Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 marca 2024 r.
7:13

Mniej narzekania, więcej zorganizowanego działania"- Leszek Balcerowicz na Lubelskiej Akademii WSEI

Autor: Zdjęcie autora KN

"Mniej narzekania, więcej zorganizowanego działania", tymi słowami podsumował swój sobotni wykład pt. "Ustroje a warunki życia w kraju", ceniony ekonomista i były wiceprezes Rady Ministrów i minister finansów Leszek Balcerowicz w Lubelskiej Akademii WSEI.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

-Zwykle koncertuje się nad tym, co uważam za najważniejsze, a mianowicie: jaki jest zły a jaki jest dobry ustrój. Polska miała po II wojnie światowej do 1989 roku zły ustrój, który dławił praworządność i demokrację oraz własność. Zapłaciliśmy za to cenę zacofania. Ostatnio po 89 roku nadrabiamy stracony czas, pod względem praworządności i usytuowania w Europie a przede wszystkim gospodarki. I pytanie co dalej? Sukcesy przeszły i automatycznie, nie przekładają się na przyszłość . Trzeba się organizować i dbać o to żeby siły wsteczne nie triumfowały. To jest takie wyzwanie jak sądzę, obecnie również przed Polską- mówił w rozmowie dla naszej redakcji pan Leszek Balcerowicz.


Były Wiceprezes Rady Ministrów zauważył, że w ostatnim czasie nastąpiły pozytywne zmiany w Polsce obejmujące dwie dziedziny - wolne media oraz praworządność w prokuraturze i sądach. Źle ocenił za to brak postępów w gospodarce. - Pierwszą dobrą zmianą było przywrócenie wolności mediów - to znaczy odpartyjnienie mediów, nazywanych publicznymi, które w gruncie rzeczy, były partyjnymi -to jest bardzo ważne. Po drugie przywracanie praworządności co oznacza, głównie odpartyjnianie prokuratury -to nie jest jeszcze zakończone - a powinno być. A także sądy, które muszą być przecież bezstronne, żeby były sprawiedliwe- mówił Leszek Balcerowicz. I kontynuował:- Natomiast nie ma prawie żadnego postępu do tej pory w gospodarce, bo nie ma cofnięcia PiS-owskich nacjonalizacji. Mamy rekordowo dużo na tle w większości Europy, własności państwowej, a socjalizm się nigdzie nie sprawdził. Po drugie, w dalszym ciągu utrzymywana jest sytuacja w której mamy wysokie wydatki w konsekwencji wysokie podatki, a na dodatek deficyt za którego finansowanie Polska bardzo dużo płaci- trzeba naciskać- tłumaczył Balcerowicz.


Balcerowicz podkreślił, że wysokości podatków zawsze ostatecznie zależy od wydatków, w związku z tym, trzeba się koncentrować na tych nadmiernych. - Rekordowo duże są wydatki socjalne, bo nie to że deficyt i wysokie podatki, nie wynikają z tego, że za dużo wydaje się na obronę to jest od dwóch do czterech procent, nie na edukację, która zawsze jest socjalna. W Polsce rekordowo duże mamy wydatki na renty i emerytury, między innymi dlatego, że PiS obniżył, czyli przywrócił wcześniejszy wiek emerytalny, a obecna koalicja- na razie przynajmniej- nie zapowiada i to są miliardy złotych- mówił ekonomista. Nie ma sensu narzekać na to, że się za mało z budżetu wydaje, na to czy owo. Trzeba naciskać na to skąd wziąć pieniądze a one biorą się albo z wyższych podatków albo z większego długu, czego nikt nie chce- czyli ze wzrastających niektórych wydatków.


Były polityk wypowiedział się również na temat protestów rolników na granicy. Według jego zdania blokowanie granicy nie powinno być tolerowane. Bez względu na to czy postulaty są słuszne czy nie. Uważa też, że jeśli były jakiekolwiek powody do protestów, to powinny być one kierowane do Unii Europejskiej. - Ja nie podzielam zdania, że UE w czymś zawiniła, ale konkretnie . Na szczęście jesteśmy jej członkiem i pewne sprawy są rozwiązywane na poziomie członkowskim - podsumował pan Leszek Balcerowicz.


-Za nami bardzo ciekawy wykład, który pokazał nam punkt widzenia profesora Balcerowicza, jednego z ojców naszych przemian systemowych i transformacji ustrojowej. Pan profesor przedstawił wpływ konstrukcji, można powiedzieć prawnej w poszczególnych ustrojów na wyniki ekonomiczne, zarówno w ujęciu makroekonomicznym jak i ekonomicznym. Pokazał nam, w jakim kierunku należy modernizować i reformować, polski ustrój społeczno-gospodarczy w kontekście zrównoważonego rozwoju, ale także stymulowania wzrostu gospodarczego i rozwoju przedsiębiorczości - mówił Tomasz Wołowiec, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej w Lubelskiej Akademii WSEI. I dodał :- Myślę, że demokracja jest najlepszym ustrojem, nikt lepszego ustroju nie wymyślił choć oczywiście, zalety systemu demokratycznego w dużej mierze zależą od jakości rządzących, od jakości struktur społeczno-gospodarczych. System prawny, musi chronić przede wszystkim, wolność jednostki, wolność gospodarczą, ale także prawo własności i to wszystko powinno być skonfigurowane z prostym racjonalnym systemem podatkowym.


Na wykład w Lubelskiej Akademii WSEI mógł przyjść każdy chcący zagłębić tematy wpływu ustrojów politycznych na warunki życia obywateli. Po nim uczestnicy wydarzenia wzięli udział w dyskusji z jednym z najbardziej znaczących ekonomistów w Polsce.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty