Uczniowie Gimnazjum nr 19 w Lublinie zamiast na lekcje chodzili w ubiegłym tygodniu na rekolekcje do kościoła. Tymczasem, zgodnie z prawem, takie wyjścia mogą odbywać się tylko przed Wielkanocą. Sprawą zajmie się teraz kuratorium.
Uczniowie „19” chodzili na rekolekcje w poniedziałek, wtorek i środę. Za każdym razem pojawiali się w kościele o godz. 9.45. W tym czasie powinni brać udział w lekcjach. W dziennikach zapisano jednak, że zamiast tego mieli rekolekcje.
– Rekolekcje adwentowe to w naszej szkole zdarzenie jednorazowe. Wzięliśmy w nich udział na prośbę księdza proboszcza, w związku z dużymi uroczystościami związanymi z przyjęciem relikwii w kościele parafialnym (relikwie św. Mikołaja oraz św. Jana Pawła II zostały wprowadzone do kościoła na Czwartku w niedzielę, 6 grudnia – red.) – tłumaczy Elżbieta Bolibok, dyrektor gimnazjum. – Zgodziliśmy się na takie rozwiązanie z powodu podniosłego charakteru uroczystości. Ze względu na udział w grudniowych rekolekcjach, zgodnie z poczynionymi ustaleniami, nie odbędą się rekolekcje wielkopostne. Uczniowie będą mogli wziąć w nich udział we własnym zakresie, po lekcjach – dodaje.
Rodzice uczniów zastanawiają się jednak, czy rozwiązanie zastosowane przez dyrekcję szkoły jest zgodne z prawem. Obowiązujące rozporządzenie ministra edukacji narodowej mówi o tym, że szkoły mają obowiązek umożliwić uczniom, którzy chodzą na lekcje religii, udział w rekolekcjach wielkopostnych przez trzy dni po kolei. Wtedy uzyskują zwolnienie z zajęć szkolnych.
– Przepisy rozporządzenia ograniczają zatem zwolnienie z zajęć do rekolekcji wielkopostnych – tłumaczy Jolanta Misiak, p.o. dyrektora Wydziału Wspierania Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Lublinie i dodaje: – Nie znamy sprawy zwolnienia uczniów z zajęć w Gimnazjum nr 19 w dniach 30 listopada – 2 grudnia tego roku. Nie wiemy, w oparciu o jakie przepisy podejmowano tę decyzję i czy wiązała się ona ze zwolnieniem uczniów z zajęć lekcyjnych, nie mogę zatem odnieść się do zgodności tej decyzji z prawem.
Czynności wyjaśniające w tej sprawie podejmie teraz kuratoryjny Wydział Nadzoru Pedagogicznego.