Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 kwietnia 2011 r.
14:58
Edytuj ten wpis

Dlaczego wrony zawracają w Lublinie?

Dr Grzegorz Grzywaczewski (Jacek Świerczyński)
Dr Grzegorz Grzywaczewski (Jacek Świerczyński)

Rozmowa z dr. Grzegorzem Grzywaczewskim, ornitologiem z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i członkiem Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Udostępnij na Facebook


• Czy Polacy więcej wiedzą o misiu koala niż bocianie?
– Trudne pytanie. Myślę, że jednak o bocianie. Z bocianem mamy kontakt na co dzień. W naszej kulturze jest symbolem szczęścia, dobrobytu i powodzenia. Jak prowadziłem badania ptaków, zapytałem ludzi o bociana, to znali historię budowy gniazda, ile było młodych, opowiadali o tym, jakby to była część ich życia. A bocian był członkiem rodziny, nazywanym pieszczotliwie Wojtkiem, Kubą. Na jednego wołali nawet ksiądz Iwanko.

• Czy to prawda, że bociany kochają się dla przyjemności, a inne ptaki robią to w celach prokreacji?
– Jakbyśmy za miarę przyjęli długość aktu seksualnego u ptaków, to długodystansowcy się zdarzają. Ale ptaki nie mają rozbudowanych narządów kopulacyjnych. Więc trudno tu mówić o przyjemności.

• Jest taki rodzaj wiewiórek, które potrafią przytulać się do się do siebie przez trzy godziny. Bez podtekstu. Ptaki też się przytulają?
– 90 procent ptaków to monogamiści. Tworzą pary raz. I są ze sobą do końca życia. No, chyba że któreś zginie. Z ptakami jest tak jak z naszymi rodzicami. Dzieci odchowane, ale zaloty wciąż występują. Kwiaty, czekoladki, taniec, przytulenie to są ciągle formy zalotów między partnerami, pomimo że tworzą stałą parę. Podobnie ptaki, żeby podtrzymać więź, przytulają się do siebie.

• Skąd się wzięło powiedzenie, że tutaj to tylko wrony zawracają?
– Zacznijmy od tego, że na Lubelszczyźnie występuje wrona siwa. Czarna głowa, skrzydła i ogon, reszta siwa. Wrony są rzadkimi ptakami, w Lublinie występują nad Zalewem Zemborzyckim. Wrony są ptakami terenów otwartych, jak dolecą do miasta, to wracają, bo nie mają tam co robić.
• A dlaczego kawki siedzą na kominach, na wiosnę robią wiele hałasu i zatykają otwory wentylacyjne?
– Kawki były pierwotnie ptakami naskalnymi, rozmnażały się w szczelinach, zamiennie w dziuplach. Kilka wieków temu zaczęliśmy stawiać sztuczne skały, które nazywamy budynkami. Kafki dalej widzą w nich skałę. Szukają szczelin, zagłębień, otworów w kominie, bo nie potrafią rozmnażać się w lesie czy na łące.

• Dlaczego gołębie są wredne i gonią wróble?
– Bronią swojego rewiru. Przeganiają konkurentów do pokarmu, bo lepiej wróble przegonić i mieć stół dla siebie.

• Nasze babcie ukręcały gołąbkom łebki i gotowały rosół. Mikołaj Rej jadał pieczone wróble...
– Dzisiaj wróbli jeść w Polsce nie wolno, bo są pod ochroną. Ale gdybyśmy pojechali do Włoch, na Sycylię, to w tamtejszych restauracjach moglibyśmy zjeść dania z drobnych ptaszków, w tym dania z wróbli.

• Czy gawrony są sprytne?
– Jak zaczną się orzechy włoskie, gawrony zrzucają na asfalt orzechy po to, żeby się rozbiły i dało się wyjeść środek. Znam jeszcze ciekawszy przypadek. Gawrony podpatrzyły, że pod blok, gdzie stoją kontenery, przyjeżdża śmieciarka. Obok rósł orzech. Gawrony podpatrzyły, że koła śmieciarki rozgniotły leżące orzechy. Zaczęły je układać na trasie śmieciarki, potem wyjadały orzechy. To jest niesamowite.

• Który z polskich ptaków jest najinteligentniejszy?
– Kruk.

• Kruk krukowi oka nie wykole?
– Tak. Atak na drugiego osobnika ma pokazać, kto jest silniejszy. Nie ma za zadanie zabić konkurenta czy uczynić mu krzywdę.

• Dlaczego sroka kradnie błyszczące przedmioty?
– Ona nie kradnie. Wybiera sobie wyróżniające się przedmioty. Zrobiono odwrotny eksperyment. Wśród błyszczących świecidełek położono grudkę tortu. Była zainteresowana torfem, nie świecidełkami.

• W czasie zalotów trznadle pokazują sobie źdźbła trawy i patyczki. Po co?
– Żeby pokazać, że chcą zbudować gniazdo i potrafią to zrobić. Mówią: Słuchaj, ja chętnie zbuduję z tobą gniazdo. Zdarza się, że samiec karmi samicę. A samica bada samca, czy on będzie dobrym ojcem. Tak dzieje się u błotniaków łąkowych.

• Śpiew też jest formą autoprezentacji?
– Śpiew zawiera kilka informacji dla samic. Po pierwsze: jestem tutaj, posłuchaj mojego śpiewu. Samica po śpiewie potrafi zweryfikować jakość samca. U ludzi to jest samochód, konto w banku i tak dalej. U ptaków jest to prostsze.
• Najbardziej wdzięczny ptak?
– Trudny wybór. Może sóweczka, która jest naszą najmniejszą sową?

• Dlaczego ludzi boją się puszczyków? Twierdzą, że ich pohukiwanie zwiastuje śmierć.
– Puszczyk to najliczniej występująca sowa. Sowy nie budują gniazd. Mają kilka możliwości. Albo wykorzystują gniazda innych ptaków, albo zakładają lęg w dziupli, albo w skale. Bardzo dobrym, spokojnym miejscem jest cmentarz, strych kaplicy lub wieża kościelna. Tam je ciągnie i tam się rozmnażają. Nie szukają kontaktów z zaświatami. Ale w ludowej interpretacji pójdźka krzyczy: Pójdź, pójdź w dołek pod kościołek. Ale krzyk sowy oznacza także, że dziewczyna zajdzie w ciążę. Narodziny i śmierć. Życie.

• Dlaczego każda pliszka swój ogonek chwali?
– Ludowa nazwa pliszki to trzęsidupka. Jak siada, to wymachuje ogonem. Wygląda to zabawnie.

• Które ptaki da się oswoić?
– Wszystkie można. Na pewnym etapie życia ptaki wdrukowują sobie potencjalnego rodzica. U niektórych to trwa kilka sekund, u niektórych kilka godzin. Jak sobie wdrukuje człowieka, to zawsze będzie za nim podążał.

• Dlaczego kaczki pod czas snu mają jedno oko otwarte?
– Czuwają. Jedna połowa mózgu pracuje, druga odpoczywa. Jest jeszcze jedna ciekawostka.

• Najbardziej radosny ptak?
– Skowronek. Śpiewają na okrągło, zaczynają jeszcze przed wschodem słońca, a kończą po jego zachodzie. Skowronki kiedyś były hodowane w domach i zjadane.

• Który ptak najpiękniej śpiewa?
– Skromny, niepozorny słowik. Śpiewa w dzień i w nocy. Młody słowik uczy się od starego śpiewu. Ponieważ jest ostrożny, rzadko można go zobaczyć. Słychać tylko cudowny śpiew.

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Miasto uspokaja. Podatek od psa nie wróci, ale właściciele muszą pamiętać o swoich obowiązkach

W Lublinie nie wróci opłata od posiadania psów – zapewnia Ratusz. Urzędnicy przypominają jednak, że właściciele czworonogów mają obowiązki, z których wielu nie zdaje sobie sprawy.

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Na pewno najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 28-letni mężczyzna, który od lat gotował horror w swojej rodzinie. Grozi mu nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Dobre wieści dla kibiców Górnika Łęczna. W piątek zielono-czarni poinformowali o tym, że przedłużyli umowy z czterema swoimi zawodnikami w tym z kapitanem – Adamem Deją

Pogrzeb Franciszka. Tłumy wiernych na placu Świętego Piotra
AKTUALIZACJA

Pogrzeb Franciszka. Tłumy wiernych na placu Świętego Piotra

W szybkim tempie zapełnia się plac Świętego Piotra, gdzie o godzinie 10.00 rozpocznie się msza pogrzebowa papieża Franciszka. Plac został otwarty około godziny 5.30 i już wtedy miejsca zajęli pierwsi wierni. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 10.

Densy w Berecie
Foto
galeria

Densy w Berecie

Zobaczcie, jak Lublin szalał przy najlepszych rytmach w popularnym Berecie, tworząc niezatarte wspomnienia o gorącej nocy. Przeżyjcie jeszcze raz tą magiczną atmosferę, którą udało się uchwycić w obiektywie. A ci co nie byli, niech żałują. Ekstrawaganckie stylizacje, fantastyczna zabawa, świetni ludzie i niezapomniane chwile – wszystko to znajdziecie w naszej fotogalerii.

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie

Kazimierz Sichulski powiedział o Oldze Boznańskiej „Co babie do pędzla?! Jak ja nie cierpię malujących bab!”. Teraz wyjątkowe prace kobiet ujrzały światło dzienne. W Muzeum Narodowym w Lublinie została otwarta wystawa prac artystek z okresu 1850 – 1950.

Wojciech Kamiński stara się tonować nastroje w obozie PGE Startu Lublin

PGE Start Lublin zagra dzisiaj w Słupsku

W sobotę o godz. 15.30 PGE Start zmierzy się na wyjeździe Energą Icon Sea Czarnymi Słupsk.

Joanna Andruszak była bohaterką potyczki w Elblągu

PGE MKS FunFloor pokonał Energę Start Elbląg

Początek meczu w Elblągu zdecydowanie nie poszedł po myśli szczypiornistek PGE MKS FunFloor. Lublinianki przegrywały z Energą Startem aż 3:8. Do przerwy było jednak 13:13, a w drugiej połowie wszystko potoczyło się już zgodnie z planem i przyjezdne wygrały 33:25.

ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm w finale PLS 1. Ligi, po zwycięstwie nad KPS Siedlce

W drugim meczu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy nieoczywiste, ale bardzo ciekawe miejsca turystyczne na Lubelszczyźnie.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych

Watykan przygotowuje się do pogrzebu papieża Franciszka

Plac Świętego Piotra został zamknięty w piątek około godz. 17 w ramach przygotowań do sobotniego pogrzebu papieża Franciszka. W bazylice wierni nadal oddają hołd przed trumną papieża.

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

W ramach XI edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Ponikwoda zdecydowali, że nadszedł czas wyremontować ulicę Bazylianówka. Dzisiaj miasto poznało oferty. Okazuje się, że 400 tys. zł może nie wystarczyć.

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

W krótkim czasie trzej mężczyźni dorobili się na kradzieżach blisko 140 tys. zł. Ich łupem padły również towary z terenu naszego województwa.

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Przed świętami Wielkanocnymi Wisła Puławy pokonała na swoim stadionie Skrę Częstochowa i wciąż plasuje się tuż nad strefą spadkową. W sobotę podopiecznych trenera Macieja Tokarczyka czeka bardzo ciężkie spotkanie. Duma Powiśla zagra w Bytomiu z tamtejszą Polonią

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Już w najbliższą niedzielę, 27 kwietnia, Warszawa będzie gospodarzem centralnych obchodów „Tysiąclecia Korony Polskiej”. Z tej okazji PKP Intercity przygotowało dla uczestników wyjątkową promocję – bezpłatny powrót do domu pociągami przewoźnika.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium