Podczas uroczystej gali nagrodziliśmy najlepsze firmy Lubelszczyzny 2018. To już XXIII edycja rankingu Złota Setka. Po raz pierwszy doceniliśmy też wyjątkowe przedsiębiorstwa dzielące z nami przekonanie, że warto działać ekologicznie i w rodzinie.
Nasza redakcyjna kapituła Eko Firmą Roku wybrała gospodarstwo szkółkarskie Moniki Komsty w Klementowicach. Jawory, klony, czy dęby z Klementowic pod Puławami rosną na ulicach Barcelony, Petersburga, Lublina. Szkółka ma także sukcesy w hodowli własnych odmian. Z tego gospodarstwa pochodzi lipa drobnolistna ‘Komsta’, najmniejsza lipa świata ‘Komsta Minima’ oraz nagrodzony brązowym medalem w „Konkursie Roślin – Nowości” cis pośredni Kazio, który nie gubi igieł.
Nagroda Kapituły w Kategorii Start-Up roku otrzymał MakeGrowLab z Puław, który ma ambitny cel zastąpienie foli i tworzyw sztucznych biodegradowalnymi tworzywami wyprodukowanymi z organicznych produktów. Firma została już zauważona i doceniona w tym roku przez specjalistów z ING Banku podczas StartUp Challenge w Katowicach.
Rodzinny Park tematyczny Magiczne Ogrody to firma, którą została uznana przez kapitułę za Firmę Dla Rodzin. W tym roku Magiczne Ogrody świętują pięciolecie istnienia. To jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Lubelszczyzny. Firma nie spoczywa jednak na laurach. W tym roku właściciele stworzyli park linowy. Kolejne nowości mają pojawiać się co rok. Harmonogram ich wprowadzania sięga 2038 roku.
Nagroda kapituły w kategorii Liderka internetu w tym roku trafiła do Elizy Wydrych-Strzeleckiej, która do niedawna znana była głównie z prowadzenia bloga modowego Fashionelka. Dziś skupia się na biznesie związanym z wydawaniem e-booków kulinarnych z przepisami semi - wegetariańskim oraz e-booków o tworzeniu hasztagów. Zarobiła już na nich ponad milion złotych. Wynik robi ogromne wrażenie zważywszy, że autorka ma dopiero 29 lat.
W Rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny Złota Setka 2018 uwzględniliśmy wiele kategorii. W kategorii: Budownictwo pierwsze miejsce w rankingu Dziennika Wschodniego Złota Setka 2018 otrzymało Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów SA. Podstawowym profilem działalności spółki wynikającym z długoletniej tradycji są roboty budowlano-montażowe w zakresie budownictwa drogowego obejmujące budowę, przebudowę oraz remonty dróg, ulic i placów. Przedsiębiorstwo wykorzystuje do wykonania zleceń mieszanki i emulsje produkowane we własnych wytwórniach.
Najlepszą firmą pod względem dynamiki przychodu oraz dynamiki zatrudnienia został Akpol Adam Kuś. Firma AKPOL powstała w 2005 roku, a jej założycielem jest Adam Kuś. Od początku istnienia, z ogromną pasją i zaangażowaniem pracownicy przedsiębiorstwa prowadzą proces recyklingu tworzyw sztucznych produkując regranulat polietylenu i polipropylenu.
Pod względem Dynamiki Zysku Netto bezkonkurencyjna okazała się Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Ryki, która rozpoczęła swoją działalność w 1926 roku w piwnicach skromnego drewnianego budynku, który był siedzibą kasy spółdzielczej. Specjalizowała się wówczas w produkcji masła. Dziś SM Ryki zaliczana jest do najlepszych polskich producentów serów dojrzewających, a produkty opuszczające zakład wyróżniają się niepowtarzalnym smakiem i najwyższą jakością.
Firmą o najwyższym zysku netto na jednego zatrudnionego jest Same Deutz Fahr Polska sp. z o.o. Ponad 100-letnia historia marki Same Deutz-Fahr opiera się na zaletach niemieckiej technologii produkcji ciągników i połączeniu sprawdzonych rozwiązań z innowacyjnością. Polski przedstawiciel firmy prowadzi sprzedaż ciągników, kombajnów, silników i maszyn rolniczych cechujących się wyjątkową jakością i niezawodnością.
W kategorii Firmy małe i mikro I miejsce otrzymał Lactex sp. z o.o. specjalizujący się w eksporcie produktów mleczarskich do odbiorców z całego świata. To rozpoznawalny jako godny zaufania partner wśród klientów z Europy, Afryki, Środkowego Wschodu, Azji i Ameryki Południowej. Na trudnym światowym rynku firmę wyróżniają umiejętności negocjacyjne, doświadczenie w handlu, wyczucie rynku i rozumienie potrzeb klienta.
W rankingu głównym Złota Setka 2018. Ranking Najlepszych firm Lubelszczyzny X miejsce oraz pierwsze miejsce w kategorii firma spożywcza otrzymała Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek. Spomlek w swoich czterech zakładach produkcyjnych – w Radzyniu Podlaskim, Parczewie, Młynarach oraz Chojnicach produkuje m.in. proszki mleczne, masło oraz doskonale znane wszystkim sery żółte, w tym produkty wędzone w sposób tradycyjny tj. dymem z palenia prawdziwym drewnem. Wysoka jakość wyrobów Spomleku znajduje potwierdzenie nie tylko w postaci nagród i medali przyznawanych przez krajowe i międzynarodowe organizacje, ale przede wszystkim w codziennych wyborach klientów.
IX miejsce w Rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny Złota Setka 2018 oraz tytuł Najlepszej Firmy Produkcyjnej trafił do Perła Browary Lubelskie SA, czyli jednego z największych regionalnych producentów piwa w Polsce. Podstawą jej działań jest dbałość o zapewnienie konsumentom piwa trafiającego do gustu najbardziej wybrednych amatorów tego trunku, ale i spełniającego najwyższe z możliwych standardów. Uznanie dla piw Perły – Browarów Lubelskich S.A. systematycznie wzrasta dzięki wprowadzaniu na rynek coraz większej liczby napitków, takich jak np. docenionego w lutym tego roku w konkursie International Beer Festival Budweis 2018 piwa Perła Koźlak.
VIII miejsce w Rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny Złota Setka 2018 zajął Mastermedia Cioczek i Wójciak Spółka jawna, czyli firma, która dostarcza towar z Polski bezpośrednio do Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec oraz Belgii. Oferuje bogactwo wędlin i mięs, nabiału i tłuszczy, warzyw i owoców, dań gotowych, soków i napojów a także kosmetyków i chemii. Oferta firmy pochodzi od najlepszych polskich producentów żywności z całego kraju.
VII miejsce w Rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny Złota Setka 2018 trafił do Przedsiębiorstwa Przemysłowo-Handlowego Standard sp. z o.o. Blisko 30-letnie doświadczenie na rynku sprawia, cieszy się rozpoznawalną marką i ugruntowaną pozycją wiodącego dystrybutora chemikaliów dostarczanych do różnych gałęzi przemysłu. Współpracuje z wieloma dostawcami i klientami na całym świecie m.in. w Europie Zachodniej, ale także Rosji, Białorusi, Ukrainie i krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu.
Pierwsze miejsce w rankingu firm średnich oraz VI miejsce w Rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny Złota Setka 2018 zajął Stanchem sp. z o.o., który został wydzielony w 1997 roku w związku z dynamicznym rozwojem firmy Standard. Zajął się obsługą szeroko rozumianego sektora metalurgicznego oraz eksportem surowców z asortymentu całej grupy. Realizuje sprzedaż do ponad 30 krajów świata, głównie na terenie Unii Europejskiej, ale także na Ukrainę, Białoruś, a także do Rosji, Kazachstanu i Armenii.
V miejsce w Rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny Złota Setka 2018 otrzymała Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL – Świdnik SA. To firma z ponad 65-letnim doświadczeniem, która wyprodukowała więcej niż 7400 śmigłowców. To jedyny polski wytwórca OEM z pełną zdolnością w zakresie projektowania, badań i rozwoju, integracji systemów, produkcji, realizacji wsparcia i szkoleń oraz modernizacji śmigłowców. Wszechstronna gama produktów PZL-Świdnik powoduje, że mogą być one z powodzeniem wykorzystywane we wszelkiego rodzaju misjach cywilnych i wojskowych. PZL-Świdnik pełni również rolę kluczowego partnera przemysłowego w sektorze lotniczym.
IV miejsce w rankingu głównym Lubelski Węgiel Bogdanka SA To jedna z najnowocześniejszych i największych kopalni węgla kamiennego w Polsce i w Europie oraz krajowym liderem rynku producentów węgla energetycznego. Od 2009 roku jej akcje notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Co warto przypomnieć wielokrotnie nagradzana m.in. w Konkursie „Zielony Laur” za realizację przedsięwzięć ograniczających wpływ kopalni na środowisko, Bogdanka wspólnie z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków otworzyła ścieżkę edukacyjną "Nadrybie"
III miejsce w Rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny Złota Setka 2018 oraz pierwsze miejsce w kategorii handel otrzymała Stokrotka sp. z o.o. Firma powstała w 1994 r. w Lublinie (wtedy pod nazwą Eden), by dwa lata później otworzyć swój pierwszy sklep w Łęcznej. Od tego czasu systematycznie zwiększa liczbę sklepów pod marką Stokrotka. W ubiegłym roku hucznie świętowała otwarcie swojego 500 sklepu. Stale rozbudowuje też własną sieć logistyczną i zaplecze magazynowe. Nic dziwnego, że była wielokrotnie doceniana otrzymując m.in. Złoty Laur Konsumenta.
II miejsce w Rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny Złota Setka 2018 oraz I miejsce w kategoriach Firma Przemysłowa i Największy Eksporter trafiło do Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy SA. To jeden z filarów chemicznej Grupy Azoty. Od ponad 50 lat daje siłę wzrostu dla rolnictwa i sektora chemicznego pamiętając przy tym, że produkcja w przemyśle chemicznym wiąże się z odpowiedzialnością za skomplikowany proces technologiczny, za jakość produktów, za ludzi, którzy je tworzą oraz za środowisko naturalne. Potwierdzeniem jakości wykonywanej pracy są liczne nagrody i wyróżnienia, w tym stała obecność w rankingach Złotej Setki Dziennika Wschodniego.
Zwycięzcą XXIII Rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny Złota Setka 2018 oraz firmą, która zdobyła I miejsca w kategoriach:
– Duża Firma
– Największy inwestor
– Największy pracodawca
– Największa firma usługowa
– Firma o najwyższym zysku netto
– Firma o najwyższym zysku brutto
jest PGE DYSTRYBUCJA SA w Lublinie, czyli największy Operator Systemu Dystrybucyjnego w Polsce. Swoją działalność rozpoczęła w 2010 roku. Dziś przesyła energię elektryczną do milionów odbiorców zamieszkujących blisko 40 proc. powierzchni całego kraju. Firma brała udział w tworzeniu Kodeksu Dobrych Praktyk Operatorów Systemów Dystrybucyjnych. Bierze także udział w wielu akcjach kulturalnych, sportowych i ekologicznych takich jak np.„Lasy pełne energii” podczas których posadzono 100 tys. drzew, aby w ten sposób uczcić 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.