Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

6 sierpnia 2019 r.
13:08

10 największych błędów polskich kierowców

0 1 A A

Najczęstszą przyczyną wypadków na polskich drogach jest brawura i nieostrożna jazda. Rzadziej mówi się o „pośrednich” czynnikach, które rozpraszają kierowców lub same stwarzają niebezpieczeństwo wewnątrz auta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Oto lista 10-ciu grzechów, których należy unikać podczas jazdy samochodem:

Używanie telefonu podczas jazdy

Dzwonienie, wysyłanie wiadomości, czy nawet ustawianie nawigacji podczas prowadzenia samochodu to jeden z największych rozpraszaczy dla kierowcy. Niestety jest to również jedno z najczęściej powtarzających się przewinień wśród wymienionych na tej liście, występujące wręcz nagminnie. Nadmierne angażowanie w rozmowę lub czytanie tekstu odwraca uwagę kierowcy od drogi, stwarzając zagrożenie dla niego samego i innych podróżujących.

Źle zapięte pasy

Rzecz podstawowa i wydawać by się mogło – banalna. Niestety, ogrom kierowców i pasażerów ma wciąż problem z odpowiednim zapięciem pasów. Poskręcane, zapięte zbyt luźno, nie przylegające do ciała mogą nie spełnić swojej funkcji tak, jak powinny. Co więcej, osoby trzymające torebki lub inne przedmioty (np. telefon, klucze) między pasem, a ciałem są narażone na dodatkowe obrażenia podczas wypadku. Ważną kwestią jest również prawidłowe przymocowanie fotelika dla najmłodszych, jak i przypięcie samego dziecka.

Jedzenie i picie

Niektórzy twierdzą, że spożywanie posiłków angażuje kierowcę bardziej niż rozmawianie przez telefon. Rozpakowanie jedzenia, odkręcenie butelki z wodą wymagają przynajmniej części uwagi kierowcy, nie wspominając o zajęciu rąk. Co więcej, znane są przypadki zachłyśnięcia płynami, zakrztuszenia jedzeniem lub oblania gorącym napojem podczas jazdy – takie nieprzewidziane zdarzenia zawsze niosą ze sobą ryzyko niekontrolowanej reakcji kierowcy.

Palenie papierosów

Dozwolone, ale również niebezpieczne. W ciasnym pomieszczeniu bez wentylacji, dym może ograniczać widoczność prowadzącego pojazd. Do tego jedna ręka kierowcy będzie zawsze zajęta przez papierosa. Innym przykładem jest popiół, który może spaść na sterującego pojazdem lub na tapicerkę, co spowoduje np. skupienie uwagi kierowcy na zabrudzeniu.

Nieprawidłowy ubiór kierowcy

Prawo nie definiuje ubioru dla prowadzących auta, jednak wiadomo, że nie wszystkie ubrania nadają się do samochodu. Nie zaleca się prowadzenia w klapkach, szpilkach, w ubraniach krępujących ruchy, a nawet niewygodnych. Kierowcy powinni zadbać o maksymalny komfort i swobodę ruchów podczas jazdy.

Malowanie się

Pomalowanie ust lub rzęs przy lusterku samochodowym wymaga skupienia, szczególnie, gdy makijaż ma wyglądać idealnie. Nie mówiąc już o pełnym make-upie, który wymaga używania niekiedy obu rąk i jeszcze większej koncentracji. Przy takich czynnościach łatwo nie zauważyć niespodziewanej rzeczy na drodze lub stracić kontrolę nad autem.

Trzymanie nóg na desce rozdzielczej

To wbrew pozorom bardzo niebezpieczna pozycja, która w najgorszym przypadku może doprowadzić do kalectwa. Trzymanie nóg w miejscu nad poduszką powietrzną podczas wypadku nie daje możliwości wydostania się z nienaturalnej pozycji. Minimalna bezpieczna odległość, którą należy zachować między głową i klatką piersiową od kokpitu to ok. 30 cm.

Zostawianie rzeczy luzem

Telefon, portfel, butelka z wodą często lądują na fotelu, desce rozdzielczej lub w innym miejscu łatwo dostępnym dla kierowcy i pasażerów. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że podczas gwałtownego hamowania nawet lekki przedmiot może stać się pociskiem i spowodować groźne obrażenia.

Przedmioty, które mogą „wzbić się w powietrze” podczas zajścia na drodze, należy chować w bagażniku, schowkach lub włożyć pod fotel.

Nieodpowiedni transport zwierząt

Nie wszystkie zwierzaki dobrze znoszą jazdę samochodem. Podróżując ze swoimi pupilami, zawsze należy brać pod uwagę, że jakiś bodziec może spowodować stres u zwierzęcia, a co za tym idzie, różne nieprzewidziane reakcje. Wskoczenie na kolana kierowcy lub nawet niespodziewany „krzyk” zwierzaka może wywołać równie nieprzewidzianą reakcję prowadzącego auto.

Należy też zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie klatki do przewozu pupila. Odpowiednio unieruchomiona nie spowoduje szkód podczas gwałtownego hamowania.

Hałasowanie i wszczynanie zamieszanie

Pasażerowie znajdujący się w samochodzie przede wszystkim nie powinni przeszkadzać kierowcy w prowadzeniu pojazdu. Krzyki, kłótnie, zamieszanie i hałasowanie to czynniki, które mocno rozpraszają uwagę, denerwują lub angażują kierowcę. Aby jazda przebiegała bez zakłóceń, a prowadzący auta nie tracił koncentracji, należy zawsze zachować spokój.

Więcej o tym, jak zwiększyć bezpieczeństwo swoje i innych podróżujących samochodem, możecie dowiedzieć się na spotkaniach organizowanych przez Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego w ramach kampanii „Bezpieczna autostrada – to dziecinnie proste”. Akcje mają miejsce na wybranych stacjach Shell i Miejscach Obsługi Podróżujących przy autostradach.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

Po ponad pięciu latach zmienił urząd. U wojewody zarobi mniej niż u prezydenta

Po ponad pięciu latach zmienił urząd. U wojewody zarobi mniej niż u prezydenta

Po ponad pięciu latach u boku prezydenta Michała Litwiniuka (PO), Maciej Buczyński zmienił miejsce pracy. Od wtorku jest szefem bialskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zarobi tu mniej niż w ratuszu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium