Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 marca 2011 r.
11:58
Edytuj ten wpis

Molestowanie w pracy: Nie bój się mówić "nie”

0 0 A A
Anna Kucharska, psycholog z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie.
Anna Kucharska, psycholog z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie.

Rozmowa z Anną Kucharską, psycholog z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jakie zachowanie jest molestowaniem seksualnym w pracy?

– Pierwsza kategoria zachowań to "coś za coś”. Czyli mówiąc najprościej: seks za pracę. Jeśli na przykład dostajemy propozycję czy nawet polecenie "wyjazdu służbowego” w zamian za utrzymanie pracy, to takie zachowanie jest ewidentnie molestowaniem. Karty przetargowe mogą być zresztą różne; podwyżka, bonusy, awans. A zachowanie osoby molestującej może oczywiście przybierać też bardziej drastyczne formy, np. wulgarnych gestów. Jest też druga kategoria, w której te zachowania są mniej oczywiste. To choćby żarty, insynuacje, komentarze, zaczepki słowne o podtekście seksualnym. Ta granica jest bardzo płynna. Dla jednej osoby może być to nie do przyjęcia, dla innej nie. To zależy od indywidualnego odbioru.

• Co jest więc tą granicą od której możemy mówić, że kończą się niewinne żarty, a zaczyna molestowanie?

– Ta granica jest bardzo subiektywna. Jest nią na pewno godność osobista osoby, której dotyczą żarty czy określone zachowania. To zależy też od zwyczajów, kultury organizacyjnej w danej firmie i instytucji. Chcę przez to powiedzieć, że w jednym miejscu jakieś zachowanie może być uznane za rażące i godzące w czyjąś godność, a w innym będzie naturalne i akceptowalne. Dlatego też tak trudne jest dowiedzenie, że staliśmy się ofiarą molestowania.

• Kto zazwyczaj molestuje, a kto jest molestowany?

– Zależności są różne. Oczywiście, najbardziej klasyczna sytuacja to zwierzchnik–podwładny i mężczyzna–kobieta. W takiej konfiguracji zwierzchnik, który jest mężczyzną, dysponuje określoną władzą nad kobietą, która jest jego podwładną i może tej władzy nadużyć również w takiej formie, jaką jest molestowanie seksualne. Ale i od tej zasady są odstępstwa. Do molestowania może dochodzić na linii podwładny–szef, jak również kobieta–mężczyzna.

• Panie molestują panów?

– Również tak się zdarza. Kobiety coraz częściej piastują kierownicze stanowiska i też mają skłonność do nadużywania władzy. Z tym, że mężczyźni jeszcze bardziej niechętnie od kobiet przyznają się do tego, że padli ofiarą molestowania.

• Dlaczego tak mało osób decyduje się zgłosić fakt molestowania seksualnego w pracy? To znaczy, że problem nie istnieje?

– Istnieje, ale to niezwykle intymna sfera przeżyć. Osoby, które doświadczają tego typu zachowań, po prostu wstydzą się i krępują o tym mówić. Mają przy tym mnóstwo obaw. Na przykład o to, że spotkają się z opinią, iż sami się o to prosili i chcą zwrócić na siebie uwagę.

• Obawiają się, że ujawnienie sprawy obróci się przeciwko nim?

– Niestety, tak. Tych obaw jest mnóstwo. Martwimy się o to, że zepsujemy sobie opinię w miejscu pracy, że narazimy się na śmieszność, że nasza rodzina ucierpi na tym wszystkim. Do tego dochodzi strach o pracę; że stracimy tę, którą mamy i nie znajdziemy nowej.

• Co sami możemy zrobić, gdy czyjeś żarty albo propozycje godzą w naszą godność?

– Kategorycznie powiedzieć "nie”, "proszę przestać, "to mnie obraża”. Postawić jasne granice, co wolno, a czego nie. Nie bać się jednoznacznych sformułowań, które określą nasz stosunek do nieakceptowanego zachowania. Od tego zresztą zależy, czy określone zachowanie zostanie uznane za molestowanie. Jeśli się na coś godzimy, dajemy wyraźne przyzwolenie na gesty, słowa, to znaczy, że nam się one podobają. A wtedy już nie są molestowaniem.

• A jeśli nasz sprzeciw na niewiele się zda?

– Wtedy trzeba iść do zwierzchnika osoby, która nas molestuje. I o wszystkim powiedzieć. Zbierać dowody, notować każdą sytuację, która nas obraża. Rozmawiać przy świadkach. Jeśli zdecydujemy się ujawnić problem zwierzchnikowi osoby, która nas molestuje, to też należy to zrobić przy świadku, albo dodatkowo na piśmie. Trzeba też unikać, na ile to jest możliwe, sytuacji sam na sam.

• Nagrywać rozmowy?

– Myślę, że to ostateczność. Ale taki dowód na pewno będzie ważny dla sądu.

• A kiedy iść do sądu?

– Każdy musi o tym sam zdecydować. Myślę, że wtedy, gdy wszystkie inne środki zawiodą. Jeśli rozmowa, kategoryczny sprzeciw nie pomogą, a zwierzchnicy będą patrzyli przez palce na problem, wtedy trzeba szukać pomocy na zewnątrz. Można szukać wsparcia w organizacjach zajmujących się problemem molestowania, można zgłosić się do inspekcji pracy i można też pójść do sądu.

• W jaki sposób może pomóc inspekcja pracy?

– Naszą rolą jest wstępna rozmowa z osobą poszkodowaną i ustalenie faktów. To ważny krok, który pomoże przygotować się do dalszych działań, np. przed sądem. Ale może też pomóc uniknąć sądu i rozwiązać problem wewnątrz organizacji. I my właśnie od tego jesteśmy.

Pozostałe informacje

– O małżeństwo trzeba dbać - mówią Teresa i Piotr Mojzessowie
PÓŁ WIEKU RAZEM
galeria

Przeżyli z sobą wiele lat. „Trzeba umieć ustąpić i powiedzieć przepraszam”

Wasza obecność dzisiaj tutaj to dowód, że miłość istnieje – mówił Rafał Zwolak, prezydent Zamościa i zdradził, że sam jest po ślubie 26 lat. Słuchali go małżonkowie ze znacznie dłuższym stażem, którym Prezydent RP przyznał Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte
galeria

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przy ulicy Poturzyńskiej 1 jest nową miejską placówką z zakresu pomocy społecznej. Inwestycja została dofinansowana kwotą 3,15 mln zł w ramach Programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Całość kosztów to niemal 4 mln zł.

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa
Lubycza Królewska

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa

Miał w domu mefedron, susz roślinny i próbował przekupić policjantów. Może trafić za kratki na kilka lat.

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.

Wiktora Kawka wraca do Zamościa

Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego

Rodzinny dom dziecka przy ulicy Kolejowej

Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni

Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.

Dziś rusza kampania wyborcza

Dziś rusza kampania wyborcza

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium