Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

30 kwietnia 2009 r.
12:24
Edytuj ten wpis

Monika Lechnio-Lewicka: Obrazki zamiast słów

0 1 A A

Ryżawy Bożydar, cherlawy Hiacynt i chełpliwa Honorata do dziś spędzają sen z powiek tym, którzy przystąpili do Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego w Świdniku. Dyktando ułożyli świdniccy poloniści.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Było dowcipne, inteligentne i piekielne trudne. Można było zrobić nawet 100 błędów!

• Oj, trudne było to dyktando... Ile błędów zrobił rekordzista?

- Tego na pewno nie zdradzę. Powiem tylko, że dużo, naprawdę dużo. Ale tekst nie był prosty. Taki resztą miał być: wszak to konkurs o tytuł Mistrza Ortografii.

• Czy pani napisałaby to dyktando bezbłędnie?

- Nie wiem, przyznam szczerze. Mogłabym się zastanawiać nad niektórymi wyrazami.

• A jakie błędy się powtarzały?

- Problem był ze sformułowaniem "rad nie rad”, "ze wszech miar”, "poniewczasie”, nieopodal”. Była też mała zasadzka: horda jako tłum i chorda jako rybka.

• A czy były słowa, których pisownia zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat?

- Były. Kiedyś "nieprowokowaniem” napisalibyśmy oddzielnie. Teraz łącznie. Kilka lat temu "ciemięzcy” mogliśmy napisać przez "ż”. Dziś to już błąd.

• To znaczy, że ortografii musimy uczyć się od początku?

- Zasady ortografii nie są ustalone raz na zawsze, mogą się zmieniać. Język polski jest językiem żywym. Niestety, jeśli chcemy pisać poprawnie, musimy nauczyć się zasad pisowni i poznać wyjątki.

• Uczy pani języka polskiego w gimnazjum. Jak piszą dziś młodzi ludzie?

- Słabo, bardzo słabo. Wielu uczniów ma stwierdzoną dysortografię lub dysgrafię.

• Kiedyś nie było mowy o dysortografii. Jak to możliwe, że w ciągu dwudziestu lat wyrosło pokolenie, które masowo cierpi na tę dysfukncję?

- Nie mam pojęcia, dla mnie to też zagadka. Wiem natomiast, że młodzi ludzie mało czytają. A nie ma lepszej nauki, niż poprzez czytanie. No i mamy efekty: młodzież pisze językiem z Internetu, w dodatku z błędami, słowa zastępuje emotikonami. Mówiąc krótko: język schodzi do poziomu obrazka.

• A to przekłada się na sposób w jaki mówimy?

- Oczywiście! Mamy coraz mniejszy zasób słownictwa. Posługujemy się skrótami: Zamiast cześć, mówimy cze, zamiast pozdrawiam - pozdro. Ubożeje język, ubożeje nasza kultura.

• Grozi nam wtórny analfabetyzm?

- Mam takie obawy. Jeśli ktoś pisze "który” przez "u” to naprawdę źle rokuje.

• A takie podstawowe błędy robią pani uczniowie?

- Zdarza się. Dyktanda nie wypadają najlepiej, bywa, że są same jedynki. Tłumaczę swoim uczniom, że trzeba pisać poprawnie, choćby dlatego, żeby się nie kompromitować: prywatnie, a kiedyś zawodowo.

• Można mieć wrodzony talent do ortografii?

- Można. To wynika ze znakomitej pamięci wzrokowej. Ktoś raz zobaczy jakieś słowo i zapamiętuje je na zawsze. Można też pewne umiejętności, a raczej wartości wynieść z domu. Jeśli rodzice dbają o staranny język, zwracają uwagę na błędy, podkreślają znaczenie poprawnego języka w życiu, to są efekty.

• Ale mamy też Internet, który - jak pani zauważyła - wypacza język.

- Tak, ale Internet ma też dobrą stronę. Proszę sobie wyobrazić, że on-line działają znakomite poradnie językowe, z których często ja i moi koledzy korzystamy. Wybitni językoznawcy błyskawicznie odpowiadają na nasze pytania dotyczące zasad pisowni. Miałam ostatnio taką wątpliwość: Jak będzie wyglądać dopełniacz liczby mnogiej imienia Joanna. Otrzymałam odpowiedź, że teoretycznie "Joann”, ale brzmi to dość niezręcznie i lepiej unikać tej formy.

• Dlaczego warto pisać poprawnie?

- Dlatego, że nasz język świadczy o nas i pokazuje, jakimi naprawdę jesteśmy ludźmi. Ani wykształcenie, ani zawód, który wykonujemy nie ma tu nic do rzeczy. Można być doktorem, czy profesorem i robić podstawowe błędy. Można sprzedawać ziemniaki na targu i posługiwać się piękną, poprawną polszczyzną. To kwestia kultury i szacunku wobec siebie i innych.

Pozostałe informacje

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska zaczęła turniej od porażki, występ zawodnika Azotów Puławy

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska zaczęła turniej od porażki, występ zawodnika Azotów Puławy

W pierwszym meczu mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych przegrała z wicemistrzami olimpijskimi Niemcami 28:35. W piątek Biało-Czerwoni zmierzą się z Czechami (godzina 18)

Uwaga! Ostrzeżenia przed marznącym deszczem i gołoledzią
POGODA

Uwaga! Ostrzeżenia przed marznącym deszczem i gołoledzią

Od wtorkowego wieczoru miejskie służby miały mnóstwo pracy walcząc o to, by drogi były przejezdne. Znacznie większe kłopoty miały polskie koleje, które w nocy notowały poważne problemy; część elektrycznych pociągów stanęła z powodu oblodzenia linii. A jakie są prognozy na najbliższe godziny?

Po wygranej w poprzedniej rundzie z Tourcoing Lille Metropolie, w pierwszym meczu ćwierćfinału CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin pokonała na wyjeździe CV Melilla

Bogdanka LUK Lublin blisko półfinału Challenge Cup

W pierwszym spotkaniu ćwierćfinałowym CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin pokonała na wyjeździe CV Melilla 3:0 i jest blisko awansu do półfinału. Mecz rewanżowy zostanie rozegrany w Lublinie 28 stycznia, o godzinie 18.

Polska z amerykańskim limitem. Co z rozwojem Sztucznej Inteligencji?
Polityka i AI

Polska z amerykańskim limitem. Co z rozwojem Sztucznej Inteligencji?

USA zdecydowały o ograniczeniu eksportu GPU do wybranych krajów/ Limitami została objęta także Polska. Polscy ministrowie interweniują.

Mimo lekkiego spadku w 2024 w porównaniu z 2023, Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu nadal pozostaje jedną z większych atrakcji turystycznych miasta
ZEBRY I ŻYRAFY

To nie był najlepszy rok. Ilu gości odwiedziło ZOO w 2024?

W 2024 było mniej odwiedzin niż w 2023. Za to dwa ostatnie dni minionego roku były rekordowe. 30 i 31 grudnia Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu odwiedziło aż 8 255 osób. Bo wtedy można było zwiedzać za darmo.

Nieduża, ale kluczowa: obwodnica Urzędowa oficjalnie otwarta
INWESTYCJE DROGOWE

Nieduża, ale kluczowa: obwodnica Urzędowa oficjalnie otwarta

Kosztowała ponad 66 milinów, ale jest już otwarta: obwodnica Urzędowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 833 z Urzędowa do Kraśnika.

Policjant nie był prawdziwy. Ale stracone 200 000 złotych już tak
OSZUSTWO NA POLICJANTA

Policjant nie był prawdziwy. Ale stracone 200 000 złotych już tak

Oszust wmówił kobiecie, że jej konto padło ofiarą hakerów i musi przelać swoje pieniądze na „bezpieczny rachunek”.

Kto z nich powinien reprezentować Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji 2025?
SONDA
film

Kto z nich powinien reprezentować Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji 2025?

Komisja wybrała 10 utworów, które wybrzmią podczas finału polskich kwalifikacji do 69. Konkursu Piosenki Eurowizji 2025. W walentynki dowiemy się, kto pojedzie do Szwajcarii i będzie reprezentować Polskę na eurowizyjnej scenie.

Chernobylite 2: Exclusion Zone
PROMIENIOWANIE
film

Chernobylite 2: Exclusion Zone. Co zobaczymy w Czarnobylu? (wideo)

Przy pierwszej części się sprawdziło. Polskie studiu The Farm 51 pracuje przy grze Chernobylite 2: Exclusion Zone i potrzebuje wsparcia. Stąd kampania na Kickstarterze.

Australian Open. Świątek i Hurkacz w nocy powalczą o trzecią rundę
NA KORCIE

Australian Open. Świątek i Hurkacz w nocy powalczą o trzecią rundę

Pora na drugi mecz na Australian Open dla Igi Świątek i Huberta Hurkacza. Tym razem polscy kibice nie dość, że będą musieli „zarwać noc” by oglądać polskich tenisistów na żywo, to dodatkowo będą musieli dokonać wyboru, które spotkanie oglądać

Z Tik-Toka na scenę. Mama na obrotach w Białej Podlaskiej
patronat
21 stycznia 2025, 19:00

Z Tik-Toka na scenę. Mama na obrotach w Białej Podlaskiej

Już 21 stycznia w sali widowiskowej Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej wystąpi Klaudia Klimczyk powszechnie znana jako Mama Na Obrotach. Przyjeżdża z nowym programem „Kiedyś, a dziś”.

Koci herosi z lubelskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt szukają kochającego domu
ZDJĘCIA
galeria

Koci herosi z lubelskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt szukają kochającego domu

Mówi się, że nikt nie da ci tyle miłości co zwierzę, któremu uratowałeś życie. I to jest prawda: zwierzak wzięty ze schroniska odpłaca się nieograniczoną miłością. Obecnie na kochający dom w lubelskim schronisku czeka 116 kotów.

Lodowisko już działa. Można nawet zarezerwować całą taflę

Lodowisko już działa. Można nawet zarezerwować całą taflę

Szkoła Podstawowa nr 5 w Świdniku otworzyła lodowisko pod chmurką. Dziś wszyscy ślizgają się za darmo. Potem trzeba będzie już płacić. Ile?

Chcieli ukraść kawę. Nakrył ich dzielnicowy
NA GORĄCYM UCZYNKU

Chcieli ukraść kawę. Nakrył ich dzielnicowy

Dwóch mężczyzn próbowało ukraść kawę w sklepie na Kalinowszczyźnie. Na ich nieszczęście, w tym samym czasie zakupy robił tam policjant.

Jesse Eisenberg i Kieran Culkin na planie filmu Prawdziwy Ból
DO ZOBACZENIA
film

Prawdziwy ból: Premiera online już za chwilę (wideo)

Były zdjęcia w Lublinie i Krasnymstawie, były świetne recenzje, są nagrody i nominacje. Czas na premierę w streamingu. Kiedy i gdzie obejrzymy Prawdziwy Ból?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium