Fundusze powiązane z właścicielem sieci sklepów zamierza wykupić akcję znanego producenta trunków. Tymczasem lubelska część tej firmy buduje nową gorzelnię w Lublinie.
Fundusze te złożyły właśnie na londyńskiej giełdzie wezwanie na akcje grupy Stock Spirits. Szacowana wartość spółki wynosi około 1,1 mld dolarów. Trzeba zaznaczyć, że oferenci są powiązani z CVC, czyli właścicielem firmy Żabka Polska. Tu także należy dodać, że Stock Spirist jest właścicielem Stock Polska, który ma siedzibę w Lublinie. To dawny Polmos Lublin, kupiony przez międzynarodową grupę w 2007 roku.
István Szőke, Partner Zarządzający w CVC, cytowany przez portal wiadomościhadlowe.pl mówi: – Fundusze CVC są wieloletnim inwestorem w Europie Środkowo-Wschodniej i cieszymy się na współpracę z zespołem zarządzającym Stock Spirits, aby pomóc w dalszym rozwoju, zarówno poprzez wspieranie istniejącej strategii, jak i poprzez inwestowanie w nieorganiczne możliwości wzrostu.
A David Maloney, szef Stock Spirits dodaje: –Dyrektorzy Stock Spirits są pewni długoterminowych perspektyw Stock Spirits Group i wierzą, że oferta odzwierciedla naszą silną pozycję i stanowi istotną wartość dla akcjonariuszy Stock Spirits – i uzupełnia: –Stock Spirits nadal zapewnia wydajność i ma jeszcze bardziej lojalną i zaangażowaną bazę konsumencką dla swoich wybitnych marek. Wierzymy, że wsparcie CVC dla naszej istniejącej strategii i inwestycji, które zamierza podjąć w celu rozwoju naszej działalności, oznacza, że ta transakcja przyniesie korzyści wszystkim interesariuszom Stock Spirits.
Tymczasem lubelski zakład Stock Polska buduje sobie gorzelnię. Dzięki niej będzie sam wytwarzać alkohol do produkcji napojów wyskokowych. Gorzelnia ma przetwarzać 300 ton zboża na dobę. Rocznie będzie w stanie produkować 34,5 mln litrów etanolu. Rozruch obiektu jest planowany na drugą połowę przyszłego roku. Uruchomienie gorzelni ma się wiązać z przyjęciem do pracy 30 nowych osób. Dzisiaj Stock Polska zatrudnia w Lublinie 260 pracowników.
Na terenie zakładu rozebrano już nieużywane budynki, w których miejscu ma powstać gorzelnia oraz trzynaście silosów: pięć na zboże (żyto, pszenżyto, pszenicę i kukurydzę), trzy do mieszania ziarna, a pięć na osad poprodukcyjny. Projektanci przewidzieli szereg rozwiązań proekologicznych. Powstający przy produkcji biometan ma być wykorzystywany jako paliwo, z oparów odzyskiwane ma być ciepło, a na terenie zakładu przewidziano panele fotowoltaiczne mające pokryć część zapotrzebowania na energię elektryczną.
Zaznaczmy, że Stock Polska należy do grona największych płatników podatków w kraju. W 2020 roku z tego tytuły, a także m.in. składki ZUS, firma odprowadziła do budżetu państwa 5,6 mld złotych. Rok wcześniej było to 9,5 mld złotych.