Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

3 lipca 2003 r.
13:27
Edytuj ten wpis

Apteczka to nie apteka

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Apteczka samochodowa nie jest obowiązkowym wyposażeniem auta. Jednak wielu kierowców uważa, że warto ją w samochodzie mieć?
– Najkorzystniej mieć apteczkę firmową, taką kupioną w aptece. Ona zawiera to co istotnie jest potrzebne. Nie musi to być wcale torebka opatrzona czerwonym krzyżykiem – może nią być jakikolwiek pojemnik, w którym umieścimy materiały opatrunkowe. Jednak trzeba do niego co jakiś czas zajrzeć i sprawdzić daty ważności na farmaceutykach czy nie są przeterminowane.

• Co powinniśmy znaleźć w apteczce jeśli już zdecydujemy, że jest ona potrzebna?
– Kiedyś woziło się w niej krople na żołądek i jodynę, która się wylewała, jakieś pigułki i plastry. Dziś odchodzi się od tego. Wysokie i zmienne temperatury w aucie, przekroczone terminy ważności powodowały, że leki psuły się i nie nadawały do użytku, a nawet mogły spowodować zatrucie. Nawet leżący na tylnej szybie przylepiec ulegał uszkodzeniom. Tam powinien być bandaż z materiałem sterylnym, środki do opatrunku uciskowego, bandaż elastyczny, rurka ustno-gardłowa, maseczka do sztucznego oddychania, rękawiczki jednorazowe.

• I tylko tyle?
– Jeśli ktoś się zdecyduje na udzielenie pierwszej pomocy, to wystarczy. Podawanie jakichkolwiek leków na miejscu wypadku może być zawsze ryzykowne – lekarstwa mogą nawet zaciemniać obraz stanu, w jakim chory rzeczywiście się znajduje, mogą się nałożyć na zaburzenia spowodowane urazem.

• Boimy się udzielać pierwszej pomocy.
– Dlatego, że nie umiemy. Obawiamy się, że możemy zrobić komuś krzywdę, oraz obawiamy się o swoje zdrowie. Ja to rozumiem. Kontakt z wydzieliną poszkodowanego lub z jego krwią to ogromny czynnik psychiczny hamujący. Ciekawe, że nie mamy takich obaw jeśli idzie o osobę bliską, o kogoś z rodziny. Ale udzielający pomocy też myśli o własnym zdrowiu i to jest w pewien sposób uzasadnione.

• Co możemy zrobić bez strachu?
– Przynajmniej ułożyć poszkodowanego tak, by mógł swobodnie oddychać. Udrożnić drogi oddechowe, położyć na boku z jedną nogą zgiętą w kolanie, a nawet przytrzymać go w takim ułożeniu, pilnować żeby język nie utrudniał oddychania.

• Wyciągać ofiarę z samochodu czy nie?
– Bezpieczniej nie wyciągać, chyba że jest zagrożenie wybuchem. Możemy bowiem spowodować uraz kręgosłupa lub powiększyć uraz kończyn – jeśli taki istnieje. Trzeba zabezpieczyć ofierze dostęp powietrza i obserwować jej stan.

• A jeśli ktoś jest nieprzytomny, to ostatecznie nie dowiemy się, czy ma mrowienie w kończynach wskazujące na jakiś uraz lub czy boli go złamana noga?
– Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, sprawdzamy czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne. Tętno możemy sprawdzić na dużych naczyniach szyjnych lub skroniowych – wystarczy przyłożyć w tych miejscach palce. Jeśli tak jest, też pilnujemy by nie zapadał się mu język, aby miał dostęp powietrza i czekamy na przyjazd karetki.

• Jak dziś reagujemy na krwotok. W wyposażeniu apteczki nie ma żadnych opasek gumowych?
– Dziś zakłada się tzw. opatrunek uciskowy, czyli tampon uciskający na miejsce krwawienia. Tego miejsca nie powinno się przemywać, nie nakładać nowych tamponów, a najwyżej na stary dokładać kolejny jeśli tamten przemaka. Medycyna poczyniła postępy, nasza wiedza o tym, jak najbardziej skutecznie udzielać pomocy też jest inna niż kilka lat temu i dlatego powinniśmy według niej postępować.

Pozostałe informacje

Ostatni dzwonek na zapisy do przedszkola. Miejsca w 60 placówkach

Ostatni dzwonek na zapisy do przedszkola. Miejsca w 60 placówkach

Trwa uzupełniająca rekrutacja do publicznych przedszkoli w Lublinie. Wolne miejsca czekają na przedszkolaków w 60 placówkach.

Motor Lublin znalazł nowego dyrektora sportowego

Motor Lublin znalazł nowego dyrektora sportowego

Wszystko wskazuje na to, że Motor Lublin znalazł wreszcie nowego dyrektora sportowego. A zostanie nim Grzegorz Koprukowiak, ostatnio menedżer drugoligowej Pogoni Siedlce. W poniedziałek taką informację przekazał portal weszlo.com. Wieczorem sam zainteresowany zrezygnował z pracy w ekipie lidera eWinner II ligi.

Abolicja w bibliotece. Szansa na uniknięcie kary

Abolicja w bibliotece. Szansa na uniknięcie kary

Oddaj książki i nie płać kary. Biblioteka idzie na rękę spóźnialskim czytelnikom.

Filharmonia podzielona batutą Wojciecha Rodka
Tylko w Dzienniku

Filharmonia podzielona batutą Wojciecha Rodka

Ponad 80-osobowy zespół muzyków Filharmonii Lubelskiej trawi konflikt, którego centrum to dyrygent Wojciech Rodek. Część zespołu filharmoników nie chce z nim współpracować po wypowiedziach dyrygenta opublikowanych przez Gazetę Wyborczą w Lublinie. Filharmonicy z dwóch związków zawodowych w piśmie do dyrekcji piszą wprost, że „wypowiedzi pana Wojciecha Rodka podważają reputację Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie (FL) i naruszają dobro jej pracowników”.

Czas na ósmoklasistów. Dzisiaj egzamin z języka polskiego

Czas na ósmoklasistów. Dzisiaj egzamin z języka polskiego

Egzaminacyjny maj w pełni. Absolwenci szkół średnich w trakcie matur, a dzisiaj ósmoklasiści zaczynają swoje egzaminy. Będą je pisać przez trzy dni.

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium