, które może pomóc w rozpoznaniu bezobjawowych zaburzeń rytmu serca.
Szacuje się, że co roku z powodu chorób układu krążenia umiera ok. 178 tys. Polaków. W profilaktyce ważny jest zdrowy styl życia i regularne badania. 22 i 23 kwietnia w godzinach 8-14 będzie można za darmo zmierzyć puls oraz nauczyć się jak samodzielnie sprawdzać tętno w domu.
- Jak najczęstsze monitorowanie pulsu u osób bez widocznych objawów zaburzeń rytmu serca jest zalecane przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Celem jest wykrywanie bezobjawowych, a potencjalnie groźnych zaburzeń rytmu. Najczęściej w ten sposób można wychwycić epizody migotania przedsionków. Osoby, u których migotanie występuje, mają pięciokrotnie zwiększone ryzyko udaru. Znajdując takie osoby i wdrażając odpowiednie leczenie, chronimy je przed możliwym udarem mózgu, który mógłby wystąpić w niedługiej perspektywie - mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Głowniak, kierownik Klinicznego Oddziału Elektrokardiologii SPSK Nr 4.
Członkowie Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Klinice Kardiologii Uniwersytetu Medycznego będą czekać na wszystkich zainteresowanych w holu głównym szpitala. Prawidłowy puls u dorosłego powinien mieścić się w przedziale 60-100 uderzeń na minutę. Normy tętna zależą od różnych czynników, w tym przyjmowane leki czy kondycja fizyczna.
Badania w ramach profilaktyki chorób układu krążenia oferuje również Narodowy Fundusz Zdrowia. Wystarczy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz lub pielęgniarka skieruje pacjenta na pomiar ciśnienia tętniczego, badania biochemiczne (stężenie cholesterolu, poziom glukozy), a także określa współczynnik masy ciała i czynniki ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia.
>>> Więcej o Programie Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK) <<<