Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 kwietnia 2011 r.
15:20
Edytuj ten wpis

Studencka wiosna teatralna w Lublinie. Żarty się skończyły

Daniel Adamczyk z ACK "Chatka Żaka (Jacek Świerczyński)
Daniel Adamczyk z ACK \"Chatka Żaka (Jacek Świerczyński)

Rozmowa z Danielem Adamczykiem z ACK "Chatka Żaka”, pomysłodawcą studenckiego festiwalu Wiosna Teatralna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nie możemy ciągle żyć w cieniu lubelskich teatrów alternatywnych. Są legendą, ale za chwilę przejdą na emeryturę. Studencki teatr w Lublinie wychodzi z podziemia. Chce dać przykład teatrom z Gdańska, Poznania i Wrocławia

• Skąd się pan wziął w Lublinie?
– Z Sanoka. Tam zrobiłem licencjat z polonistyki. Pracowałem w teatrze "Zgrzyt”. Kiedyś byłem przejazdem w Lublinie, spotkałem Tomka Załuckiego ze "Zgrzytu”. I tak mnie ten Lublin ściągnął. Zacząłem studia magisterskie z teatrologii.

• Jak pan pierwszy raz zobaczył Lublin, to...
– Wysiadłem z autobusu na Podzamczu. Był wieczór. Zobaczyłem zamek, cerkiew, w dali wieże kościołów. I bazar. Poszedłem na Stare Miasto. To było zderzenie Wschodu z Wenecją. Z jednej strony stoiska kupców, z drugiej średniowiecze dookoła Trybunału Koronnego.

• Gdyby pan wysiadł w tym miejscu przed wojną, zobaczyłby pan jeszcze Wielką Synagogę pomiędzy cerkwią a zamkiem.
– No właśnie. Wrażeń było dużo. Zacząłem studia. Kusiły Gardzienice, bo do teatru zawsze było mi po drodze.

• Dlaczego ?
– Zaczęło się jeszcze w szkole średniej od konkursów recytatorskich. Ciągnęło mnie do aktorstwa. Kiedy w Rzeszowie pierwszy raz zobaczyłem zawodowy teatr na żywo, przeżyłem szok. To był spektakl "Mazepa” według Juliusza Słowackiego. Byłem wtedy w 3 klasie technikum. Zobaczyłem żywych aktorów i wmurowało mnie w fotel, bo wcześniej aktorów widziałem tylko w Teatrze Telewizji. Żywe słowo powaliło mnie na kolana. Tak mnie wciągnęło, że stałem się kamerą. Analizowałem każdą scenę, robiłem sobie zbliżenia poszczególnych planów. Podglądałem gesty, mimikę, włączyły mi się wszystkie zmysły. Po spektaklu wiedziałem, że stoję na właściwej drodze. I poszedłem tą drogą.

• Od września pracuje pan w ACK "Chatka Żaka”?
– Jako koordynator sceny teatralnej.

• Skąd pomysł na nowy festiwal "Wiosna Teatralna”?
– Zaczęło się od tego, że po Szymonie Pietrasiewiczu odziedziczyliśmy festiwal "Kontestacje”. Dosyć szybko go zorganizowaliśmy. I postanowiliśmy zrobić coś na wiosnę. Więc wymyśliłem mały kolaż teatrów studenckich z Lublina.
• Po co?
– W Sanoku zawsze mi brakowało teatrów studenckich. Przyjechałem do Lublina i szybko zorientowałem się, że tu jest takich dużo, ale działają w podziemiu. Postanowiłem je pokazać. A dokładniej pokazać krzyk młodego pokolenia. W jedności siła – może ktoś to zauważy.

• Jak i kiedy?
– Przez trzy dni, 1-3 kwietnia 2011, pokażemy wszystkie teatry studenckie działające w Lublinie. 10 teatrów zaprezentuje 12 spektakli. Wstęp będzie wolny. Więc jak ktoś się interesuje teatrem i umie patrzeć, to nie może tego nie zauważyć.

• Trzy najciekawsze teatry?
– Teatr Projektowy pokaże spektakl "Strona 44”. Reżyseruje Tomek Załucki. To historia zagubionej dziewczyny. Licealistki, która nie dogaduje się z otoczeniem. Ma trudną sytuację w szkole, trudny kontakt z rodzicami, szuka zrozumienia. I ucieka w wirtualny świat. Na pozór prosta historia.

• Kolejne?
– Grupa "Tuż Po”. Pod wodzą Doroty Porowskiej pokażą etiudę teatralno-ruchową opartą na bazie tekstu Arthura C. Clarka. Spektakl nosi tytuł "Dziewięć miliardów imion Boga” i pokazuje możliwości wykorzystania ciała na scenie. Jeden z aktorów jest po Akademii Praktyk Teatralnych "Gardzienice”. I Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej pokaże spektakl "Opium”. Aktorzy chcą podarować widzom ukojenie, poruszyć serca i wyzwolić w nich chwile szczęścia.

• Ale spektakle to tylko część Wiosny Teatralnej?
– Poza spektaklami mamy koncerty. Zwracam uwagę na świeży zespół "Melodia w Polsce”, nagrodzony na Mikołajkach Folkowych. Oprócz koncertów mamy działanie "24 godziny ze sztuką” ze spotkaniami, warsztatami i wykładami.

• Już wiemy, że teatralny weekend to początek Wiosny Teatralnej?
– Tak. 12 kwietnia pokażemy spektakl według Witkacego. 28 kwietnia – ożywioną wystawę lalek z udziałem aktorów oraz spektakl Teatru Skarpa założonego przez Jarka Figurę ze Sceny Plastycznej KUL. Pokażą "Małego księcia”. A w maju przedstawimy jeszcze bardziej naprężony program.

• Dużo tego. Po co to robicie?
– Pokazujemy, że teatr studencki w Lublinie jest. Pokazujemy, bo ludzie, którzy znają się na teatrze i o nim piszą, nie wiedzą, że jest. Bo im kultura studencka kojarzy się wyłącznie z piciem piwa na Kozienaliach. Pokazujemy, że ten teatr mówi różnymi językami. I mówi o rzeczach ważnych.

• Pamiętam rok temu spektakl młodego Pietrasiewicza, który nazywał się poetycko i krótko "W pizdu”.
– Wiemy, o czym mówimy. Mamy coś do powiedzenia. Wiemy, że kiedyś Andrzej Rozhin robił w tym mieście najważniejszy festiwal studencki w Polsce. Więc można. Ja wiem, że Janusz Opryński jest guru teatru alternatywnego w Polsce. Ale są nowe teatry. To nie umarło. Przez chwilę było ciche. Teraz zabierze głos.

• Mam nadzieję, że to będzie szarża bullterierów. A nie foksterierów?
– Tak. Już szykujemy Międzynarodowy festiwal teatralny "Pleśń z oczu”. Do Lublina przyjadą studenckie teatry z Ukrainy, Czech, Niemiec. I z całej Polski. Będą bardzo atrakcyjne spektakle. Wszystko już w maju. Chcemy dać przykład teatrom z Gdańska, Poznania i Wrocławia. Żarty się skończyły.

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Miasto uspokaja. Podatek od psa nie wróci, ale właściciele muszą pamiętać o swoich obowiązkach

W Lublinie nie wróci opłata od posiadania psów – zapewnia Ratusz. Urzędnicy przypominają jednak, że właściciele czworonogów mają obowiązki, z których wielu nie zdaje sobie sprawy.

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Na pewno najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 28-letni mężczyzna, który od lat gotował horror w swojej rodzinie. Grozi mu nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Dobre wieści dla kibiców Górnika Łęczna. W piątek zielono-czarni poinformowali o tym, że przedłużyli umowy z czterema swoimi zawodnikami w tym z kapitanem – Adamem Deją

Pogrzeb Franciszka. Zapełnia się plac Świętego Piotra

Pogrzeb Franciszka. Zapełnia się plac Świętego Piotra

W szybkim tempie zapełnia się plac Świętego Piotra, gdzie o godzinie 10.00 rozpocznie się msza pogrzebowa papieża Franciszka. Plac został otwarty około godziny 5.30 i już wtedy miejsca zajęli pierwsi wierni.

Densy w Berecie
Foto
galeria

Densy w Berecie

Zobaczcie, jak Lublin szalał przy najlepszych rytmach w popularnym Berecie, tworząc niezatarte wspomnienia o gorącej nocy. Przeżyjcie jeszcze raz tą magiczną atmosferę, którą udało się uchwycić w obiektywie. A ci co nie byli, niech żałują. Ekstrawaganckie stylizacje, fantastyczna zabawa, świetni ludzie i niezapomniane chwile – wszystko to znajdziecie w naszej fotogalerii.

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie

Kazimierz Sichulski powiedział o Oldze Boznańskiej „Co babie do pędzla?! Jak ja nie cierpię malujących bab!”. Teraz wyjątkowe prace kobiet ujrzały światło dzienne. W Muzeum Narodowym w Lublinie została otwarta wystawa prac artystek z okresu 1850 – 1950.

Wojciech Kamiński stara się tonować nastroje w obozie PGE Startu Lublin

PGE Start Lublin zagra dzisiaj w Słupsku

W sobotę o godz. 15.30 PGE Start zmierzy się na wyjeździe Energą Icon Sea Czarnymi Słupsk.

Joanna Andruszak była bohaterką potyczki w Elblągu

PGE MKS FunFloor pokonał Energę Start Elbląg

Początek meczu w Elblągu zdecydowanie nie poszedł po myśli szczypiornistek PGE MKS FunFloor. Lublinianki przegrywały z Energą Startem aż 3:8. Do przerwy było jednak 13:13, a w drugiej połowie wszystko potoczyło się już zgodnie z planem i przyjezdne wygrały 33:25.

ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm w finale PLS 1. Ligi, po zwycięstwie nad KPS Siedlce

W drugim meczu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy nieoczywiste, ale bardzo ciekawe miejsca turystyczne na Lubelszczyźnie.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych

Watykan przygotowuje się do pogrzebu papieża Franciszka

Plac Świętego Piotra został zamknięty w piątek około godz. 17 w ramach przygotowań do sobotniego pogrzebu papieża Franciszka. W bazylice wierni nadal oddają hołd przed trumną papieża.

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

W ramach XI edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Ponikwoda zdecydowali, że nadszedł czas wyremontować ulicę Bazylianówka. Dzisiaj miasto poznało oferty. Okazuje się, że 400 tys. zł może nie wystarczyć.

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

W krótkim czasie trzej mężczyźni dorobili się na kradzieżach blisko 140 tys. zł. Ich łupem padły również towary z terenu naszego województwa.

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Przed świętami Wielkanocnymi Wisła Puławy pokonała na swoim stadionie Skrę Częstochowa i wciąż plasuje się tuż nad strefą spadkową. W sobotę podopiecznych trenera Macieja Tokarczyka czeka bardzo ciężkie spotkanie. Duma Powiśla zagra w Bytomiu z tamtejszą Polonią

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Już w najbliższą niedzielę, 27 kwietnia, Warszawa będzie gospodarzem centralnych obchodów „Tysiąclecia Korony Polskiej”. Z tej okazji PKP Intercity przygotowało dla uczestników wyjątkową promocję – bezpłatny powrót do domu pociągami przewoźnika.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium