Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 kwietnia 2011 r.
15:20
Edytuj ten wpis

Studencka wiosna teatralna w Lublinie. Żarty się skończyły

Daniel Adamczyk z ACK "Chatka Żaka (Jacek Świerczyński)
Daniel Adamczyk z ACK \"Chatka Żaka (Jacek Świerczyński)

Rozmowa z Danielem Adamczykiem z ACK "Chatka Żaka”, pomysłodawcą studenckiego festiwalu Wiosna Teatralna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nie możemy ciągle żyć w cieniu lubelskich teatrów alternatywnych. Są legendą, ale za chwilę przejdą na emeryturę. Studencki teatr w Lublinie wychodzi z podziemia. Chce dać przykład teatrom z Gdańska, Poznania i Wrocławia

• Skąd się pan wziął w Lublinie?
– Z Sanoka. Tam zrobiłem licencjat z polonistyki. Pracowałem w teatrze "Zgrzyt”. Kiedyś byłem przejazdem w Lublinie, spotkałem Tomka Załuckiego ze "Zgrzytu”. I tak mnie ten Lublin ściągnął. Zacząłem studia magisterskie z teatrologii.

• Jak pan pierwszy raz zobaczył Lublin, to...
– Wysiadłem z autobusu na Podzamczu. Był wieczór. Zobaczyłem zamek, cerkiew, w dali wieże kościołów. I bazar. Poszedłem na Stare Miasto. To było zderzenie Wschodu z Wenecją. Z jednej strony stoiska kupców, z drugiej średniowiecze dookoła Trybunału Koronnego.

• Gdyby pan wysiadł w tym miejscu przed wojną, zobaczyłby pan jeszcze Wielką Synagogę pomiędzy cerkwią a zamkiem.
– No właśnie. Wrażeń było dużo. Zacząłem studia. Kusiły Gardzienice, bo do teatru zawsze było mi po drodze.

• Dlaczego ?
– Zaczęło się jeszcze w szkole średniej od konkursów recytatorskich. Ciągnęło mnie do aktorstwa. Kiedy w Rzeszowie pierwszy raz zobaczyłem zawodowy teatr na żywo, przeżyłem szok. To był spektakl "Mazepa” według Juliusza Słowackiego. Byłem wtedy w 3 klasie technikum. Zobaczyłem żywych aktorów i wmurowało mnie w fotel, bo wcześniej aktorów widziałem tylko w Teatrze Telewizji. Żywe słowo powaliło mnie na kolana. Tak mnie wciągnęło, że stałem się kamerą. Analizowałem każdą scenę, robiłem sobie zbliżenia poszczególnych planów. Podglądałem gesty, mimikę, włączyły mi się wszystkie zmysły. Po spektaklu wiedziałem, że stoję na właściwej drodze. I poszedłem tą drogą.

• Od września pracuje pan w ACK "Chatka Żaka”?
– Jako koordynator sceny teatralnej.

• Skąd pomysł na nowy festiwal "Wiosna Teatralna”?
– Zaczęło się od tego, że po Szymonie Pietrasiewiczu odziedziczyliśmy festiwal "Kontestacje”. Dosyć szybko go zorganizowaliśmy. I postanowiliśmy zrobić coś na wiosnę. Więc wymyśliłem mały kolaż teatrów studenckich z Lublina.
• Po co?
– W Sanoku zawsze mi brakowało teatrów studenckich. Przyjechałem do Lublina i szybko zorientowałem się, że tu jest takich dużo, ale działają w podziemiu. Postanowiłem je pokazać. A dokładniej pokazać krzyk młodego pokolenia. W jedności siła – może ktoś to zauważy.

• Jak i kiedy?
– Przez trzy dni, 1-3 kwietnia 2011, pokażemy wszystkie teatry studenckie działające w Lublinie. 10 teatrów zaprezentuje 12 spektakli. Wstęp będzie wolny. Więc jak ktoś się interesuje teatrem i umie patrzeć, to nie może tego nie zauważyć.

• Trzy najciekawsze teatry?
– Teatr Projektowy pokaże spektakl "Strona 44”. Reżyseruje Tomek Załucki. To historia zagubionej dziewczyny. Licealistki, która nie dogaduje się z otoczeniem. Ma trudną sytuację w szkole, trudny kontakt z rodzicami, szuka zrozumienia. I ucieka w wirtualny świat. Na pozór prosta historia.

• Kolejne?
– Grupa "Tuż Po”. Pod wodzą Doroty Porowskiej pokażą etiudę teatralno-ruchową opartą na bazie tekstu Arthura C. Clarka. Spektakl nosi tytuł "Dziewięć miliardów imion Boga” i pokazuje możliwości wykorzystania ciała na scenie. Jeden z aktorów jest po Akademii Praktyk Teatralnych "Gardzienice”. I Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej pokaże spektakl "Opium”. Aktorzy chcą podarować widzom ukojenie, poruszyć serca i wyzwolić w nich chwile szczęścia.

• Ale spektakle to tylko część Wiosny Teatralnej?
– Poza spektaklami mamy koncerty. Zwracam uwagę na świeży zespół "Melodia w Polsce”, nagrodzony na Mikołajkach Folkowych. Oprócz koncertów mamy działanie "24 godziny ze sztuką” ze spotkaniami, warsztatami i wykładami.

• Już wiemy, że teatralny weekend to początek Wiosny Teatralnej?
– Tak. 12 kwietnia pokażemy spektakl według Witkacego. 28 kwietnia – ożywioną wystawę lalek z udziałem aktorów oraz spektakl Teatru Skarpa założonego przez Jarka Figurę ze Sceny Plastycznej KUL. Pokażą "Małego księcia”. A w maju przedstawimy jeszcze bardziej naprężony program.

• Dużo tego. Po co to robicie?
– Pokazujemy, że teatr studencki w Lublinie jest. Pokazujemy, bo ludzie, którzy znają się na teatrze i o nim piszą, nie wiedzą, że jest. Bo im kultura studencka kojarzy się wyłącznie z piciem piwa na Kozienaliach. Pokazujemy, że ten teatr mówi różnymi językami. I mówi o rzeczach ważnych.

• Pamiętam rok temu spektakl młodego Pietrasiewicza, który nazywał się poetycko i krótko "W pizdu”.
– Wiemy, o czym mówimy. Mamy coś do powiedzenia. Wiemy, że kiedyś Andrzej Rozhin robił w tym mieście najważniejszy festiwal studencki w Polsce. Więc można. Ja wiem, że Janusz Opryński jest guru teatru alternatywnego w Polsce. Ale są nowe teatry. To nie umarło. Przez chwilę było ciche. Teraz zabierze głos.

• Mam nadzieję, że to będzie szarża bullterierów. A nie foksterierów?
– Tak. Już szykujemy Międzynarodowy festiwal teatralny "Pleśń z oczu”. Do Lublina przyjadą studenckie teatry z Ukrainy, Czech, Niemiec. I z całej Polski. Będą bardzo atrakcyjne spektakle. Wszystko już w maju. Chcemy dać przykład teatrom z Gdańska, Poznania i Wrocławia. Żarty się skończyły.

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium