Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 kwietnia 2007 r.
12:37
Edytuj ten wpis

Jak one to znoszą?

0 0 A A

Cały świat kury nioski z kurzej fermy, to koleżanki nioski. Bo takim kurom kogut do niczego nie jest potrzebny. Kura nioska nie myśli o żadnych amorach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kura nioska nastawiona jest na sukces w produkcji jaj. Nic, tylko znosi, znosi i znosi.

Na fermie drobiu w podlubelskiej Turce mieszka 170 tysięcy kur. Zajmują sześć kurników. I dziennie produkują około 140 tysięcy jaj.

Zanim zniosą

Życie kury nioski składa się z trzech etapów: przedprodukcyjnego, produkcyjnego i poprodukcyjnego.
Kura od produkcji jaj trafia na fermę z zakładu wylęgu. Przyjeżdża w wyselekcjonowanej grupie, tzn. tylko w towarzystwie płci żeńskiej. Wcześniej pracowniczki z zakładu wylęgu kur niosek - tzw. sekserki - sprawdzają płeć drobiu. Zdarza się, że po selekcji, już na fermie okazuje się, że w gronie niosek są jeszcze koguty. Zazwyczaj 20-30 sztuk na 60 tysięcy młodych kur.
Kiedy kury odkrywają takich odmieńców, zwyczajnie ich bojkotują. W trosce o dobro kogutów pracownicy fermy usuwają je z kurnika.
Tymczasem młoda nioska ląduje w wychowali. Spędza tu kilka tygodni, aż osiągnie pełną gotowość do znoszenia jaj. Dzieje się to około 17 tygodnia życia nioski. W wychowalni kura ma odpowiednie światło (nie za ostre) oraz dostaje dwa rodzaje mieszkanki do jedzenia. Kiedy kura osiągnie wiek produkcyjny, trafia do właściwego kurnika, gdzie odtąd będzie się zajmowała tym, do czego ma prawdziwe powołanie: znoszeniem jaj.

Jajostrada

Kurnik właściwy to długie rzędy lekko nachylonych klatek wypełnionych kurami. Znoszenie jaj zaczyna się średnio około czwartej rano, kończy koło 19. Znoszone do klatek jaja staczają się do rynienek, a potem trafiają na taśmociąg, którym jadą do sortowni. Ta powietrzna jajostrada to łącznik pomiędzy kurnikami właściwymi a sortownią jaj.
Okres produkcyjny kury trwa do około 75 tygodnia życia. W tym czasie kura znosi jaja nawet przez 90 proc. roboczodni. Czyli na urlop zostaje niewiele. Jest za to emerytura - zwana okresem poprodukcyjnym - ale kury są wtedy sprzedawane, a ich dalszy los jest nieznany; choć pewnie nie najweselszy.

Lustracja jaj

W sortowni jaja czeka solidny przegląd. Egzemplarze o nierównych skorupkach albo pękniętych odpadają. Żeby lepiej wychwycić mniej wartościowy kurzy produkt, jaja przejeżdżają przez naświetlarkę, gdzie wyraźnie widać, które się nadaje, a które nie.
Następny etap selekcji to sortowane od największych do najmniejszych. Stąd jaja trafiają na właściwą dla rozmiaru taśmę. Maszyna stempluje każde jajo numerem identyfikacyjnym, a te lądują w wytłaczankach (po 30 sztuk) albo pudełkach (po 10 sztuk).
Gotowe palety z jajami trafiają do magazynu, skąd są wywożone do sklepów.

Rozmowa z dr. Andrzejem Witkowskim z Katedry Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej Akademii Rolniczej w Lublinie

• Dlaczego jedne kurze jaja są prawie białe, a inne brązowe?
– Barwa skorupy zależy głównie
od czynników genetycznych, a więc od rasy nioski. Większość kur znosi jaja o różnych odcieniach brązu. Natomiast spośród popularnych ras kury leghorn znoszą jaja kredowobiałe. Jeżeli więc w sklepie trafimy na rzadkie u nas jaja białe, to sprawcą jest ta właśnie rasa. Żeby nie powiedzieć, że kogut leghorn maczał w tym... palce.

• Dla nas ma to znaczenie?
– Panuje nie zawsze uzasadnione przekonanie o bezpośrednim związku barwy skorupy i barwy żółtka. Takiej zależności genetycznej nie ma. Natomiast bardziej pożądane jaja z żółtkami o ciemniejszej barwie znoszą kury ogólnoużytkowe, najczęściej trzymane w chowie przyzagrodowym, mające możliwość znalezienia pokarmu zawierającego naturalne barwniki żółtka. A wybarwienie żółtka w sposób sztuczny, dzięki często syntetycznym barwnikom paszy, jest dla konsumenta  bezwartościowe.

• Wielkanocny rynek jaj jest zdominowany przez jaja kurze. czasami tylko pojawią się np. strusie pisanki. A jaja gęsie albo kacze?
– Na dyskusję o kaczych jajach nie dam się namówić.

• Ale dlaczego nie ma ferm produkujących chociażby gęsie jaja?
– Jaja gatunków innych niż kury są w niektórych krajach spożywane. U nas takiej tradycji nie ma i prawdę mówiąc, nie bardzo wiem dlaczego. Może przez salmonellozę kojarzoną kiedyś tylko z ptactwem wodnym?

• A dlaczego jaja przepiórcze są nakrapiane?
– Jaja ogromnej większości gatunków ptaków dzikich są nakrapiane. To najlepszy dowód, że ptaki są od dawna w Unii Europejskiej i znakują jaja charakterystycznymi pieczątkami pozwalającymi prześledzić ich drogę. A na poważnie: znakowanie u dzikich spełnia dwie funkcje: ochronną (mimikra, upodobnienie do otoczenia) i odwrotną: pozwala samicy odróżnić swoje gniazdo w kolonii innych.

Pozostałe informacje

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za djką stanął jeden z najlepszych djów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę
ZDJĘCIA
galeria

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium