Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 października 2022 r.
21:12

Złota piątka. Nieoczywiste perełki festiwalu Open City

Autor: Zdjęcie autora Sylwia Hejno
35 0 A A

Hasłem tegorocznego festiwalu jest „uformowanie”, rozumiane jako poszukiwanie nowych form i sensów dla miejskiej tkanki. Oto kilka propozycji, których szkoda by było przegapić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sofie Muller, „Akt wiary, gra w klasy”, ul. Złota 9 (fot. Wojtek Kornet)

To zestawienie ma charakter subiektywny i wybiórczy. Nie będzie w nim kolorowych schodów Leona Tarasewicza ani pnącego się po kamienicy niemowlaka Davida Černego. Będą za to perełki, które tak się dopasowały do przestrzeni, że moglibyście je przeoczyć. To prace nieoczywiste, dyskretne, za to silne w wymowie.

Czego nie widać

Rzeźby Sofie Muller są wieloznaczne, wyraziste i wprawiają w rodzaj zagubienia dzięki balansowaniu między tym, co widoczne, a tym, co ukryte. Jej prace, często obarczone traumą, stają się fizycznym wehikułem dla treści emocjonalnych i mentalnych. „Akt wiary, gra w klasy” przedstawia dziewczynkę, a raczej jej fragment – zabieg charakterystyczny dla artystki – oddającą się podwórkowej zabawie. Przy czym, co szczególnie uderzające, pole do gry w klasy łudząco przypomina kształt kościelnej posadzki. Praca umieszczona w kapliczce u oo. Dominikanów tworzy wspólną przestrzeń dla tego, co sakralne i zwyczajne, codzienne.

Ta subtelna realizacja, częściowo schowana przed wzrokiem, jak ulał pasuje do otoczenia, a jednocześnie pozostawia labirynt niedopowiedzeń. Obarczona niewidzialną wewnętrzną blizną, niedoskonałością, jak wiele prac Muller, przepołowiona dziewczynka odsłania skomplikowaną relację między tym, co znajduje się na powierzchni, a tym co nieuświadomione.

Sofie Muller, „Akt wiary, gra w klasy”, ul. Złota 9.

 

Ukrainian Slide Project, „Ślizgawka”, pl. Kaczyńskiego. (fot. Wojciech Kornet)

To nie była zabawa

Ślizgawka i stojący obok niej samochodzik, ustawione przy placu zabaw na pl. Kaczyńskiego na pierwszy rzut oka nie przykuwają niczym uwagi. Jeśli jednak przyjrzymy się im z bliska, dostrzeżemy ślady kul. Obiekty pochodzą z Irpienia w Ukrainie i nie pozwalają zapomnieć o tym, co się dzieje za progiem.

Instalacja Ukrainian Slide Project ma charakter dokumentu, materialnego śladu pamięci, który wpisany w niewinny kontekst placu zabaw poruszająco ukazuje, jak dziecięca beztroska została zdeptana. Jest autentycznym zapisem przesiąkniętej okrucieństwami wojny codzienności, która nie oszczędza nikogo i niczego. Realizacja o interwencyjnym charakterze nie narzuca się swoją obecnością, a jednocześnie stanowi wyrazisty gest w imię solidarności z ofiarami rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Ukrainian Slide Project, „Ślizgawka”, pl. Kaczyńskiego.

 

Wojciech Radtke, Instalacja z cyklu „Świadomość włączona/wyłączona”, ul. Archidiakońska 3 (fot. Wojciech Kornet)

Ptaki i zapach świerków

Co powiecie na kawałek lasu w sercu Starego Miasta? Ten Wojciecha Radtke jest ukryty w jednym z okien ulicy Archidiakońskiej. Instalacja jest częścią cyklu „Świadomość włączona/wyłączona” o ekologicznej wymowie. Artysta porusza w nim problem zaburzenia proporcji w relacjach człowieka z otaczającym go światem, co przekłada się na takie wątki, jak: głód i nadprodukcja, eksploatacja naturalnych zasobów czy hodowle przemysłowe.

Przez specjalny wizjer patrzymy na symboliczne drzewa, słychać śpiew ptaków, a nawet czuć świeży, świerkowo-żywiczny zapach. Tego niezwykle kojącego zmysły doświadczenia można zaznać w miejscu, gdzie przyrody jest jak na lekarstwo. Włączanie świadomości odbywa się w sposób niezwykle uważny, przemyślany i przyjazny odbiorcom. Jedyny wstrząs, jakiego zaznacie może wynikać z kontrastu między miejskim zgiełkiem a terapeutyczną mocą natury.

Wojciech Radtke, Instalacja z cyklu „Świadomość włączona/wyłączona”, ul. Archidiakońska 3.

 

Tomasz Krzpiet, „Adam”, ul. Żołnierzy Niepodległej 10. (fot. Wojtek Kornet)

Budda albo stary Adam

Jak wyglądał pierwszy człowiek, gdy się postarzał w pozarajskiej, ziemskiej rzeczywistości? Czy miał zmarszczki, czy wyłysiał i nosił sztuczną szczękę, a może dorobił się pokaźnego brzucha?

Tę prostą konstatację, że w powszechnym wyobrażeniu Adam funkcjonuje jako młody mężczyzna wykorzystał Tomasz Krzpiet. Bo to dosyć istotnie odcina tę postać od ludzkiej kondycji, w którą wpisane są przemijanie, starzenie się i brzydnięcie. Artysta przyjmuje zaś te procesy z otwartymi ramionami. Jego „Adam” wzorowany na osobie z rodziny jest pokazany w całej swojej cielesności, a jednocześnie z dużą dozą empatii i czułości, przypomina wręcz popularny posążek Buddy. Ten swoisty hołd dla tego, co świadczy o kruchości, ulotności, a jednocześnie jest szczególnie cenne, został złożony na tyłach Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Świętej Trójcy w Lublinie. Wśród pomników, które same uległy stopniowej degradacji dokonanej przez czas, niedoskonały, ale bardzo ludzki Adam prezentuje się jakby był tam od zawsze.

Tomasz Krzpiet, „Adam”, ul. Żołnierzy Niepodległej 10.

 

Martyna Jastrzębska, „Ostatnia wspinaczka”, ul. Ewangelicka 6 (fot. Wojciech Kornet)

Srebrne grzyby

Last but not least, w tym zestawieniu musi znaleźć się ściana pokryta grzybami Martyny Jastrzębskiej. I wcale nie dlatego, że autorka jest drugą z dwóch artystek obecnych na festiwalu, lecz dlatego, że jej praca „Ostatnia wspinaczka” jest przemyślana, wieloznaczna, pasująca do otoczenia, a do tego przewrotnie zabawna.

Srebrne formy przypominające huby układają się w kształt ściany wspinaczkowej, zarówno niedostępnej, jak i niepraktycznej. Grzyb na ścianie, idealna metafora dla tego, co niechciane, bądź wyparte, uzyskuje złudną funkcjonalność, będącą czymś w rodzaju rozgrzeszenia za fakt, że się tutaj znalazł. Pasożytnicze organizmy, odpowiednio podświetlone, połyskują jak cenne kamienie, co na moment czyni ich obecność mniej niepożądaną.

Jedna z wielu zaniedbanych ścian czy zagłębie tajemniczych, miejskich klejnotów? Odpowiedź pozostaje otwarta, a praca ta zdaje szczerzyć się w uśmiechu, srebrnym i bardzo lubelskim.

Martyna Jastrzębska, „Ostatnia wspinaczka”, ul. Ewangelicka 6

e-Wydanie

Pozostałe informacje

 MKS Lublin został wicemistrzem Polski juniorek młodszych [zdjęcia]
galeria

MKS Lublin został wicemistrzem Polski juniorek młodszych [zdjęcia]

Finałowy turniej odbył się w hali Globus. Ten wynik należy ocenić bardzo pozytywnie, ponieważ lubelski zespół nie był faworytem rywalizacji.

Tak świętowano w Lublinie Dzień Afryki
galeria

Tak świętowano w Lublinie Dzień Afryki

Porywający koncert muzyki gospel, nauka tańca, śpiewu, wystawa fotograficzna ukazująca bogactwo kulturowe i przyrodnicze Afryki i wiele innych atrakcji przyciągnęły lublinian na lubelskie obchody Światowego Dnia Afryki. Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii z tego niezwykłego wydarzenia.

Tak się bawi Lublin! Pozdrowienia z... Hawany
foto
galeria

Tak się bawi Lublin! Pozdrowienia z... Hawany

Lublinianie lubią to miejsce, zwłaszcza w weekendy. El Cubano to namiastka Kuby w Lublinie. Zobaczcie, jak się bawiono na ostatniej imprezie. Tak się bawi Lublin!

Wiktor Przyjemski wygrał finał Brązowego Kasku, a Bartosz Bańbor był trzeci

Wiktor Przyjemski z Orlen Oil Motoru wygrał finał Brązowego Kasku, Bartosz Bańbor też na podium

W piątek pierwsza dwucyfrówka w PGE Ekstralidze, a w sobotę komplet punktów w finale Brązowego Kasku. Wiktor Przyjemski ostatnie dni może zaliczyć do bardzo udanych. Tym bardziej, że zawodnik lubelskich „Koziołków” wygrał zawody drugi raz z rzędu.

Podlasie wygrało drugi z rzędu mecz na wyjeździe

Podlasie ostatnio woli wyjazdy, Świdnia bez wygranej u siebie i lanie w Chełmie

Przed własną publicznością porażki ze Starem Starachowice 0:3 i Wiślanami Jaśkowice 0:2. A na wyjeździe wygrane 2:0 z Karpatami Krosno i w sobotę z Garbarnią Kraków. Piłkarze Podlasia w ostatnich tygodniach zdecydowanie wolną mecze w gościach.

Mieszkania wciąż drożeją. Ile trzeba dziś zapłacić za wymarzone M?
Raport

Mieszkania wciąż drożeją. Ile trzeba dziś zapłacić za wymarzone M?

Najnowsze dane NBP pokazują nam jaki popłoch wśród kupujących wywołały ostatnie tygodnie działania „Bezpiecznego Kredytu 2%”. Chęć skorzystania z programu powodowała, że nabywcy akceptowali ceny dyktowane przez sprzedających. – Jest to najpewniej kluczowy powód ponad 18-proc. wzrostu cen mieszkań na 7 największych rynkach – podkreśla Bartosz Turek, główny analityk HREIT. Najwięcej, bo aż o 28 proc. nowe mieszkania podrożały w Krakowie. W Lublinie wzrost wyniósł 8 proc. i jest na przykład dwa razy mniejszy niż w Rzeszowie.

Wojciech Białek w czwartek obchodził 42 urodziny, a w sobotę zdobył trzy gole w Sieniawie

Wojciech Białek dopiero obchodził 42 urodziny, a w sobotę ustrzelił w Sieniawie hat-tricka

Wojciech Białek nie czekał aż koledzy z drużyny sprawią mu prezent na urodziny. „Biały” w sobotnim spotkaniu z Sokołem Sieniawa sam wziął sprawy w swoje ręce. Po 42 minutach Avia prowadziła 3:1, a doświadczony napastnik, który w czwartek obchodził 42 urodziny miał na koncie wszystkie gole. Ostatecznie świdniczanie wygrali 4:1.

Oto najlepsze zespoły w Polsce. Wśród nich jest MKS Lublin! (zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Oto najlepsze zespoły w Polsce. Wśród nich jest MKS Lublin! (zdjęcia)

Juniorki młodsze UKPR Agrykola Warszawa wywalczyły w Lublinie tytuł mistrzyń Polski w piłce ręcznej! W finale pokonały gospodynie turnieju lubelski MKS 35:28. Brązowy medal, po zwycięstwie w decydującym spotkaniu z SPR Gdynia 27:22, zdobyła Korona Handball Kielce.

Przebojowe lata 2000!
foto
galeria

Przebojowe lata 2000!

Czy pamiętacie czasy, gdy telewizor grał hity MTV, a na ulicach królowały baggy jeansy i crop topy? Dokładnie taki klimat był w Helium Club na imprezie - We love 2000's. To było prawdziwe odegranie wspomnień, gdy Beyoncé, Usher, Destiny's Child i inni rządzili listami przebojów! Zobaczcie, jak się bawiono.

Mikołaj Raczyński (Wisła Grupa Azoty Puławy): Jestem wykończony emocjonalnie tą rundą

Mikołaj Raczyński (Wisła Grupa Azoty Puławy): Jestem wykończony emocjonalnie tą rundą

Wisła Grupa Azoty Puławy przegrała w ostatniej kolejce 0:3 z Pogonią Siedlce, ale mimo tego zrealizowała cel jakim było utrzymanie w eWinner Drugiej Lidze. Jak sobotnie spotkanie w Puławach podsumowali trenerzy obu ekip?

Start w sobotę łatwo ograł Ładę

Start Krasnystaw pokonał Ładę, rewanż już w środę

Ciekawie ułożył się terminarz na finiszu sezonu 23/24. W sobotę Start Krasnystaw wygrał u siebie z Ładą 3:0. Obie drużyny już w środę zmierzą się ponownie. Tym razem w ramach półfinału Pucharu Polski na szczeblu województwa lubelskiego, a mecz zostanie rozegrany w Biłgoraju.

Motorowerzysta potrącił pieszego. Obaj trafili do szpitala

Motorowerzysta potrącił pieszego. Obaj trafili do szpitala

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Puławach na ul. Kilińskiego. Kierujący junakiem 40-latek potrącił przechodzącego przez przejście 42-latka. Obaj mężczyźni trafili do szpitala.

Zabytkowa maszyna i zjawiskowe akrobacje. To czeka na nas podczas Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Zabytkowa maszyna i zjawiskowe akrobacje. To czeka na nas podczas Świdnik Air Festival

Do największej imprezy lotniczej po tej stronie Wisły zostało już tylko 3 tygodnie. Organizatorzy IV edycji Świdnik Air Festival odsłaniają karty i przedstawiają kolejnych artystów.

Noc Kultury 2024. Praca z tkaniną, liniami i światłem
MAGAZYN

Noc Kultury 2024. Praca z tkaniną, liniami i światłem

O Neuronach Lublina i doświadczeniach z rękodziełem rozmawiamy z Sylwią Głań z Pracowni Dzikie Wnętrze, która przygotowuje instalację artystyczną na nadchodzącą Noc Kultury.

Wisła Grupa Azoty Puławy dostała lanie od Pogoni Siedlce, ale utrzymała się w eWinner Drugiej Lidze

Wisła Grupa Azoty Puławy dostała lanie od Pogoni Siedlce, ale utrzymała się w eWinner Drugiej Lidze

Wisła Grupa Azoty Puławy w meczu o być albo nie być na poziomie centralnym zaprezentowała się bardzo blado i przegrała u siebie  z Pogonią Siedlce aż 0:3. Jedynym usprawiedliwieniem dla postawy miejscowych była bardzo kontrowersyjna czerwona kartka dla Radosława Sewerysia jeszcze przed przerwą. Mimo wysokiej porażki puławianie utrzymali się na poziomie drugiej ligi dzięki wynikom innych spotkań

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty