Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 lipca 2010 r.
15:31
Edytuj ten wpis

Liczy się każdy litr

Jeśli nie chcesz ziemi zguby, hybrydę kup mi luby. A są rodzinne, terenowe, korporacyjne, sportowe. Nie ma już kategorii, w której nie byłoby samochodów z napędem hybrydowym. Największe koncerny prześcigają się w pomysłach, choć i tak każdy mówi, że przyszłość to napęd wodorowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Firmy motoryzacyjne wszędzie szukają sposobu na zmniejszenie zużycia paliwa. Liczy się każdy litr, który przemnożony przez miliony aut daje olbrzymie oszczędności. Fenomenem jest Kalifornia, gdzie już co setny pojazd to hybryda. Europa nie ma wyjścia: też musi podążyć tą drogą.

Rekuperacja do bólu

W minionym tygodniu przez Lublin przyjechała karawana BMW. Kilkanaście najnowszych modeli oklejonych logo "EfficientDynamics” zaparkowało w lubelskim salonie BMW. 500 konne maszyny wręcz kusiły do jazdy. Lecz nie ich moc, a technologia była clou wydarzenia.
– Chodzi o to, aby cała moc silnika spalinowego była wykorzystana na jazdę, a odzyskana energia elektryczna napędzał wszystkie urządzenia w samochodzie i silniki elektryczne, które w odpowiednim momencie wspomagają lub nawet chwilowo zastępują konwencjonalny silnik spalinowy – tłumaczył Marek Kawecki, trener w BMW Polska i pokazuje nam potężne, hybrydowe BMW X6 z 5 litowym silnikiem i niezwykle zaawansowanym systemem hybrydowym. – Tutaj nie marnuje się nawet kropla paliwa, a energia wydzielana podczas hamowania jest poddawana REKUPERACJI, czyli odzyskowi, aby naładować dużą baterię, działającą na tej samej zasadzie, jak te w komórkach.
Technologia hybrydowa wcale nie oznacza ustępstw w kwestii radości z jazdy. Można korzystać z hybrydy, nie tracąc nic z dynamiki. Hybryda to nie synonim eko-woła, ale raczej oszczędne, sportowe auta o niezwykłych walorach jezdnych.
5,6 sekundy do setki
Prezentowane w Lublinie BMW ActiveHybrid X6 jest najmocniejszym samochodem hybrydowym na świecie. Ma podwójnie doładowany silnik benzynowy V8 o mocy 407 KM oraz dwie jednostki elektryczne o mocy odpowiednio 91 i 86 KM. Łączna moc maksymalna układu napędowego wynosi 485 KM, a maksymalny moment obrotowy 780 Nm.
– Mimo, że BMW ActiveHybrid X6 spala o 20 proc. mniej paliwa niż tradycyjny model BMW X6, a nie traci w żadnym stopniu na dynamice: auto przyspiesza do setki w 5,6 s. Całkowicie bezemisyjna jazda z wykorzystaniem jedynie silnika elektrycznego możliwa jest do prędkości 60 km/h – tłumaczy Wojciech Żur, szef lubelskiego salonu BMW. – Po jej osiągnięciu silnik benzynowy włącza się, w zależności od zapotrzebowania na moc.
Chcesz mieć układ recyrkulacji?
Pole do inwencji w zakresie nowych rozwiązań jest olbrzymie. Toyota, do której należy Lexus, to jeden z liderów w dziedzinie napędów alternatywnych i hybrydowych. – W nowych modelach hybrydowych stosujemy zmodernizowany sześciocylindrowy, widlasty silnik o pojemności 3,5 litra – mówi Monika Małek z Lexus Polska. Aby zmniejszyć zużycie paliwa i efektywność pracy zastosowaliśmy trzy elementy, które Lexus wprowadził, jako pierwszy: cykl Atkinsona, układ recyrkulacji schładzanych gazów spalinowych (EGR) i układ odzyskiwania ciepła z układu wydechowego (EHR).
Najciekawszym z nich jest cyklu Atkinsona. – To rozwiązanie o polega na tym, że zawory dolotowe zamykają się z pewnym opóźnieniem, co powoduje skrócenie suwu sprężania. Dzięki temu mimo krótszego suwu ssania uzyskujemy dłuższy suw pracy-rozprężania, ograniczając straty w układach dolotowym i wylotowym oraz zwiększając wydajność silnika. W wyniku takiego działania temperatura gazów wylotowych jest niższa niż w przypadku silników tradycyjnych – dodaje Monika Małek. Minusem silników z cyklem Atkinsona jest stosunkowo mały moment przy niskich obrotach. Ale ten mankament jest zniwelowany przez napęd elektryczny, który rozpędza auto od zera.
Pół hybryda, czyli honda CR-Z
Inne podejście do sprawy (a przy okazji kolejny zestaw skomplikowanych pojęć) to najnowsza honda CR-Z.
– To pierwszy samochód, w którym połączono 1.5-litrowy silnik z systemem IMA, co pozwala osiągnąć znaczną oszczędność paliwa, przy zapewnieniu kierującemu dużej przyjemności z jazdy – zapewnia Wiesław Mrozowski, szef salonu Hondy w lubelskim Żaglu.
Mała, półtoralitrowa jednostka napędowa o mocy 114 KM współpracuje z 14-konnym silnikiem elektrycznym, rozwijającym wysoki moment obrotowy – 78 NM – W niskim i średnim zakresie prędkości obrotowych. Tym samym, moc maksymalna i maksymalny moment obrotowy jednostki spalinowej wspomaganej silnikiem elektrycznym to odpowiednio 124 KM i 174 Nm. Dzięki temu zabiegowi poprawia się dynamik jazdy przy niskich obrotach, redukując tym samym zużycie paliwa.
Efekt? Honda CR-Z emituje zaledwie 117 g/km CO2 i zużywa średnio 5 litrów paliwa na 100 kilometrów.
Przyszłość to jednak wodór
Wojciech Żur nie ukrywa, ze hybrydy czy napęd elektryczny to tylko krok pośredni w kierunku napędu wodoworewgo. – Źródło niewyczerpalne i superekologiczne, bo spalinami w tym napędzie jest para wodna – tłumaczy. Takie auta już jeżdżą. Przykładrm jest BMW serii 7 Hydrogen.
Technologia wodorowa stwarza możliwość znacznej redukcji emisji spalin, a zwłaszcza dwutlenku węgla. Pracując w trybie wodorowym, BMW serii 7 Hydrogen emituje prawie wyłącznie parę wodną.
– W odróżnieniu od tradycyjnych paliw wodór, stanowiący część regenerującego się w naturalny sposób cyklu, spełnia wymogi przyszłościowych rozwiązań. Odzyskiwane z biomasy lub za pomocą energii słonecznej, wietrznej lub wodnej zasoby wodoru są praktycznie nieograniczone – tłumaczy Wojciech Żur. W razie konieczności wodór można również wytwarzać przy wykorzystaniu naturalnego gazu, biogazu lub innych podstawowych źródeł energii. – Stopniowe zastąpienie paliw kopalnych wodorem, to nasza przyszłość.


JAK DZIAŁA HYBRYDA
RUSZANIE Z MIEJSCA
W czasie ruszania, jazdy z niewielkimi prędkościami lub podczas zjazdów ze wzniesień bez obciążenia samochód napędzany jest tylko przez silnik elektryczny

JAZDA NORMALNA
W czasie normalnej pracy układu napędowego, układ rozdziału mocy rozdziela moc silnika spalinowego pomiędzy napęd kół pojazdu oraz napęd generatora, który jednocześnie zasila silnik elektryczny oraz ładuje akumulator

SZYBKIE PRZYSPIESZANIE
Samochód napędzany jest z obu silników: silnika spalinowego i silnika elektrycznego

ZWALNIANIE
Podczas zwalniania/hamowania, silnik spalinowy zostaje wyłączony, a silnik elektryczny pracuje jak prądnica napędzana przez toczące się koła. Wytwarzana energia elektryczna magazynowana jest w akumulatorze napędu hybrydowego zespołu napędowego

Pozostałe informacje

Konklawe po śmierci Franciszka. Znana jest data wydarzenia

Konklawe po śmierci Franciszka. Znana jest data wydarzenia

Watykan poinformował, że konklawe po śmierci papieża Franciszka odbędzie się 7 maja.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Wraz z nadejściem wiosny na drogi województwa lubelskiego wrócili motocykliści i rowerzyści. Sprzyjająca aura zachęca do jazdy, jednak policja przypomina – bezpieczeństwo musi być priorytetem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Olimpiakos Tarnogród w sobotę przegrał wysoko z Pogonią 96 Łaszczówka

Zamojska klasa okręgowa. Hokejowy wynik w Tarnogrodzie

W jednym z najciekawiej zapowiadających się spotkań 22. kolejki Olimpiakos Tarnogród mierzył się u siebie Pogonią 96 Łaszczówka. Mecz był bardzo emocjonujący, bo padło w nim aż dziewięć goli, a po końcowym gwizdku z wygranej cieszyli się goście

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie

Podczas prac ziemnych na Błoniach Zamkowych w Lublinie odkryto prawdziwą perełkę - pozostałości po zabudowie dawnej dzielnicy żydowskiej.

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Ekran to najdelikatniejszy i jednocześnie jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona. Uszkodzenie wyświetlacza może być nie tylko kosztowne w naprawie, ale też uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na zabezpieczenie ekranu zaraz po zakupie telefonu. Do wyboru mamy dwie podstawowe opcje: szkło hartowane i folia ochronna. Które rozwiązanie jest lepsze? Przyjrzyjmy się obu metodom zabezpieczania wyświetlacza, ich wadom, zaletom i zastosowaniom.

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Przyjemny, ciepły dom to marzenie każdego właściciela. Dobry materiał izolacyjny sprawia, że zimą oszczędzamy na ogrzewaniu, a latem wnętrze nie nagrzewa się nadmiernie. Przyjazna atmosfera w domu to też mniejszy stres związany z przeciągami czy wilgocią. Zanim podejmiesz decyzję o konkretnym rozwiązaniu, warto przyjrzeć się zaletom i ograniczeniom najpopularniejszych technologii.

Piłkarze Tura Milejów są już bardzo blisko awansu do IV ligi

Siedem goli Tura Milejów w meczu z Hetmanem Gołąb, wyniki lubelskiej okręgówki

Tur Milejów nie zatrzymuje się w drodze po awans do IV Ligi. Podopieczni Tomasza Zająca rozbili Hetmana Gołąb aż 7:2.

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów w Lublinie. Sprawa dotyczy dwóch firm: Kom-Eko i Koma Lublin.

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wysokie temperatury w czasie lata sprawiają, że zamknięte obuwie przestaje się sprawdzać. Zamiast niego warto sięgnąć po klapki, które są lekkie i pozwalają stopom odpocząć. Co więcej, znakomicie prezentują się w towarzystwie zwiewnych letnich strojów. Jeśli zatem szukasz wygodnych klapków dla siebie, sprawdź, po jakie modele warto sięgnąć w sklepie.

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Po wyjazdowym remisie z LZS Sielczyk trener Orląt Łuków Adrian Świderski podał się do dymisji

Orlęta Łuków bez trenera, 11 goli Lutni Piszczac i wszystkie wyniki bialskiej okręgówki

Podział punktów w meczu LZS Sielczyk z Orlętami Łuków sprawił, że do dymisji podał się szkoleniowiec łukowian Adrian Świderski. Dymisja została przyjęta. ŁKS Łazy wygrał po raz pierwszy w rundzie wiosennej. Rezerwy Podlasia II Biała Podlaska lepsze od Unii Krzywda. Victoria Parczew rozbiła Kujawiaka Stanin, a Az-Bud Komarówka Podlaska Sokoła Adamów. Lutnia Piszczac rozgromiła Grom Kąkolewnica 11:1.

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

W niedzielę 11 maja Lublin stanie się centrum narodowych obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Wydarzenie upamiętni 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, która na trwałe wpisała Polskę w mapę europejskiej cywilizacji.

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

Wybór odpowiedniego oprogramowania stanowi często punkt zwrotny w rozwoju przedsiębiorstwa. Decyzja między systemem dedykowanym a gotowym bywa trudna, gdyż wpływa na funkcjonowanie firmy, jej efektywność i koszty operacyjne. Warto zatem przyjrzeć się najważniejszym aspektom obu rozwiązań, aby zrozumieć, które może okazać się bardziej korzystne.

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju
Dzień wschodzi
film

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy Adama Leśniaka, przewodniczącego Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej. W energetycznej rozmowie opowiada o idei Juvenaliów, zdradza szczegóły tegorocznego line-upu i podkreśla, jak ważną rolę odgrywa kultura studencka w budowaniu tożsamości akademickiej.

Piłkarze KS Cisowianka Drzewce przegrali w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce w końcówce stracił wszystkie punkty w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce był na prowadzeniu przez większość spotkania, ale kompletnie zawalił końcówkę i wyjechał z Bełżyc bez punktu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium