Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

24 maja 2024 r.
14:21

Młodzież do rolnictwa się nie garnie

Autor: Zdjęcie autora rs
(fot. rs)

Mimo trudności, problemów demograficznych i niewielkiego zainteresowania zawodami rolniczymi wśród młodzieży, Zespół Szkół Agrobiznesu im. Macieja Rataja w Klementowicach z gminie Kurów - wciąż funkcjonuje, nieprzerwanie od 1940 roku. Kształci Polaków i obcokrajowców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozmawiamy ze Zbigniewem Turkowskim, dyrekotorem klementowickiej placówki, którzy w tym roku odchodzi ze stanowiska zajmowanego od połowy 2006 roku.

Panie dyrektorze, na przestrzeni lat, obraz polskiego rolnictwa uległ zmianie. Wydaje się, że rolnicy postrzegani są jako lokalni przedsiębiorcy, posiadacze dużych gospodarstw i sprzętu wartego setki tysięcy złotych. Czy to przekłada się na zainteresowanie nauką w szkole rolniczej?

ZT: Sytuacja na wsi faktycznie zmieniła się i to zdecydowanie. Rolnicy mają coraz lepszy sprzęt, a ich gospodarstwa są coraz większe. Nie znaczy to jednak, że jest lepiej. Małe gospodarstwa dzisiaj po prostu nie poradziłyby sobie na rynku, a ten jest trudny. Zboże sprzedaje się tanio, a dla rolnika pieniądze ze zbiorów muszą wystarczyć przecież na cały rok. Rolnictwo ma sens tylko wtedy, gdy siejąc mamy pewność, że będzie z tego zysk, a nie wtedy, jeśli mimo włożonej pracy pojawiają się problemy ze sprzedażą plonów lub oferowane są za nie groszowe ceny. Dlatego jeśli rodzic ma zamiar wysłać dziecko do szkoły, to chce wiedzieć, czy mu się to opłaci w dłuższej perspektywie. Nasza szkoła radzi sobie mimo tego, że czasy dla rolnictwa nie są dobre.

To placówka z tradycjami, która funkcjonuje od ponad 80 lat. Jest ósma klasa podstawówki, liceum i teoretycznie technikum agrobiznesu. Pytanie dlaczego to ostatnie nadal tylko na papierze.

Jeśli chodzi o szkołę rolniczą to oferujemy KKZ czyli kwalifikacyjny kurs zawodowy, który trwa trzy semestry, czyli półtorej roku. Technikum od kilku lat nie ma, bo liczba chętnych nie pozwala na jego otwarcie. Do naboru przystępuje po 7-8 osób, a to za mało. Niestety dzisiaj młodzież do rolnictwa się nie garnie i chyba przy tej polityce, która jest - jeszcze długo się to nie zmieni. Szczególnie, że samej młodzieży na wsi jest mniej, a ta która jest woli pójśc do liceum, a później na studia. Rolniczego wykształcenia szukają dopiero wtedy, gdy potrzebują podnieść swoje kwalifikacje, co może być potrzebne np. do otrzymania dopłat. Dlatego oferujemy im KKZ. U nas zdobywają zawód i potrzebne uprawnienia. A co do technikum to jesteśmy otwarci. Gdybyśmy mieli więcej chętnych do tej szkoły, na pewno wznowilibyśmy nauczanie.

A jak radzicie sobie pod względem ekonomicznym? Utrzymanie takich starych budynków, internatu, maszyn do gospodarstwa, to wszystko musi trochę kosztować.

I kosztuje. Tylko na bieżące remonty wydajemy kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie. Jako szkoła, którą prowadzi stowarzyszenie, nie możemy liczyć na wsparcie ze strony ministerstwa. Utrzymujemy się dzięki subwencji, 25-hektarowego gospodarstwa oraz dopłatom. To co wypracujemy, musi nam wystarczyć na wszystko: remonty, płace, całą działalność dydaktyczną. Łatwo nie jest, ale inwestujemy, ocieplamy budynki. Na pewno szkoła wyglądały jeszcze lepiej, gdyby ze strony właściciela, czyli powiatu puławskiego, było wsparcie. Ale pieniądze idą za uczniem, a tych zdobyć najtrudniej. Dlatego od 2015 roku w naszej szkole uczy się również młodzież ukraińska.

Stery placówki wkrótce przejmie nowy dyrektor. To już pańska ostateczna decyzja?

Tak, kierowałem tą szkołą od 2006 roku i zdecydowałem się odejść. Od września będzie tutaj nowy dyrektor. O tym, kto nim będzie zdecyduje stowarzyszenie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wyrok na Rejkowiznę zawieszony. Wycinka lasu częściowo wstrzymana
Świdnik

Wyrok na Rejkowiznę zawieszony. Wycinka lasu częściowo wstrzymana

Każde nadleśnictwo w Polsce, prowadząc prace na swoim terenie, opiera się na tym dokumencie. Ale Lasy Państwowe muszą też respektować ustawę dotyczącą gospodarki leśnej. A w niej jest wyraźnie zaznaczony obowiązek m.in. odmładzania lasu.

Kufer podróżny i wojskowe kalesony. Giełda staroci w Lublinie
galeria

Kufer podróżny i wojskowe kalesony. Giełda staroci w Lublinie

Biel wojskowych kalesonów współgrała z rześką aurą niedzielnego poranka na placu Zamkowym w Lublinie. Ostatnia niedziela miesiąca to jak zwykle giełda staroci.

Bachata Party
foto
galeria

Bachata Party

Lublin imprezuje cały czas. Nie straszny Wam nawet mróz. Co weekend lubelski klub El Cubano zapełnia do ostatniego miejsca. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo w poprzedni weekend w El Cubano, to obejrzyjcie naszą fotogalerię.

Fałszywi bankowcy oszukali dwie kobiety. Straciły ponad 20 tys. zł

Fałszywi bankowcy oszukali dwie kobiety. Straciły ponad 20 tys. zł

Dwaj oszuści, podszywając się pod pracowników banku, wmówili 54-latce i 38-latce, że ich oszczędności są zagrożone. Kobiety straciły łącznie ponad 20 tysięcy złotych.

Sebastian Szczytniewski w piątek zadebiutował w barwach Górnika Łęczna na poziomie Betclic I Ligi

Sebastian Szczytniewski kolejnym piłkarzem z debiutem w Górniku Łęczna

Przed meczem z Polonią Warszawa trener Pavol Stano musiał radzić sobie z pewnymi problemami kadrowymi, które dotyczyły głównie defensywy Górnika Łęczna. Słowacki szkoleniowiec w meczu w stolicy w linii obrony wystawił między innymi Marko Roginicia, a także Sebastiana Szczytniewskiego, który tym samym zaliczył oficjalny debiut w drużynie zielono-czarnych

70 nowych fotoradarów w kraju. Dwie lokalizacje w województwie lubelskim

70 nowych fotoradarów w kraju. Dwie lokalizacje w województwie lubelskim

70 nowych fotoradarów zostanie zamontowanych na drogach krajowych. Dwa z nich staną w województwie lubelskim, co ma poprawić bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

Parking w miejsce trawnika przy Szmaragdowej. Czy to rozwiąże problemy mieszkańców?

Parking w miejsce trawnika przy Szmaragdowej. Czy to rozwiąże problemy mieszkańców?

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zbuduje parking przy ulicy Szmaragdowej 16. Właśnie ogłoszono przetarg.

Bus wjechał pod szynobus na przejeździe kolejowym. Ruch pociągów zablokowany
galeria

Bus wjechał pod szynobus na przejeździe kolejowym. Ruch pociągów zablokowany

W miejscowości Wał (gm. Izbica) doszło do zderzenia busa z szynobusem relacji Zamość–Lublin. 40-letni obywatel Ukrainy nie zatrzymał się przed znakiem STOP i wjechał na tory. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Weekend z Helium Club. Tak się bawiliście.
foto
galeria

Weekend z Helium Club. Tak się bawiliście.

Zapraszamy do obejrzenia weekendowej fotogalerii z Waszych szaleństw w Helium Club. Zobaczcie, co się działo i jak się bawił Lublin.

PZL Leonardo Avia przegrała w Nowej Soli i wypadła poza ósemkę

PZL Leonardo Avia przegrała w Nowej Soli i wypadła poza ósemkę

Nieudany wyjazd siatkarzy PZL Leonardo Avii do Nowej Soli. Świdniczanie musieli uznać wyższość tamtejszej Astry po porażce 1:3. Żółto-niebiescy dodatkowo wypadli z najlepszej ósemki tabeli.

"Półnagie zdjęcia" przesyłane nastolatkowi. Prokuratura nie przesłuchała organisty

"Półnagie zdjęcia" przesyłane nastolatkowi. Prokuratura nie przesłuchała organisty

Od zawiadomienia minęło kilka tygodni, ale prokuratura nawet nie przesłuchała organisty z Łukowa. Tymczasem, ojciec nastolatka ujawnił w telewizyjnym reportażu szokujące materiały.

Społeczna akcja sprzątania grobów Żołnierzy Wyklętych już dziś

Społeczna akcja sprzątania grobów Żołnierzy Wyklętych już dziś

Już dzisiaj na cmentarzach w Lublinie odbędzie się akcja porządkowania grobów Żołnierzy Wyklętych. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich chętnych.

Ogrodzony parking przy ulicy Wąskiej

Parking przy babskim rynku powstał, ale nie dla wszystkich

W miejscu wyburzonej kamienicy przy ulicy Wąskiej miał powstać parking. I rzeczywiście powstał, tyle, że plac został ogrodzony. A na bramie widnieje tabliczka „zakaz wjazdu bez zezwolenia”.

Ukradł batony i piwo, odepchnął ekspedientkę. Grozi mu dłuższa odsiadka

Ukradł batony i piwo, odepchnął ekspedientkę. Grozi mu dłuższa odsiadka

40-letni mieszkaniec Hrubieszowa został zatrzymany przez policję po tym, jak nietrzeźwy ukradł ze sklepu słodycze i piwo, a następnie użył siły wobec ekspedientki, która próbowała go zatrzymać. Sąd zastosował wobec niego dozór policyjny.

ChKS Chełm przegrał w sobotę pierwszy raz w lidze

Koniec zwycięskiej passy ChKS Chełm

Każda passa kiedyś się kończy. W sobotni wieczór przekonali się o tym siatkarze ChKS Chełm. Po 21 wygranych meczach z rzędu niespodziewanie lidera tabeli i to na jego parkiecie ograł Mickiewicz Kluczbork (3:0).

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium