Jeszcze w grudniu nowy most w Białej Podlaskiej ma zostać oddany do użytku. Wszystko wskazuje na to, że zyska imię Riada Haidara, zmarłego w maju 2023 roku znanego lekarza i polityka.
Niedawno prezydent Michał Litwiniuk (PO) potwierdził zaplanowany termin zakończenia inwestycji. Jeśli nic się nie zmieni, mieszkańcy przed świętami Bożego Narodzenia pojadą przeprawą, która połączy ulicę Koncertową z Warszawską.
O nazewnictwie ulic, mostów czy rond decydują radni. I chociaż klamka jeszcze nie zapadła, to prezydent już dawno ochrzcił powstający most „aleją Riada Haidara”.
„Pokolenia mieszkańców czekały na tę inwestycję od lat 70–tych. Tu powstaje aleja Riada Haidara” – mówił kilka miesięcy temu na nagraniu opublikowanym na Facebooku. Wniosek o taką nazwę dla nowego mostu złożył niedługo po śmierci znanego polityka i lekarza klub radnych Koalicji Obywatelskiej.
- Inwestycja jeszcze trwa. Naturalnym krokiem jest, że po zakończeniu prac przystępuje się do działań związanych z nadaniem nazwy - stwierdza Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzeczniczka ratusza, ale odpowiedzi na zadane przez nas pytanie, czy to Riad Haidar będzie patronował mostowi, nie udziela. Natomiast, jak ustaliliśmy nieoficjalnie wśród radnych, taki projekt uchwały jest szykowany przez klub prezydenta.
Jest jeszcze kwestia drugiej propozycji, bo kilka miesięcy temu bialskie parafie zainicjowały zbiórkę podpisów pod wnioskiem o nazwanie arterii imieniem świętego Jozafata Kuncewicza.
„Żył w latach 1580–1623, zasłynął jako gorliwy duszpasterz, a potem arcybiskup Połocka na kresach Rzeczpospolitej. Był wielkim orędownikiem jedności chrześcijan. Zginął śmiercią męczeńską w Witebsku. Trumna z ciałem św. Jozafata przebywała w Białej ponad 200 lat. Początkowo w Zamku Radziwiłłów w latach 1705 – 1765. Potem przez ponad 150 lat w Kościele przy ul. Brzeskiej. Obecnie ciało św. Jozafata spoczywa w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Uhonorowany został tak zaszczytnym miejscem jako patron jedności i pojednania” – takie uzasadnienie odczytywano w kościołach.
Środowisko kościelne doszło jednak do kompromisu z ratuszem.
- Postać św. Jozafata będzie uhonorowana i jedno z rond będzie nazwane jego imieniem - dodaje rzeczniczka ratusza.
W ramach budowy mostu powstały dwa ronda turbinowe przy ulicach Warszawskiej i Koncertowej. To jedna z największych inwestycji w mieście, która pochłonęła 50 mln zł, z czego blisko 23 mln zł to dotacja z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.