Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 października 2022 r.
9:13

Lublin. Nieduży deszcz, a już zalewa ich woda. Worki z piaskiem cały czas w pogotowiu

0 12 A A

Nie mieszkają na terenie zalewowym, mimo to są zaopatrzeni w deski, worki i piasek. Na wypadek, gdyby deszczówka gromadząca się na drodze zaczęła się zbliżać do ich domu. Posesja była zalewana kilkanaście razy w roku, kilka razy woda wdarła się do garażu. Rodzina od 9 lat prosi miasto o pomoc, ale bezskutecznie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Pierwsze pismo skierowane do prezydenta Lublina napisałem w 2013 r. – opowiada Ryszard Kropornicki, który mieszka przy ul. Kosynierów (boczna ul. Dożynkowej). Jego posesja graniczy z miejską drogą, na której nawet po niezbyt obfitym deszczu gromadzi się woda i z niewielkiej kałuży szybko robi się bajoro.

Rwący potok

To jest jak rwący potok. Przy każdym, nawet niezbyt ulewnym deszczu, jest zagrożenie, że woda dostanie się do naszego domu – mówi pani Beata, żona mężczyzny. – Gdyby nie worki z piaskiem, to wodę mielibyśmy w domu już nie raz.

– Pierwsza obietnica ze strony urzędników, że inwestycja, która rozwiąże ten problem zostanie wpisana do budżetu miasta była w 2019 r. – pan Ryszard odczytuje datę z gromadzonej przez lata korespondencji z Urzędem Miasta.

Deszczówka spływa tu z trzech stron. – Na początku jak sprowadziliśmy się do tego domu to za ostatnim segmentem (posesja rodziny Kropornickich znajduje się tuż przed – red.) był rów melioracyjny. Wtedy od strony sąsiada nie było jeszcze żadnej zabudowy. Tyle, że później ten rów został zasypany. Woda po opadach od tego czasu nie ma gdzie odpływać, bo na ulicy nie ma kanalizacji deszczowej – opowiadają małżonkowie.

– Woda spiętrza się i wchodzi na teren naszej posesji, zbliżając się do wejścia do budynku – ubolewa pani Beata, która razem z mężem liczy na to, że urzędnicy w końcu rozwiążą ten problem.

Zniszczenia

Straty są dotkliwe. Ściany zalanego już kilka razy garażu murszeją, farba odpada, posadzka osiada, w domu pękają ściany. Kroporniccy w lipcu wypisali to wszystko w piśmie do prezydenta.

– To ostatnie zalanie było 13 czerwca – mówi nam pani Beata. – Mąż był w pracy. Ja nie zdążyłam nawet wyciągnąć worków z piaskiem. Pech chciał, że pilot do garażu jeszcze się zaciął. Woda wdarła się do środka. Sięgała do wysokości około 40 cm. Zalała m.in. wodomierze, które są zamontowane we włazie pod posadzką.

– Konieczny jest remont – przyznaje pan Ryszard. – Ściany w garażu trzeba osuszyć, liczniki wody przenieść na ścianę i zrobić od nowa podłogę. Nie wiem jeszcze jaki to będzie koszt.

Nasz ubezpieczyciel nie wypłacił nam odszkodowania, bo twierdzi, że to nie jest jednorazowy przypadek, a podtopienia powtarzają się cyklicznie. Najgorsze jest jednak to, że ciągle się obawiam, czy zdążę w porę zabezpieczyć swój dom przed zalaniem. Nie jestem w stanie przewidzieć nagłego załamania pogody, a prognozy pogody nie zawsze się sprawdzają – rozkłada ręce pani Beata i dodaje: – Nie mogę stale czuwać, pracuję zawodowo, muszę wychodzić z domu. Kiedy w nocy pada deszcz, zazdroszczę tym, którzy mogą spać spokojnie.

Ratusz odpowiada

– Ulicę Kosynierów wybudowano ponad 20 lat temu, a prace wykonał inwestor zewnętrzny w ramach realizowanej przez siebie inwestycji niedrogowej – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. – Wówczas ulica miała charakter drogi wewnętrznej i służyła obsłudze niewielkiej liczby zabudowań. Stąd zdecydowano się na rozwiązanie technologiczne adekwatne do tamtych warunków, czyli ułożenie kostki w taki sposób, żeby nawierzchnia jezdni była przepuszczalna. Zadanie nie uwzględniało budowy kanalizacji deszczowej.

Ratusz tłumaczy, że ma tu za mało gruntu, by doraźnie odwodnić drogę wykonując wzdłuż niej rowy.

– Jedynym rozwiązaniem są kompleksowe działania inwestycyjne tj. budowa i przebudowa ul. Kosynierów wraz z budową kanalizacji deszczowej – stwierdza Góźdź. Żeby zacząć przebudowę, trzeba mieć projekt, a takowego nie ma. Zarząd Dróg i Mostów zawnioskował o uwzględnienie pieniędzy na taką dokumentację w budżecie miasta na rok 2023, ale nie ma pewności, że pieniądze się znajdą. – Możliwości w tym zakresie będą analizowane przy przygotowywaniu projektu przyszłorocznego budżetu.

Czy rodzina z zalewanej posesji ma szansę na odszkodowanie?

– W przypadku wpłynięcia tego rodzaju wniosku, będzie on analizowany – odpowiada Ratusz.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty