Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 czerwca 2021 r.
7:58

Jak miał 9 lat poszedł na studia. Co teraz robi młody geniusz z Lublina?

0 3 A A
Zyskałem wiedzę i nowe umiejętności, dzięki którym mogę robić coraz większe postępy, pracując nad napędem elektrycznym – opowiada nam Kamil Wroński
Zyskałem wiedzę i nowe umiejętności, dzięki którym mogę robić coraz większe postępy, pracując nad napędem elektrycznym – opowiada nam Kamil Wroński (fot. Maciej Kaczanowski)

Miał 9 lat, gdy został studentem Politechniki Lubelskiej. Teraz może zostać najmłodszym przedsiębiorcą w Polsce. 14-letni Kamil Wroński kompletuje już zespół do swojej firmy. – Jest też dużo inwestorów, którzy chcą wykupywać udziały – mówi jego tata.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ciągu ostatnich pięciu lat w moim życiu dużo się zmieniło. Przede wszystkim nawiązałem współpracę z firmą STMicroelectronics. To jedna z największych firm technologicznych na świecie. Zyskałem wiedzę i nowe umiejętności, dzięki którym mogę robić coraz większe postępy, pracując nad napędem elektrycznym – opowiada nam Kamil Wroński, który jako dziewięciolatek o wybitnym talencie do nauk ścisłych zaczął w 2016 r. zajęcia na Politechnice Lubelskiej. Stał się wtedy najmłodszym w Polsce studentem.

– Kamilowi wystarczy, że o czymś posłucha i on to już umie – mówi Joanna Wrońska, mama geniusza, który lada dzień skończy podstawówkę. – Na świadectwie będzie miał 7 szóstek i 10 piątek. I idzie do liceum ogólnokształcącego, do klasy o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym. Już od roku nasz syn współpracuje z jednym z liceów w ramach indywidualnego toku nauczania.

– Zamierzamy kontynuować nauczanie indywidualne w zakresie przedmiotów ścisłych, natomiast na pozostałe przedmioty Kamil będzie chodzić razem z innymi uczniami – tłumaczy mama wszechstronnie uzdolnionego chłopca. – Jest bardzo dobry ze wszystkiego za co się zabierze. Czy to jest chemia, matematyka, fizyka, historia czy język polski. Jemu to wszystko bardzo łatwo przychodzi.

Po skończeniu liceum i zdaniu matury chłopak będzie mógł oficjalnie wybrać kierunek studiów, choć już zalicza na uczelni poszczególne przedmioty. – Priorytetem jest zaliczanie kolejnych szczebli edukacji – opowiada pani Joanna. Gdy jej syn zda maturę, będzie mógł uzupełnić brakujące zajęcia na uczelni. – Wcześniej tego zrobić nie może.

Wybitny 14-latek ma już kolejne wyzwanie. – Planuję otworzyć start-up, aby nauczyć się wdrażać projekty na rynek. Mimo to cały czas moim głównym projektem jest napęd do samochodu elektrycznego. Na tym teraz przede wszystkim się skupiam – opowiada Kamil. – Nie wiem kiedy to skończę, takich rzeczy nie da się przewidzieć.

Na Politechnice Lubelskiej Kamil pracuje nad budową systemu kontroli i sterowania układem pomiaru przepływów dwufazowych.

– Kamil bardzo lubi techniczną stronę pracy badawczej, posiada w tym zakresie dużą wiedzę i umiejętności. Stworzył oprogramowanie mikrokontrolera oraz zbudował urządzenia elektroniczne, które odczytują wyniki pomiarów z czujników i sterują zaworami – przyznaje prof. Andrzej Rysak z Katedry Informatyzacji i Robotyzacji Produkcji, który współpracuje z nastolatkiem. – Wygląda to naprawdę interesująco. Jestem pełen podziwu i bardzo wysoko oceniam jego zaangażowanie i wkład pracy.

Firma, którą chce teraz założyć nastolatek, ma się zajmować urządzeniem ustawiającym panele słoneczne w stronę słońca. – Dzięki temu znacznie zwiększa się ich wydajność – wyjaśnia Kamil. Współpracowników do tego projektu szukał na Facebooku.

– Mieszkańcy Lublina praktycznie nie zareagowali. Odezwało się natomiast bardzo dużo osób z innych miast m.in. z Wrocławia, Poznania, Warszawy i Krakowa. Niektóre listy motywacyjne i CV były przewspaniałe, od osób z naprawdę ogromnym doświadczeniem. To jest bardzo pozytywne – mówi Patryk Wroński, tata Kamila. – Jest też bardzo dużo firm, które chcą już wykupywać udziały i proponują naprawdę spore pieniądze.

– Nasz syn otrzymuje też propozycje współpracy od różnych firm i uczelni – zdradza mama nastolatka. – Między innymi dostał propozycję robienia doktoratu. Dopóki nie ma matury, to jest z tym problem, choć pojawiło się pewne rozwiązanie. Nasz syn może robić tzw. doktorat z wolnej stopy.

W takim przypadku nie obowiązuje program studiów doktoranckich i asystentura. Praca doktorska wymaga jednak przeprowadzenia badań, za które samemu trzeba zapłacić.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Butelka do szybkiego napełniania, tablica do czytania przez osoby niewidome czy urządzenie do oczyszczania powietrza. Lubelska uczelnia z największą liczbą patentów w Polsce.

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec jednogłośnie pokonał na punkty Pablo Sosę podczas gali Olavoga Boxing Night w Pionkach

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

W środę Podlasie przełamało kiepską passę w Krośnie. Kibice biało-zielonych liczyli, że ich pupile wreszcie wygrają także w Białej Podlaskiej. Niestety, w niedzielę gospodarze musieli uznać wyższość Wiślan Jaśkowice (0:2)

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Narkotyki w sortowni, biała broń na granicy. Te i inne towary zabezpieczyli w ubiegłym miesiącu funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej.

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie oficjalnie zainaugurował dwa projekty. Na Lubelszczyźnie powstaną Regionalne Centra Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, a nauczyciele, psycholodzy i kadra szpitala przejdą odpowiednie szkolenia.

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego
ZDJĘCIA
galeria

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego

18 maja – w imieniny Feliksa otwarto wystawę fotografii Feliksa Kaczanowskiego. Wernisaż poprzedzony był spotkaniem imieninowym, na którym kuratorzy wystawy Joanna Zętar, Patryk Pawłowski i Agnieszka Dybek - współwłaścicielka zbiorów przedstawili historię lubelskiego fotografa oraz zaprezentowali na slajdach i szerzej omówili wybrane zdjęcia jego autorstwa.

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Lada dzień, a być może właśnie w tej chwili, pęknie skorupka jaj w gniazdach dwóch sokolich rodzin – Betonowskich i Cementowskich. Ten cud można obserwować w mediach społecznościowych, gdzie jest prowadzona transmisja live z gniazd w chełmskiej cementowni. Jest to duża gratka dla ornitologów-amatorów.

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

ESCAPETRUCK, czyli holenderski projekt mający na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat zjawiska handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego zaparkuje w województwie lubelskim.

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

Górnik Łęczna nie zagrał wcale złego meczu na swoim stadionie przeciwko Stali Rzeszów, ale w kluczowym elemencie gry - czyli finalizacji akcji - podopieczni trenera Pavola Stano byli gorsi od rywali. Dlatego zielono-czarni zeszli z boiska przegrani. Jak sobotni mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Policyjny pościg zakończony dachowaniem
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria

Policyjny pościg zakończony dachowaniem

Kierowca auta nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i próbował uciekać. Skończyło się to dachowaniem i potrzebą użycia specjalistycznego sprzętu by wydostać z auta kierowcę i pasażera.

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?
MAGAZYN
galeria
film

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu poznajemy blisko 85 proc. otaczającego nas świata. Jak dbać o wzrok i kto może nam w tym pomóc? Rozmawiamy z Katarzyną Piątkowską, optometrystką oraz Bożeną Klizą-Puszką, optyczką

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Wszystko już jasne. Po dwóch sezonach gry w zamojskiej klasie okręgowej Hetman Zamość na cztery kolejki przed zakończeniem rozgrywek zapewnił sobie awans. Stało się to po efektownym zwycięstwie nad Olimpiakosem Tarnogród. Hattrickiem w tym starciu popisał się Oleksandr Kushch-Vasylyshyn, a gościom niejako na osłodę pozostał przepiękny honorowy gol po kapitalnym strzale Grzegorza Ciosa

Czas na party!
foto
galeria

Czas na party!

To była muzyczna podróż przez najpiękniejsze polskie piosenki. Wydarzenie, które przeniosło zgromadzonych tej nocy imprezowiczów w świat polskiej muzyki. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii i zobaczcie, jak się bawił Lublin w klubie Rzut Beretem.

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego

Za nami drugi dzień KULturaliów. Studenci oraz lublinianie na terenach Poczekajki bawili się wręcz koncertowo.

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!
foto
galeria

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!

To była przepiękna noc w popularnym lubelskim klubie Pięknej Pszczole. Wreszcie otworzono taras, z którego niektórzy obejrzeli wschód słońca. Zobaczcie, co się działo w Pszczole podczas ostatniej imprezy. Tak się bawi Lublin!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty