Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 kwietnia 2020 r.
21:11

10 tys. studentów Politechniki Lubelskiej na parkiecie. Wśród nich 66 par małżeńskich

Autor: Zdjęcie autora Patryk Pytlak

50 lat temu swoją działalność rozpoczęła najstarsza grupa artystyczna Politechniki Lubelskiej: Formacja Tańca Towarzyskiego GAMZA. Przez ten czas w grupie tańczyło ponad 10 tysięcy studentów i absolwentów uczelni. Wśród nich było również 66 par małżeńskich

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zespół powstał 1 kwietnia 1970 roku z inicjatywy studentów Wyższej Szkoły Inżynierskiej. Po koncercie premierowym tancerze uczcili swój pierwszy sukces węgierskim winem Gamza. Uczestnicy spotkania w sposób żartobliwy zaproponowali, by właśnie GAMZA stanie się oficjalną nazwą  zespołu.

Początki

Formacja powstała w celu popularyzacji tańca towarzyskiego w środowisku akademickim i zachęceniu studentów do uprawiania tej artystycznej dyscypliny, jako relaksu po dniu przepełnionym studiami.

- Założycielami zespołu byli Krystyna Majdan i Wiktor Życzyński. Pani Zenobia Stepowicz, która w tym roku obchodzi 92 urodziny, jest również jedną z założycielek i pierwszym kierownikiem artystycznym  i choreografem. Była również moją nauczycielką tańca, gdyż w 1986 roku wstąpiłem w szeregi GAMZY – opowiada Piotr Mochol, kierownik artystyczny GAMZY.

W 1990 roku prowadzeniem zajęć w Zespole zajęli się Arkadiusz Lis oraz Piotr Mochol, wcześniejsi jego członkowie. 1 marca 1991 roku całkowite kierownictwo objął Piotr Mochol, absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej.

- W 1990 roku otrzymałem nominację od ówczesnego Prorektora ds. Studenckich Politechniki Lubelskiej prof. Edwarda Śpiewli, do kierowania GAMZĄ. I tak jest do dnia dzisiejszego – wspomina Mochol.

Na początku działalności grupy próby odbywały się w budynku po starym rektoracie Politechniki Lubelskiej przy ul. Bernardyńskiej. W między czasie lokalizacja cały czas się zmieniała. Tancerze GAMZY ćwiczyli w salach przy studium wojskowym następnie przy ul. Okopowej. A od sześciu lat ich siedziba mieści się w budynku po dawnej stołówce Politechniki.

Swoje występy GAMZA na początku dawała w Chatce Żaka. Tam organizowali pierwszy charytatywny koncert na rzecz uczniów Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 w Lublinie. W ostatnich latach formacja nawiązała współpracę z Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego, która trwa do dziś.

W 1993 roku powstało Stowarzyszenie Miłośników Tańca. Z jego inicjatywy odbywają się takie wydarzenia, jak Charytatywny Koncert Noworoczno-Karnawałowy na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z Zespołu Szkół Nr 4 im. Janusza Korczaka w Lublinie, wyjazdy edukacyjne na „Zielone szkoły” i „Plenery taneczne” dla uczniów tej samej szkoły, Taneczne Spotkania Mikołajkowo-Gwiazdkowe oraz projekty społeczne i edukacyjne takie jak „Integracja poprzez taniec”, czy „Taniec towarzyski w oligofrenopedagogice”.

W 1997 roku zespół przekształcił się w studencką Formację Tańca Towarzyskiego w obecnej nazwie.

Pokazy na całym świecie

- W tym momencie mamy dwie reprezentacje. W każdej z nich tańczy po 8 par (32 osoby). W obecnym semestrze zajęcia zostały zawieszone, również dla grup początkujących. Średnio jednak na zajęcia w GAMZIE uczęszcza około 200 osób - wylicza Piotr Mochol

Formacja w swojej wieloletniej historii uświetniała występami inauguracje roku akademickiego, imprezy kulturalne sportowe oraz koncertuje w innych miastach naszego kraju oraz poza jego granicami.

- GAMZA jest zespołem amatorskim. Nie startujemy w turniejach tańca, ani w innych tanecznych konkurencjach. Tańczymy dla przyjemności i ku wielkiemu zadowoleniu widzów - mówi Mochol. Dla nas wyzwaniem są pokazy taneczne na zaproszenie różnych firmy czy organizacji. Dla mnie najważniejszym wyjazdem był ten do Japonii w 1997. Wtedy grupa 7 tancerzy przez pół roku prezentowała przygotowany przeze mnie pokaz taneczny tzw. „show time” – opowiada kierownik grupy.

W swojej wieloletniej historii tancerze GAMZY jeździli na pokazy między innymi do Czech, Białorusi, Węgier,  Litwy i Ukrainy. Byli także uczestnikami festiwali w Macedonii oraz Grecji.

- Jesteśmy zaprzyjaźnieni z uczelnią w Równem na Ukrainie. Jeździmy tam co roku na Festiwal „Studencka Wiosna”. Niestety wiele imprez zaplanowanych w bieżącym roku z powodu epidemii nie odbędzie się - dodaje Mochol.

Abba i Queen

W repertuarze zespołu znajdują się wszystkie tańce standardowe i latynoamerykańskie, a układy choreograficzne tworzą atmosferę musicalu i rewii.

– Gamza w swoich szeregach gromadzi ludzi wielu pokoleń. Jest to zespół studencki, jednak w rzeczywistości wiele osób, pomimo ukończenia studiów, wciąż tańczy w Zespole.

I nie ma znaczenia, czy ktoś na początku potrafił tańczyć, czy był amatorem – tłumaczy Piotr Mochol.

W ostatnim czasie GAMZA zaprezentowała autorskie programy nawiązujące do słynnych zespołów. Jak opowiada kierownik formacji, członkowie tańczyli między innymi do utworów Abby w programie „Mamma Mia” czy, tak jak było to w ostatnim roku do utworów zespołu Queen podczas Charytatywnego Koncertu Noworoczno-Karnawałowego.

Najpierw taniec. Później ślub

Gamza to nie tylko taniec, ale również miłość. W 50-letniej historii formacji na ślubnym kobiercu sakramentalne „tak” powiedziało sobie aż 66 par.

Piotr Mochol podkreśla, że ci tancerze w ogóle się wcześniej nie znali, a miłość zakiełkowała właśnie na próbach, pokazach, na wspólnym spędzaniu czasu.

- W GAMZIE między innymi ja poznałem swoją żonę. Pochodzi ona z Dolnego Śląska. Studiowała historię na KUL. W tym roku obchodzimy 30-tą rocznicę ślubu - opowiada z uśmiechem dyrektor formacji.

Gala pod dużym znakiem zapytania

W tym roku w związku z obchodami 50-lecia grupy władze GAMZY wyszły z inicjatywą stworzenia teledysku, w którego produkcję włączą się pary małżeńskie. Teledysk ten zostanie zaprezentowany podczas jubileuszowej gali.

Na początku lipca formacja będzie świętowała swój jubileusz. 3 lipca w Centrum Spotkania Kultur ma odbyć się gala, podczas której odbędzie się koncert z orkiestrą i zaproszonymi wokalistami. Jednak w związku z epidemią koronawirusa obchody stoją pod dużym znakiem zapytania.

- Czy się odbędzie? W maju zapadnie decyzja – kończy Mochol.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta odniosła w Brazylii już dwa zwycięstwa

Julia Szeremeta pewnie pokonała Ulzhan Sarsenbek i zameldowała się w finale Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

19-letnia Kazaszka nie ma ostatnio najlepszej passy, bo zdecydowanie częściej przegrywa niż wygrywa. W dodatku te porażki zostały poniesione w rywalizacji z dość przeciętnymi przeciwniczkami. W piątek też przegrała, chociaż tym razem została pobita przez wybitną zawodniczkę, Julię Szeremetę.

Bartosz Zmarzlik (na pierwszym planie) w piątek zajął najmniej lubiane przez sportowców czwarte miejsce

MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha: Kubera o włos od zwycięstwa, Zmarzlik poza podium

Dwóch żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin dotarło w piątek do finału MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha, ale ani Dominik Kubera, ani Bartosz Zmarzlik nie zostali zwycięzcami imprezy. Najlepszy dzięki fenomenalnemu występowi w finale okazał się Michael Jepsen Jensen

Magda Więckowska zdobyła w Gnieźnie 8 bramek

PGE MKS FunFloor do wygranej w Gnieźnie potrzebował rzutów karnych

PGE MKS FunFloor Lubin znowu był zmuszony do pościgu w drugiej połowie. Tym razem udało mu się to tylko po części, bo do zwycięstwa w meczu z MKS URBiS Gniezno potrzebna była seria rzutów karnych.

Bartłomiej Korbecki zdobył w piątek dwa gole

Chełmianka na piątkę w derbach z Lewartem

Derby pomiędzy Chełmianką, a Lewartem zakończyły się zgodnie z planem. Drużyna Grzegorza Bonina rozbiła u siebie rywali aż 5:1. To pierwsza, domowa wygrana biało-zielonych w tym roku.

Jakub Bednarczyk strzelił w piątek w Legnicy fenomenalnego gola

Górnik Łęczna wygrywa na wyjeździe z Miedzią Legnica. Wspaniały gol Jakuba Bednarczyka

Jak nie szło to nie szło, ale teraz Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni odnieśli niezwykle cenne zwycięstwo w Legnicy nad tamtejszą Miedzią. Dla podopiecznych trenera Pavola Stano była to pierwsza wyjazdowa wygrana w tym roku, a zarazem druga z rzędu

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium