Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 stycznia 2012 r.
14:19
Edytuj ten wpis

Megawaty mile widziane. Wsie konkurują o wielką inwestycję i pieniądze

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Zawadów i Stara Wieś konkurują o największą w historii naszego regionu inwestycję energetyczną
Zawadów i Stara Wieś konkurują o największą w historii naszego regionu inwestycję energetyczną

Zawadów i Stara Wieś w powiecie łęczyńskim konkurują o największą w historii naszego regionu inwestycję energetyczną. Rzecz idzie o budowę wartą od 6 do 12 miliardów złotych, tysiące miejsc pracy i krociowe wpływy do samorządowej kasy z tytułu podatków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Parę kilometrów za nowym cmentarzem, w pobliżu nieczynnej gorzelni w Starej Wsi francuski GDF Suez już przymierza się do rozbiórki starych domów. Tych, które stoją na 30-hektarowej parceli należącej do Francuzów. To tutaj energetyczny gigant znad Sekwany, właściciel elektrowni w Połańcu, chce zbudować nową siłownię. Chodzi o elektrownię 800-megawatową, zasilaną węglem z Bogdanki.

Tu czy tu?

– To jest niebywała szansa dla miasta. Lekką ręką szacując około 1000-1500 miejsc pracy w samej siłowni i kilka tysięcy przy obsłudze – wylicza Teodor Kosiarski, burmistrz Łęcznej, który w inwestycji widzi ogromną szansę na stabilny rozwój miasta na najbliższe dziesięciolecia.
Po drugiej jakby stronie stoi gmina Puchaczów z Zawadowem. Tutaj chce inwestować Polska Grupa Energetyczna.

– Będą to dwa bloki po 800 megawatów. Lokalizacja idealna, w pobliżu linii kolejowej z kopalni – zachwala Adam Grzesiuk, wójt gminy Puchaczów.

W gruncie rzeczy cicha rywalizacja samorządów toczy się o ogromne wpływy z podatków gruntowych – od 10 do 20 milionów złotych rocznie. To pokaźna kwota, która jest łakomym kąskiem.

Czy nam jest potrzebna elektrownia?

Lubelszczyzna i tzw. Ściana Wschodnia to energetyczna pustynia. W województwie lubelskim, podkarpackim i podlaskim nie ma żadnej elektrowni o dużej mocy. Z tych trzech regionów, to powiat łęczyński oferuje dwie optymalne lokalizacje.

– Na miejscu mamy paliwo, czyli węgiel. Dzisiaj kosztem jest transport zarówno gotowego produktu, jak i przesyły wydobywanego węgla. Z punktu widzenia ekonomii najkorzystniej jest skrócić trasę dostaw surowca do siłowni. Dlatego nasz powiat jest idealnie zlokalizowany – tłumaczy Adam Niwiński, starosta powiatu łęczyńskiego. Prąd z nowej siłowni byłby wysyłany w kierunku Siedlec, Lublina i Chełma.

– Nie wykluczone, że krótsza droga przesyłu energii spowodowałby spadek cen prądu – dodaje Teodor Kosiarski.

Cichy wyścig

Firma GDF Suez złożyła dokumenty i od kilku miesięcy czeka na decyzje środowiskowe dotyczące lokalizacji inwestycji. Francuzi mają już potrzebną ziemię w Starej Wsi.
– Robimy wszystko, aby pomóc w rozlokowaniu elektrowni w naszej gminie – dodaje burmistrz Teodor Kosiarski. Koszt budowy elektrowni o mocy 800 megawatów w Starej Wsi może zamknąć się w bajońskiej kwocie 6 miliardów złotych.

Polska Grupa Energetyczna chce dwa razy więcej mocy, ale w Zawadowie. Jednak koszty budowy tej siłowni są dwa razy wyższe; szacuje się je na 12,5 mld zł. – Chodzi o siłownię o łącznej mocy 1600 megawatów z możliwością rozbudowy do 2000 megawatów – precyzuje Andrzej Grzesiuk, wójt Puchaczowa.

– PGE już dzierżawi od naszej gminy 39 hektarów gruntu, co było warunkiem niezbędnym, aby starać się lokalizację inwestycji. Przygotowujemy odpowiednie uchwały, aby PGE mogła kupić od gminy te 39 hektarów.

Impuls do rozwoju

Nikt nie kryje, że budowa elektrowni to także potężny impuls do rozbudowy infrastruktury. To nowe drogi i zbiorniki retencyjne. Elektrownia konwencjonalna potrzebuje olbrzymich ilości wody. W przypadku siłowni w Starej Wsi ujęcie wody przewidziano poniżej ujścia Bystrzycy do Wieprza.

Zbiornikami rezerwowymi byłby planowany zalew Szczecin oraz ewentualny zbiornik retencyjny na Świńce. Zawadów chce pobierać wodę z planowanego zbiornika Oleśniki, z rezerwą w postaci jeziora Dratów.

Jednak kluczową kwestią dla potencjalnego inwestora będzie transport paliwa, czyli węgla z Bogdanki. Tutaj zdecydowaną przewagę, zdaniem Teodora Kosiarskiego, ma Stara Wieś. – Węgiel z kopalni byłby transportowany taśmociągiem. To znacznie obniża koszty i minimalizuje ryzyko strat – podkreśla burmistrz Łęcznej.

Natomiast Andrzej Grzesiuk podkreśla, że parcela w Zawadowie leży tuż przy linii kolejowej wykorzystywanej przez Bogdankę.

Może razem?

Niewykluczone, że oba koncerny energetyczne razem wybudują siłownię na Lubelszczyźnie. W marcu ubiegłego roku Marian Starownik, poseł minionej kadencji, zapytał Aleksandra Grada, ówczesnego ministra skarbu, o losy elektrowni na Lubelszczyźnie.

– Minister jednoznacznie stwierdził w odpowiedzi na interpelację Mariana Starownika, że projekt inwestycyjny "Elektrownia Lublin” może powstać w Zawadowie. Minister określił termin oddania siłownie na 2018 rok, nie wykluczając współpracy Grupy Kapitałowej PGE z GDF Suez – dodaje Grzesiuk.

Tymczasem burmistrz Łęcznej mówi jasno. – Francuzi są o krok przed PGE. Moim zdaniem większe szanse ma lokalizacja w Starej Wsi – dodaje Teodor Kosiarski. Obaj samorządowcy są jednak jednomyślni: elektrownia musi powstać w naszym powiecie, bo to jest wielka szansa na stabilny rozwój, na zminimalizowanie bezrobocia.

Wprawdzie do powstania zakładu i ogłoszenia naboru jest jeszcze kilka lat, jednak już dziś warto kształcić się, by uzyskać odpowiednią wiedzę i umiejętności i w konsekwencji zdobyć pracę w elektrowni. Jej budowa może ruszyć za dwa lata.

Gdzie jednak powstanie siłownia, o tym zdecyduje opinia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dotycząca lokalizacji nowej siłowni. Tę dyrekcja powinna ogłosić pod koniec tego kwartału.

Pozostałe informacje

Rosjanie cały czas atakują rakietami i dronami ukraińskie miasta. Na zdjęciu: uszkodzony po wtorkowym rosyjskim ataku rakietowym blok mieszkalny w Zaporożu. Jedna osoba zginęła, a 23 inne osoby zostały ranne, w tym czworo dzieci

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie. Czego chce w zamian?

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu – pisze brytyjski „Financial Times”, powołując się na źródła bliskie sprawie. Jeden z nich dodaje, że „Jest obecnie dużo presji wywieranej na Kijów, by ustąpił w pewnych kwestiach i żeby Trump mógł ogłosić zwycięstwo”.

Duch Witkacego w Lublinie
Spotkanie
23 kwietnia 2025, 17:00

Duch Witkacego w Lublinie

Już jutro (środa, 23 kwietnia) w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińśkiego w Lublinie, za sprawą książki „Witkacy. Biografia” przywołany zostanie duch Witkacego. Wieczór zapowiada się nietuzinkowo – w stylu godnym bohatera książki, legendarnego artysty znanego z ekscentrycznego humoru i nieokiełznanej wyobraźni.

Ośrodek Szkolenia Policji został otwarty pod koniec stycznia

Brakuje policjantów. Ośrodek w Lublinie nie wystarcza. Policja otwiera kolejne

Problemem nie jest brak chętnych do służby w policji, lecz baza szkoleniowa. Pracujemy nad jej rozbudową – mówi szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń.

ChKS Chełm potrzebował pięciu setów aby wygrać pierwszy mecz półfinałowy play-off z KPS SIedlce

ChKS Chełm lepszy od KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:2. Tym samym prowadzi w rywalizacji do dwóch zwycięstw 1-0. W piątek drugie spotkanie, w Siedlcach

Pomnik w Emilcienie upamiętniający wydarzenia z 1978 roku

W Emilcinie znów szykują się na spotkanie z UFO

Propozycja dla tych, którzy oglądają serial „Projekt UFO”. I dla tych, którzy wciąż się zastanwiaja, co 47 lat temu zobaczył Jan Wolski w Emilcinie.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny

W najbliższą (27 kwietnia), w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny – "Miłosierdzie".

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż
galeria

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż

Będą też łopaty saperskie, peleryny na namiot, manierki i na przykład stalowe talerze. Co jeszcze przygotowała Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie?

Wierni na placu Świętego Piotra modlą się po śmierci papieża Franciszka

Kto zostanie nowym papieżem? To o nich watykaniści mówią najczęściej

Najważniejszym aspektem w medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów, 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

Początek maja w Zamościu to zawsze tłumy turystów
1 maja 2025, 0:00
galeria

Majówka 2025 w Zamościu. Codziennie inna impreza

To już tradycja, że długi majowy weekend otwiera w Zamościu sezon turystyczny. W tym roku miasto też liczy na gości. Jeśli przyjadą, nie będą się nudzić. Zaplanowano sporo różnych imprez.

 Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

W jednym pensjonacie ukrywało się trzech mężczyzn i kobieta. Dwaj bracia byli poszukiwani między innymi za oszustwa. A najstarszy z mężczyzn: za udział w rozboju.

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Na dolinę Bugu będzie można spojrzeć z szerszej perspektywy. W Gnojnie powstaje wieża widokowa.

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Przez trzy dni kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli uzbroić się w cierpliwość jadąc przez ulicę Fabryczną w Lublinie.

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin: Muzyka Kontynentu to część obchodów 10. rocznicy premiery gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Będzie Percival Schuttenbach, będą przygotowane specjalnie na tę okazję efekty wizualne i fragmenty rozgrywki z gry.

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi
ZDJĘCIA
galeria

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi

Z okazji Światowego Dnia Ziemi Rezerwat Dzikich Dzieci rozpoczyna Tydzień Ziemi. Jak mówi Michał Głos, jeden z opiekunów miejsca, inauguracja sezonu wiosennego to nie tylko symboliczne przebudzenie natury, ale przede wszystkim czas aktywnego działania: zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Sekretne życie pingwinów

Dzień Ziemi: Sekretne życie pingwinów do zobaczenia

Z okazji Dnia Ziemi National Geographic Wild przygotował najnowszy program Bertiego Gregory’ego, cenionego odkrywcy oraz laureata nagród Emmy i BAFTA, „Sekretne życie pingwinów”. to trzyodcinkowa seria wyprodukowana przez Jamesa Camerona.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium