Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 kwietnia 2011 r.
15:20
Edytuj ten wpis

Studencka wiosna teatralna w Lublinie. Żarty się skończyły

0 0 A A
Daniel Adamczyk z ACK "Chatka Żaka (Jacek Świerczyński)
Daniel Adamczyk z ACK \"Chatka Żaka (Jacek Świerczyński)

Rozmowa z Danielem Adamczykiem z ACK "Chatka Żaka”, pomysłodawcą studenckiego festiwalu Wiosna Teatralna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nie możemy ciągle żyć w cieniu lubelskich teatrów alternatywnych. Są legendą, ale za chwilę przejdą na emeryturę. Studencki teatr w Lublinie wychodzi z podziemia. Chce dać przykład teatrom z Gdańska, Poznania i Wrocławia

• Skąd się pan wziął w Lublinie?
– Z Sanoka. Tam zrobiłem licencjat z polonistyki. Pracowałem w teatrze "Zgrzyt”. Kiedyś byłem przejazdem w Lublinie, spotkałem Tomka Załuckiego ze "Zgrzytu”. I tak mnie ten Lublin ściągnął. Zacząłem studia magisterskie z teatrologii.

• Jak pan pierwszy raz zobaczył Lublin, to...
– Wysiadłem z autobusu na Podzamczu. Był wieczór. Zobaczyłem zamek, cerkiew, w dali wieże kościołów. I bazar. Poszedłem na Stare Miasto. To było zderzenie Wschodu z Wenecją. Z jednej strony stoiska kupców, z drugiej średniowiecze dookoła Trybunału Koronnego.

• Gdyby pan wysiadł w tym miejscu przed wojną, zobaczyłby pan jeszcze Wielką Synagogę pomiędzy cerkwią a zamkiem.
– No właśnie. Wrażeń było dużo. Zacząłem studia. Kusiły Gardzienice, bo do teatru zawsze było mi po drodze.

• Dlaczego ?
– Zaczęło się jeszcze w szkole średniej od konkursów recytatorskich. Ciągnęło mnie do aktorstwa. Kiedy w Rzeszowie pierwszy raz zobaczyłem zawodowy teatr na żywo, przeżyłem szok. To był spektakl "Mazepa” według Juliusza Słowackiego. Byłem wtedy w 3 klasie technikum. Zobaczyłem żywych aktorów i wmurowało mnie w fotel, bo wcześniej aktorów widziałem tylko w Teatrze Telewizji. Żywe słowo powaliło mnie na kolana. Tak mnie wciągnęło, że stałem się kamerą. Analizowałem każdą scenę, robiłem sobie zbliżenia poszczególnych planów. Podglądałem gesty, mimikę, włączyły mi się wszystkie zmysły. Po spektaklu wiedziałem, że stoję na właściwej drodze. I poszedłem tą drogą.

• Od września pracuje pan w ACK "Chatka Żaka”?
– Jako koordynator sceny teatralnej.

• Skąd pomysł na nowy festiwal "Wiosna Teatralna”?
– Zaczęło się od tego, że po Szymonie Pietrasiewiczu odziedziczyliśmy festiwal "Kontestacje”. Dosyć szybko go zorganizowaliśmy. I postanowiliśmy zrobić coś na wiosnę. Więc wymyśliłem mały kolaż teatrów studenckich z Lublina.
• Po co?
– W Sanoku zawsze mi brakowało teatrów studenckich. Przyjechałem do Lublina i szybko zorientowałem się, że tu jest takich dużo, ale działają w podziemiu. Postanowiłem je pokazać. A dokładniej pokazać krzyk młodego pokolenia. W jedności siła – może ktoś to zauważy.

• Jak i kiedy?
– Przez trzy dni, 1-3 kwietnia 2011, pokażemy wszystkie teatry studenckie działające w Lublinie. 10 teatrów zaprezentuje 12 spektakli. Wstęp będzie wolny. Więc jak ktoś się interesuje teatrem i umie patrzeć, to nie może tego nie zauważyć.

• Trzy najciekawsze teatry?
– Teatr Projektowy pokaże spektakl "Strona 44”. Reżyseruje Tomek Załucki. To historia zagubionej dziewczyny. Licealistki, która nie dogaduje się z otoczeniem. Ma trudną sytuację w szkole, trudny kontakt z rodzicami, szuka zrozumienia. I ucieka w wirtualny świat. Na pozór prosta historia.

• Kolejne?
– Grupa "Tuż Po”. Pod wodzą Doroty Porowskiej pokażą etiudę teatralno-ruchową opartą na bazie tekstu Arthura C. Clarka. Spektakl nosi tytuł "Dziewięć miliardów imion Boga” i pokazuje możliwości wykorzystania ciała na scenie. Jeden z aktorów jest po Akademii Praktyk Teatralnych "Gardzienice”. I Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej pokaże spektakl "Opium”. Aktorzy chcą podarować widzom ukojenie, poruszyć serca i wyzwolić w nich chwile szczęścia.

• Ale spektakle to tylko część Wiosny Teatralnej?
– Poza spektaklami mamy koncerty. Zwracam uwagę na świeży zespół "Melodia w Polsce”, nagrodzony na Mikołajkach Folkowych. Oprócz koncertów mamy działanie "24 godziny ze sztuką” ze spotkaniami, warsztatami i wykładami.

• Już wiemy, że teatralny weekend to początek Wiosny Teatralnej?
– Tak. 12 kwietnia pokażemy spektakl według Witkacego. 28 kwietnia – ożywioną wystawę lalek z udziałem aktorów oraz spektakl Teatru Skarpa założonego przez Jarka Figurę ze Sceny Plastycznej KUL. Pokażą "Małego księcia”. A w maju przedstawimy jeszcze bardziej naprężony program.

• Dużo tego. Po co to robicie?
– Pokazujemy, że teatr studencki w Lublinie jest. Pokazujemy, bo ludzie, którzy znają się na teatrze i o nim piszą, nie wiedzą, że jest. Bo im kultura studencka kojarzy się wyłącznie z piciem piwa na Kozienaliach. Pokazujemy, że ten teatr mówi różnymi językami. I mówi o rzeczach ważnych.

• Pamiętam rok temu spektakl młodego Pietrasiewicza, który nazywał się poetycko i krótko "W pizdu”.
– Wiemy, o czym mówimy. Mamy coś do powiedzenia. Wiemy, że kiedyś Andrzej Rozhin robił w tym mieście najważniejszy festiwal studencki w Polsce. Więc można. Ja wiem, że Janusz Opryński jest guru teatru alternatywnego w Polsce. Ale są nowe teatry. To nie umarło. Przez chwilę było ciche. Teraz zabierze głos.

• Mam nadzieję, że to będzie szarża bullterierów. A nie foksterierów?
– Tak. Już szykujemy Międzynarodowy festiwal teatralny "Pleśń z oczu”. Do Lublina przyjadą studenckie teatry z Ukrainy, Czech, Niemiec. I z całej Polski. Będą bardzo atrakcyjne spektakle. Wszystko już w maju. Chcemy dać przykład teatrom z Gdańska, Poznania i Wrocławia. Żarty się skończyły.

Pozostałe informacje

ME piłkarek ręcznych: Francja rozbiła Polskę, czyli na karuzeli w Bazylei
ZDJĘCIA
galeria

ME piłkarek ręcznych: Francja rozbiła Polskę, czyli na karuzeli w Bazylei

Polki w swym pierwszym spotkaniu na EHF Euro, zgodnie z przewidywaniami, wysoko uległy Francuzkom 22:35. Porażka nie przekreśla szans Biało-Czerwonych na awans do fazy głównej w Debreczynie, ale warto przypomnieć, że zgodnie z nowym formatem mistrzostw, nasza reprezentacja musi zająć przynajmniej drugie miejsce w grupie.

Zaczęło się od wymiany ciosów, a skończyło pewną wygraną. Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Panathinaikosu

Zaczęło się od wymiany ciosów, a skończyło pewną wygraną. Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Panathinaikosu

Polski Cukier AZS UMCS w swoim ostatnim meczu FIBA Eurocup pokonał grecki Panathinaikos 80:62. Po pierwszej kwarcie chyba niewiele osób spodziewało się tak wysokiej wygranej.

Jeden dzień - dwie kolizje na torach. Nierozwaga 60-latki i stłuczka lokomotyw

Jeden dzień - dwie kolizje na torach. Nierozwaga 60-latki i stłuczka lokomotyw

Wczoraj w powiecie włodawskim kierująca suzuki 60-latka miała sporo szczęścia, ale mało rozwagi. Z ustaleń policji wynika, że kobieta wyjechała na tory mimo braku pierwszeństwa. W jej auto uderzył pociąg towarowy.

Pomóżmy młodym talentom z Lublina i Świdnika podbić świat. Każda złotówka się liczy!

Lubelscy tancerze z nominacją do mistrzostw świata. Nie mają pieniędzy na wyjazd do USA

Grupa utalentowanych tancerzy FLY FIVE, dzięki swojej determinacji i pasji zdobyła wyjątkową nominację - ma szansę reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata Cheerleadingu w USA! Aby marzenie to mogło się spełnić, potrzebują pieniędzy. Wyjazd za ocean to koszt ok. 300 tys. zł.

Armia zagra "Armię"
koncert
30 listopada 2024, 19:00

Armia zagra "Armię"

W tym roku zespół Armia obchodzi jubileusz 40-lecia obecności na scenie. Jeden z najbardziej oryginalnych zespołów polskiego punk rocka, już w najbliższą sobotę (30 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt zagra w całości swoją pierwszą płytę.

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"
Radzyń Podlaski

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"

Bobry upodobały sobie Białkę i miasto ma przez to problemy. Burmistrz Radzynia Podlaskiego apeluje do Wód Polskich o zmniejszenie ich populacji.

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Najlepsza polska tenisistka, Iga Świątek, została zawieszona po tym, jak w jej organizmie wykryto śladowe ilości nielegalnej substancji. Sportsmenka nagrała filmik, w których odnosi się do tej sprawy prosząc kibiców o wsparcie w trudnej dla niej chwili. Zapewnia, że sam środek zażyła nieświadomie.

Emmanuel Lecomte podczas meczu Belgia - Łotwa doznał urazu mięśnia dwugłowego

Start Lublin bez najlepszego strzelca, transfer możliwy w każdej chwili

Dopiero do gry po kontuzji wrócił CJ Williams, a już kolejny ważny gracz w Starcie Lublin będzie musiał odpocząć od koszykówki. Podczas występu w reprezentacji Belgii urazu uda mięśnia dwugłowego doznał Emmanuel Lecomte. Rozgrywającego czeka przynajmniej kilka tygodni przerwy.

W lubelskim centrum guzy jelita wycina robot
zdrowie

W lubelskim centrum guzy jelita wycina robot

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dla pacjentów z rakiem jelita grubego ma nowoczesne leczenie, także operacje z użyciem robota da Vinci.

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane
ZDJĘCIA
galeria

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane

Po szóstej kolejce rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego nadal mamy trzy niepokonane drużyny. Na czele pozostaje Symbit, który tym razem bez problemów pokonał Adley Hydroizolacje 76:48.

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy
filatelistyka

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy honorujący historyczny sukces Aleksandry Mirosław. Lublinianka w tym roku zdobyła złoty medal olimpijski we wspinaczce na czas. Potret medalistki ozdobi 126 tysięcy znaczków.

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu żyzności gleby, poprawie jej struktury oraz dostarczaniu roślinom niezbędnych składników odżywczych. Współczesne rolnictwo, bazujące na zrównoważonych praktykach, wymaga jednak nie tylko stosowania naturalnych nawozów, ale także wykorzystania technologii, które maksymalizują ich efektywność.

Nowa inwestycja Stock Polska w Lublinie
Dużo zdjęć
galeria

50 milionów euro już płynie w lubelskim Stocku. Nowa instalacja otwarta

10 basenów olimpijskich pełnych czystego spirytusu, a każdy o pojemności 3,5 miliona litrów – taka jest zdolność produkcyjna nowej instalacji do produkcji czystego spirytusu w lubelskim zakładzie Stock Polska. Choć nowa aparatura działa od pewnego czasu, dzisiaj oficjalnie nożyce poszły w ruch i wstęga opadła.

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Nawet 10 lat więzienia grozi trzem mężczyznom zamieszanych w kradzieże aut. Złodzieje upatrzyli sobie niemieckie i japońskie marki.

Plany inwestycyjne Bychawy i Bełżyc na przyszły rok są imponujące.

Mniejsze nie znaczy gorsze. Co planują miasta powiatu lubelskiego?

Małe miasta mają mniej pieniędzy, ale ich ambicje pozostają wysokie. Tak też jest w Bychawie i Bełżycach, gdzie nie brakuje pomysłów. Jakie inwestycje przewidują władze tych miast?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium