Aplikacja badająca emocje klientów na podstawie treści maili, wirtualny nauczyciel śpiewu czy VR służący do badania ludzkiego mózgu. To tylko niektóre ze start-upów, które stawiają pierwsze kroki na rynku
Pod koniec ubiegłego roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła listę rankingową – milion złotych na start otrzymają 22 startupy. Wśród zwycięzców aż 11 pochodzi z programu inkubacji Unicorn Hub. 4 są z województwa podkarpackiego i Olsztyna, a 7 zarejestrowane jest w Lublinie.
Aplikacja wychwyci niezadowolonych
Jednym z docenionych lubelskich pomysłów to start-up spółki Deep Clue. To aplikacja mobilna, która pozwala na analizę maili otrzymywanych od klientów. Jej głównym zadaniem jest stałe monitorowanie bazy danych, w której znajdą się będą konwersacje z klientem. Aplikacja skategoryzuje odbiorców według emocji: pozytywnych, neutralnych i negatywnych.
– Na rynku funkcjonują już podobne rozwiązania. My zdecydowaliśmy się pójść w całkiem innym kierunku. Stworzyliśmy algorytm, który zrozumie kontekst wypowiedzi – tłumaczy Damian Leszek, jeden z pomysłodawców.
Szybkie „wyłapanie” niezadowolonych klientów ma pozwolić uniknąć wystawienia negatywnego komentarza w mediach społecznościowych. Programiści chcą również umieścić notyfikacje PUSH, które poinformują o niezadowolonym kliencie.
Startup stworzył już wersję testową swojej aplikacji, która dostępna jest na stronie internetowej.
– Każdy chętny może spróbować wysłać swoją wiadomość o wybranym nacechowaniu i sprawdzić jak zareaguje algorytm – dodaje Leszek.
Firma obecnie prowadzi już pilotaż swojego produktu w jednym z dużych banków w Polsce, a także rozpoczyna współpracę z prywatnym szpitalem w Lublinie.
Aplikacja nauczy śpiewu
Drugim nagrodzonym pomysłem z Lublina jest Vocaly. To rozwiązanie w nauce śpiewu, a konkretnie samodzielnego ćwiczenia głosu przez wokalistów.
Według pomysłodawców, osoby początkujące w śpiewaniu wykonują ćwiczenia domowe nieprawidłowo i nie są w stanie skorygować swoich działań.
– Sam pomysł na aplikację wziął się z doświadczenia. Sama śpiewam i pracuję z wokalistami. Zauważyłam, że osoby które uczą się, często nie wiedzą jak to robić. Chciałam im pomóc i wtedy narodził się pomysł aplikacji – opowiada Karolina Borner. – Mamy nadzieję, że z aplikacji skorzystają zarówno profesjonalni aktorzy czy wokaliści jak również amatorzy.
Niepoprawna nauka w krótkim czasie prowadzi do poczucia dyskomfortu, przeciążenia głosu a także chrypki. Nieprawidłowe ćwiczenia mogą przyczynić się do poważnych schorzeń lub nawet utraty głosu. Pomysłem wdrażanym przez startup jest stworzenie Wirtualnego Asystenta, opartego na algorytmie sztucznej inteligencji w formie aplikacji mobilnej i webowej.
W wirtualnych sklepach aplikacja może pojawić się nawet pod koniec tego roku. – Jest jeszcze dużo rzeczy do zrobienia, jednak na pewno wcześniej będziemy zapraszać osoby do testowania naszej aplikacji – dodaje Borner.
Jak podkreślaja pomysłodawcy Rego rozwiązania, są już aplikacje do nauki śpiewu, jednak żadna z nich nie kładzie nacisku na zdrowotny charakter pracy nad głosem. Vocaly pozwala ćwiczyć w kontrolowany sposób, planując indywidualny plan treningowy i korekcję śpiewu użytkownika w czasie rzeczywistym.
Zbada śledzenie i skupienie
Młodzi przedsiębiorcy ze spółki Zax Technology, chcą dać możliwość zarabiania pieniędzy na swoim śladzie cyfrowym. Celem startupu jest stworzenie platformy, w której użytkownik jest świadomym podmiotem, a nie – jak twierdzą pomysłodawcy – przedmiotem na rynku obrotu danymi.
Kolejnym nagrodzonym startupem jest spółka BioVR. Pomysłodawcy ruszają na podbój narządu, który posiada przed ludźmi jeszcze wiele tajemnic. Dzięki swojej technologii chcą mobilnie badać aktywność mózgu umożliwiając efektywny trening i doskonalenie uwagi przy pomocy gogli VR.
Urządzenie pozwoli sprawdzać na bieżąco aktywność mózgową np. skupienie. Dzięki uzyskanym informacjom zainteresowani będą mogli wskazać kandydatów o lepszych predyspozycjach np. do zawodów opartych na utrzymaniu uwagi. Poza tym narzędzie ma pomóc w pracy diagnostycznej terapeutów i naukowców.
Artykuł ukazał się w dodatku Dziennika Wschodniego Prestiż 2019
Gdzie po fundusze?
Platforma Unicorn Hub zajmuje się m. in. mentoringiem. – To szansa dla pomysłodawców na rozwinięcie własnego biznesu – przekonują pracownicy Unicorn.
Innowacyjne przedsięwzięcia mają szansę na zdobycie grantu w wysokości 1 000 000 złotych. To fundusze mogą umożliwić wprowadzenie produktu lub usługi na rynek. Udział w konkursie o granty może się też wiązać z pozyskaniem kapitału od prywatnych inwestorów.
Platforma zapewnia czteromiesięczny program inkubacji, podczas którego projekty mają do dyspozycji szeroki pakiet usług. To zapewnienie wsparcia organizacyjnego i przestrzeni do pracy, mentoring, obsługa księgowa czy prawna, doradztwo podatkowe, a także wsparcie marketingowe. Do tego usługi specjalistyczne związane z dopracowania modelu biznesowego, weryfikacją pomysłu czy możliwości finansowania.
Unicorn Hub pozwala na rozwój w wyspecjalizowanych branżach. Wśród nich znalazły się dziedziny IT, medycyny i zdrowia publicznego, Smart City i transport.
Inkubator tworzy wokół siebie tzw. „ekosystem” polegający na powiązaniu ze sobą doświadczonych lubelskich przedsiębiorców z młodymi pomysłodawcami. To m.in.: Sanitas, Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego OIC Poland w Lublinie, a także Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji.