Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 kwietnia 2017 r.
20:46

O "Tu", najnowszej płycie zespołu LemON, opowiada Igor Herbut, lider grupy

Autor: Zdjęcie autora Daniel Drob

O "Tu", najnowszej płycie zespołu LemON, opowiada Igor Herbut, lider grupy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Skąd ta zmiana estetyki?

- Dla naszych fanów „Tu” nie jest diametralną zmianą. Od jakiegoś czasu tak właśnie gramy, choć przyznaję że ci, którzy znają nas trochę mniej, mogą ją odebrać jako coś zupełnie nowego. Od zawsze trochę inną muzykę można było usłyszeć na naszych płytach, a inną na koncertach, a jeszcze inaczej brzmimy w radiu. Rozwinęliśmy się i tak chcę to nazywać: rozwój, a nie zmiana.

• Czy tak już będziecie grać zawsze?

- Myślę, że ta płyta to pierwszy krok do spójności i pełnej konsekwencji w tworzeniu muzyki. Nie zmienia to oczywiście naszej potrzeby nowości, nadal będziemy szukać nowych rozwiązań. To wynika też z potrzeby zwalczenia pewnej łatki, która do nas przylgnęła. Myślę, że ludzie chętnie sięgną po płytę chociażby po to, aby przekonać czy poszliśmy w dobrą stronę.

• A jeśli się nie spodoba?

- Jeśli ktoś powie, że jest słaba: trudno. Najważniejsze, żeby każdy wyrobił sobie opinię, a żeby to zrobić, trzeba najpierw odsłuchać.

• Jak powstawała płyta?

- Prace trwały jakieś pół roku. Ok. 40 proc. muzyki powstało w łemkowskiej chacie w Świetnicy, z której pochodzi mój dziadek. Chata została przerobiona na studio. Zamknęliśmy się tam na ponad tydzień, stąd na płycie jest wyraźna folkowość. Nad resztą pracowaliśmy w Nowym Jorku. 

• Wiemy, że wyjątkowo poruszył cię tam pewien obraz.

- To było tak: miałem ochotę przejść się ulicami miasta i wstąpiłem przy okazji do galerii w Museum od Modern Art, zupełnym przypadkiem. Oglądałem Warhola, Picassa, Dalego, wszystko bardzo mi się podobało, to wspaniałe dzieła, ale w pewnym momencie zobaczyłem obraz Jacksona Pollock. To był słynny „Numer 1”. Ludzie stali przed obrazem i wpatrywali się w niego godzinami, nie rozumiałem dlaczego. W końcu sam w to wsiąkłem. To była dla mnie niesamowicie emocjonalna sprawa, przede wszystkim to, w jaki przemyślany sposób on skomponował ten obraz. Po tym przeżyciu utwór „Pollock” powstał w 20 minut.

• Płyta jest różnorodna stylistycznie. Są kawałki spokojniejsze, ale jest też mocny „FullMoon”. Nie bałeś się, że to może rozbijać kompozycję?

- Moim zdaniem ten numer nie rozbija kompozycji. Oczywiście jest inny, może nawet trochę dziwny i do tej pory tak nie graliśmy, ale to utwór z dobrym tekstem. Choć muzycznie jest trochę oderwany od reszty, to lirycznie jak najbardziej spójny. W ogóle całość taka miała być. Klaustrofobiczne teksty połączone z otwartą muzyką. Zresztą „Tu” to pierwsza nasza płyta, z której wyrzucaliśmy utwory. To były dobre numery, po prostu nie czuliśmy powiązania.

• Jak twoje podejście do muzyki zmieniło się na przestrzeni lat?

- W ogóle się nie zmieniło. Staram się robić ciągle jak najwięcej muzyki, dłubie sobie w swoim domowym studiu i te wszystkie nieprzespane noce są tego przyczyną. Nie jestem typem, który ma w planach szalone projekty. Nie oznacza to, że stoimy w miejscu, ja nie mógłbym tworzyć płyty na przykład dwa albo trzy lata, w tym czasie bym się zmienił i połowę materiału musiałbym wyrzucić.

Pozostałe informacje

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin

Rafał Trzaskowski poinformował, że wraz z premierem Donaldem Tuskiem postanowili zmienić datę zapowiadanego wcześniej „marszu patriotów”. – Bo to ma być marsz, który będzie łączył wszystkie siły demokratyczne – tłumaczy Trzaskowski.

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy Starbucks na Lubelszczyźnie: Otwarcie i niespodzianki dla pierwszych klientów

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Dwa mandaty na 10 000 złotych. I utrata prawa jazdy. Wszystko w jedną dobę

Dwa mandaty na 10 000 złotych. I utrata prawa jazdy. Wszystko w jedną dobę

W niedzielę jechał BMW w obszarze zabudowanym 123 km/h. W poniedziałek był jeszcze szybszy i przez Adamów pędził z prędkością 126 km/h. Jak się tłumaczył?

Atak przed lubelskim klubem przy ul. Narutowicza. Obraz z kamer monitoringu

Bili i kopali przypadkowe osoby. Sprawcy usłyszeli zarzuty

Po słownej utarczce dwaj 19-latkowie i jeden 21-latek rzucili się przed lubelskim klubem na dwóch spotkanych tam przypadkowo mężczyzn. Byli brutalni, bili i kopali swoje ofiary po całym ciele.

Ciężki sprzęt na budowie jednej z dróg na Lubelszczyźnie

Ponad 145 milionów na drogi lokalne w Lubelskiem. Lista zadań

Kolejne prawie 60 umów na remonty i budowę dróg lokalnych w województwie lubelskim w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - podpisane. Środki trafią do jedenastu powiatów. Najwięcej otrzyma powiat lubelski, który chce rozbudować odcinek Nowiny-Osmolice.

Miasto movie – filmowa wiosna z polityką w tle
film

Miasto movie – filmowa wiosna z polityką w tle

Tegoroczna filmowa wiosna w Miasto Movie zapowiada się nad wyraz ciekawie. Organizatorzy zabiorą nas w podróż po meandrach wielkiej polityki – tej globalnej i narodowej, jak również tej lokalnej.

Marek Zawada
praca

Powiat hojnie wynagradza dyrektora szpitala. Duża podwyżka pensji to nie wszystko

Zarząd powiatu bialskiego hojnie wynagradza dyrektora międzyrzeckiego szpitala. Właśnie przyznano mu sporą podwyżkę pensji i nagrodę jubileuszową.

Food Truck Festivals  powraca do Lublina. Kuchnie z całego świata w Lublinie zagoszczą na parkingu przed Motor Arena Lublin.

Food Truck Festivals powraca do Lublina. Kuchnie z całego świata w Lublinie zagoszczą na parkingu przed Motor Arena Lublin.

Na trzy dni Motor Arena zmieni się w kulinarne centrum, w którym będzie można spróbować dań z różnych zakątków świata. Już od piątkowego popołudnia różnorodność smaków będzie przyprawiała o zawrót głowy.

19-latek z Chełma prowadzony przez funkcjonariuszy policji
wypadki
film

Sprawca katastrofy drogowej w Chełmie aresztowany. Odpowie za śmierć nastolatków

Najbliższe trzy miesiące za kratkami spędzi 19-latek, który pijany doprowadził do wypadku, w których zginęły dwie osoby. Samochód uderzył w słup latarni. Osobowym autem podróżowało dziesięć młodych osób.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkopostny
patronat

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkopostny

Z racji tego, że rok 2025 w Lublinie jest rokiem prof. Andrzeja Nikodemowicza, to w najbliższą niedzielę (6 kwietnia) w Kościele Pobrygidkowskim w Lublinie wystąpi męski zespół wokalny Kairos. Koncert ten zainauguruje oficjalne obchody.

Nad Browarem zakwitły kwiaty. Nowa instalacja artystyczna w centrum Lublina

Nad Browarem zakwitły kwiaty. Nowa instalacja artystyczna w centrum Lublina

"Kwiaty zła" to nowa instalacja artystyczna, którą mogą podziwiać lublinianie i turyści odwiedzjący miasto. Autorem jest lubelski artysta Jarosław Koziara.

Była przewodnicząca Rady Miasta Chełm
Chełm

Polityczny wstrząs w chełmskiej Radzie Miasta: Dorota Rybaczuk odwołana

Dramatyczny zwrot akcji, polityczne napięcie i niespodziewane decyzje – tak w skrócie można opisać ostatnią sesję Rady Miasta Chełm. Spotkanie, które miało koncentrować się na przyszłości lokalnych szkół i przedszkoli, zakończyło się politycznym trzęsieniem ziemi. W centrum wydarzeń znalazła się Dorota Rybaczuk.

4te Piętro – mistrzowie rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego
galeria

Znamy mistrzów rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego

4te Piętro wygrało mistrzostwo. W ostatniej kolejce Łukasz Łukawski i jego koledzy pewnie pokonali Back to the Roots.

Kiedy warto udać się do psychologa w Lublinie? Najczęstsze powody wizyt

Kiedy warto udać się do psychologa w Lublinie? Najczęstsze powody wizyt

Problemy emocjonalne, trudności w relacjach czy przewlekły stres to tylko niektóre sytuacje, w których warto skorzystać z pomocy specjalisty. Psycholog może pomóc w znalezieniu skutecznych sposobów radzenia sobie z różnymi wyzwaniami i poprawić jakość życia. Jeśli zastanawiasz się, czy psychoterapia jest dla Ciebie, przeczytaj poniższy artykuł.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium