Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 lipca 2010 r.
15:31
Edytuj ten wpis

Liczy się każdy litr

0 0 A A

Jeśli nie chcesz ziemi zguby, hybrydę kup mi luby. A są rodzinne, terenowe, korporacyjne, sportowe. Nie ma już kategorii, w której nie byłoby samochodów z napędem hybrydowym. Największe koncerny prześcigają się w pomysłach, choć i tak każdy mówi, że przyszłość to napęd wodorowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Firmy motoryzacyjne wszędzie szukają sposobu na zmniejszenie zużycia paliwa. Liczy się każdy litr, który przemnożony przez miliony aut daje olbrzymie oszczędności. Fenomenem jest Kalifornia, gdzie już co setny pojazd to hybryda. Europa nie ma wyjścia: też musi podążyć tą drogą.

Rekuperacja do bólu

W minionym tygodniu przez Lublin przyjechała karawana BMW. Kilkanaście najnowszych modeli oklejonych logo "EfficientDynamics” zaparkowało w lubelskim salonie BMW. 500 konne maszyny wręcz kusiły do jazdy. Lecz nie ich moc, a technologia była clou wydarzenia.
– Chodzi o to, aby cała moc silnika spalinowego była wykorzystana na jazdę, a odzyskana energia elektryczna napędzał wszystkie urządzenia w samochodzie i silniki elektryczne, które w odpowiednim momencie wspomagają lub nawet chwilowo zastępują konwencjonalny silnik spalinowy – tłumaczył Marek Kawecki, trener w BMW Polska i pokazuje nam potężne, hybrydowe BMW X6 z 5 litowym silnikiem i niezwykle zaawansowanym systemem hybrydowym. – Tutaj nie marnuje się nawet kropla paliwa, a energia wydzielana podczas hamowania jest poddawana REKUPERACJI, czyli odzyskowi, aby naładować dużą baterię, działającą na tej samej zasadzie, jak te w komórkach.
Technologia hybrydowa wcale nie oznacza ustępstw w kwestii radości z jazdy. Można korzystać z hybrydy, nie tracąc nic z dynamiki. Hybryda to nie synonim eko-woła, ale raczej oszczędne, sportowe auta o niezwykłych walorach jezdnych.
5,6 sekundy do setki
Prezentowane w Lublinie BMW ActiveHybrid X6 jest najmocniejszym samochodem hybrydowym na świecie. Ma podwójnie doładowany silnik benzynowy V8 o mocy 407 KM oraz dwie jednostki elektryczne o mocy odpowiednio 91 i 86 KM. Łączna moc maksymalna układu napędowego wynosi 485 KM, a maksymalny moment obrotowy 780 Nm.
– Mimo, że BMW ActiveHybrid X6 spala o 20 proc. mniej paliwa niż tradycyjny model BMW X6, a nie traci w żadnym stopniu na dynamice: auto przyspiesza do setki w 5,6 s. Całkowicie bezemisyjna jazda z wykorzystaniem jedynie silnika elektrycznego możliwa jest do prędkości 60 km/h – tłumaczy Wojciech Żur, szef lubelskiego salonu BMW. – Po jej osiągnięciu silnik benzynowy włącza się, w zależności od zapotrzebowania na moc.
Chcesz mieć układ recyrkulacji?
Pole do inwencji w zakresie nowych rozwiązań jest olbrzymie. Toyota, do której należy Lexus, to jeden z liderów w dziedzinie napędów alternatywnych i hybrydowych. – W nowych modelach hybrydowych stosujemy zmodernizowany sześciocylindrowy, widlasty silnik o pojemności 3,5 litra – mówi Monika Małek z Lexus Polska. Aby zmniejszyć zużycie paliwa i efektywność pracy zastosowaliśmy trzy elementy, które Lexus wprowadził, jako pierwszy: cykl Atkinsona, układ recyrkulacji schładzanych gazów spalinowych (EGR) i układ odzyskiwania ciepła z układu wydechowego (EHR).
Najciekawszym z nich jest cyklu Atkinsona. – To rozwiązanie o polega na tym, że zawory dolotowe zamykają się z pewnym opóźnieniem, co powoduje skrócenie suwu sprężania. Dzięki temu mimo krótszego suwu ssania uzyskujemy dłuższy suw pracy-rozprężania, ograniczając straty w układach dolotowym i wylotowym oraz zwiększając wydajność silnika. W wyniku takiego działania temperatura gazów wylotowych jest niższa niż w przypadku silników tradycyjnych – dodaje Monika Małek. Minusem silników z cyklem Atkinsona jest stosunkowo mały moment przy niskich obrotach. Ale ten mankament jest zniwelowany przez napęd elektryczny, który rozpędza auto od zera.
Pół hybryda, czyli honda CR-Z
Inne podejście do sprawy (a przy okazji kolejny zestaw skomplikowanych pojęć) to najnowsza honda CR-Z.
– To pierwszy samochód, w którym połączono 1.5-litrowy silnik z systemem IMA, co pozwala osiągnąć znaczną oszczędność paliwa, przy zapewnieniu kierującemu dużej przyjemności z jazdy – zapewnia Wiesław Mrozowski, szef salonu Hondy w lubelskim Żaglu.
Mała, półtoralitrowa jednostka napędowa o mocy 114 KM współpracuje z 14-konnym silnikiem elektrycznym, rozwijającym wysoki moment obrotowy – 78 NM – W niskim i średnim zakresie prędkości obrotowych. Tym samym, moc maksymalna i maksymalny moment obrotowy jednostki spalinowej wspomaganej silnikiem elektrycznym to odpowiednio 124 KM i 174 Nm. Dzięki temu zabiegowi poprawia się dynamik jazdy przy niskich obrotach, redukując tym samym zużycie paliwa.
Efekt? Honda CR-Z emituje zaledwie 117 g/km CO2 i zużywa średnio 5 litrów paliwa na 100 kilometrów.
Przyszłość to jednak wodór
Wojciech Żur nie ukrywa, ze hybrydy czy napęd elektryczny to tylko krok pośredni w kierunku napędu wodoworewgo. – Źródło niewyczerpalne i superekologiczne, bo spalinami w tym napędzie jest para wodna – tłumaczy. Takie auta już jeżdżą. Przykładrm jest BMW serii 7 Hydrogen.
Technologia wodorowa stwarza możliwość znacznej redukcji emisji spalin, a zwłaszcza dwutlenku węgla. Pracując w trybie wodorowym, BMW serii 7 Hydrogen emituje prawie wyłącznie parę wodną.
– W odróżnieniu od tradycyjnych paliw wodór, stanowiący część regenerującego się w naturalny sposób cyklu, spełnia wymogi przyszłościowych rozwiązań. Odzyskiwane z biomasy lub za pomocą energii słonecznej, wietrznej lub wodnej zasoby wodoru są praktycznie nieograniczone – tłumaczy Wojciech Żur. W razie konieczności wodór można również wytwarzać przy wykorzystaniu naturalnego gazu, biogazu lub innych podstawowych źródeł energii. – Stopniowe zastąpienie paliw kopalnych wodorem, to nasza przyszłość.


JAK DZIAŁA HYBRYDA
RUSZANIE Z MIEJSCA
W czasie ruszania, jazdy z niewielkimi prędkościami lub podczas zjazdów ze wzniesień bez obciążenia samochód napędzany jest tylko przez silnik elektryczny

JAZDA NORMALNA
W czasie normalnej pracy układu napędowego, układ rozdziału mocy rozdziela moc silnika spalinowego pomiędzy napęd kół pojazdu oraz napęd generatora, który jednocześnie zasila silnik elektryczny oraz ładuje akumulator

SZYBKIE PRZYSPIESZANIE
Samochód napędzany jest z obu silników: silnika spalinowego i silnika elektrycznego

ZWALNIANIE
Podczas zwalniania/hamowania, silnik spalinowy zostaje wyłączony, a silnik elektryczny pracuje jak prądnica napędzana przez toczące się koła. Wytwarzana energia elektryczna magazynowana jest w akumulatorze napędu hybrydowego zespołu napędowego

Pozostałe informacje

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE
KONKURS

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na konferencję dotyczącą jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Wieczorem zaplanowany jest koncert Michała Szczygła. Dla naszych Czytelników mamy konkurs, w którym do wygrania są wejściówki.

Jechał wężykiem po zakupy

Jechał wężykiem po zakupy

44- latek jechał po zakupy kompletnie pijany. W organizmie miał 2 promile alkoholu. W jego zatrzymaniu pomógł sygnał od świadka.

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024
galeria

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu
film

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu

W dzisiejszym Dziennikowym Lustrze gościć będziemy wyjątkową kobietę, która z sukcesem łączy życie zawodowe z prywatnym. Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, mama, żona, kobieta pracująca, a także zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. Choć lista jej obowiązków i inicjatyw jest imponująca, to serca młodych i starszych Lublinian skradła dzięki pracy nad projektem dzięki którymu Lublin zyskał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jak wyglądała życiowa droga Pani Beaty? Jakie były jej marzenia z dzieciństwa? Czy była zbuntowaną nastolatką? Jak godzi życie zawodowe z rodziną? Jakie wartości wyznaje w życiu? Na te i inne pytania odpowie w rozmowie z Katarzyną Nastaj.

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym
film

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym

Podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ENERGACamerimage w Toruniu, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie otrzymał nagrodę specjalną w kategorii spotów reklamowych trwających do 3 minut. W wyróżnionym filmie królował nowy budynek dworca w Lublinie.

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje
Chełm

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje

Takiego budżetu miasto i powiat Chełm jeszcze nie miało. Na same tylko inwestycje w 2025 chełmski Ratusz chce przeznaczyć 466 mln zł, a wszystkie wydatki otrą się o miliard. W noworocznych planach nie zabraknie nowych dróg, remontów ulic, wymiany lamp, czy zakupu wodorowych autobusów. Chełmian czeka więc pracowity rok.

Julia Szeremeta nie powalczy o złoty medal mistrzostw Polski

Julia Szeremeta nie wystąpi na mistrzostwach Polski w boksie. „Powody zdrowotne”

W dniach 1-7 grudnia Wałbrzych będzie gospodarzem mistrzostw Polski w boksie. Wydawało się, że właśnie tam po raz pierwszy od występu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w ringu pojawi się Julia Szeremeta. Zawodniczka Paco Lublin poinformowała jednak, że musi zrezygnować ze startu.

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny
galeria

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny

Łącznie w województwie lubelskim wykryto już 25 ognisk wścieklizny. Nie są to już tylko lisy i jenoty, ale także sarna, krowa, czy psy. Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny zapowiada wprowadzenie odstrzału sanitarnego.

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Janusz Palikot został skazany za reklamowanie alkoholu w internecie. Ma zapłacić grzywnę w wysokości 450 tysięcy złotych. Ale to nie koniec jego kłopotów.

Jednym z obiektów należących do OSiR jest m.in. Kryta Pływalnia na os. Zamoyskiego. Tutaj, podobnie jak np. przy wejściu na siłownię czy lodowisko można liczyć na zniżki

Komu i ile taniej? Zrobili porządek w regulaminie obiektów OSiR

Zniżki były i pozostaną, często na niezmienionym lub porównywalnym poziomie. Ale wcześniej część z nich zapisywano tylko w cennikach, teraz są uporządkowane i uwzględnione w regulaminie dotyczącym funkcjonowania i udostępniania obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

trzymanie czystości w biurze to nie tylko kwestia estetyki, ale także kluczowy element wpływający na komfort pracy, zdrowie pracowników i wizerunek firmy. W dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach, gdzie czas i efektywność odgrywają kluczową rolę, samodzielne organizowanie sprzątania może okazać się niewystarczające.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!