Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

3 lipca 2003 r.
13:27
Edytuj ten wpis

Apteczka to nie apteka

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Apteczka samochodowa nie jest obowiązkowym wyposażeniem auta. Jednak wielu kierowców uważa, że warto ją w samochodzie mieć?
– Najkorzystniej mieć apteczkę firmową, taką kupioną w aptece. Ona zawiera to co istotnie jest potrzebne. Nie musi to być wcale torebka opatrzona czerwonym krzyżykiem – może nią być jakikolwiek pojemnik, w którym umieścimy materiały opatrunkowe. Jednak trzeba do niego co jakiś czas zajrzeć i sprawdzić daty ważności na farmaceutykach czy nie są przeterminowane.

• Co powinniśmy znaleźć w apteczce jeśli już zdecydujemy, że jest ona potrzebna?
– Kiedyś woziło się w niej krople na żołądek i jodynę, która się wylewała, jakieś pigułki i plastry. Dziś odchodzi się od tego. Wysokie i zmienne temperatury w aucie, przekroczone terminy ważności powodowały, że leki psuły się i nie nadawały do użytku, a nawet mogły spowodować zatrucie. Nawet leżący na tylnej szybie przylepiec ulegał uszkodzeniom. Tam powinien być bandaż z materiałem sterylnym, środki do opatrunku uciskowego, bandaż elastyczny, rurka ustno-gardłowa, maseczka do sztucznego oddychania, rękawiczki jednorazowe.

• I tylko tyle?
– Jeśli ktoś się zdecyduje na udzielenie pierwszej pomocy, to wystarczy. Podawanie jakichkolwiek leków na miejscu wypadku może być zawsze ryzykowne – lekarstwa mogą nawet zaciemniać obraz stanu, w jakim chory rzeczywiście się znajduje, mogą się nałożyć na zaburzenia spowodowane urazem.

• Boimy się udzielać pierwszej pomocy.
– Dlatego, że nie umiemy. Obawiamy się, że możemy zrobić komuś krzywdę, oraz obawiamy się o swoje zdrowie. Ja to rozumiem. Kontakt z wydzieliną poszkodowanego lub z jego krwią to ogromny czynnik psychiczny hamujący. Ciekawe, że nie mamy takich obaw jeśli idzie o osobę bliską, o kogoś z rodziny. Ale udzielający pomocy też myśli o własnym zdrowiu i to jest w pewien sposób uzasadnione.

• Co możemy zrobić bez strachu?
– Przynajmniej ułożyć poszkodowanego tak, by mógł swobodnie oddychać. Udrożnić drogi oddechowe, położyć na boku z jedną nogą zgiętą w kolanie, a nawet przytrzymać go w takim ułożeniu, pilnować żeby język nie utrudniał oddychania.

• Wyciągać ofiarę z samochodu czy nie?
– Bezpieczniej nie wyciągać, chyba że jest zagrożenie wybuchem. Możemy bowiem spowodować uraz kręgosłupa lub powiększyć uraz kończyn – jeśli taki istnieje. Trzeba zabezpieczyć ofierze dostęp powietrza i obserwować jej stan.

• A jeśli ktoś jest nieprzytomny, to ostatecznie nie dowiemy się, czy ma mrowienie w kończynach wskazujące na jakiś uraz lub czy boli go złamana noga?
– Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, sprawdzamy czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne. Tętno możemy sprawdzić na dużych naczyniach szyjnych lub skroniowych – wystarczy przyłożyć w tych miejscach palce. Jeśli tak jest, też pilnujemy by nie zapadał się mu język, aby miał dostęp powietrza i czekamy na przyjazd karetki.

• Jak dziś reagujemy na krwotok. W wyposażeniu apteczki nie ma żadnych opasek gumowych?
– Dziś zakłada się tzw. opatrunek uciskowy, czyli tampon uciskający na miejsce krwawienia. Tego miejsca nie powinno się przemywać, nie nakładać nowych tamponów, a najwyżej na stary dokładać kolejny jeśli tamten przemaka. Medycyna poczyniła postępy, nasza wiedza o tym, jak najbardziej skutecznie udzielać pomocy też jest inna niż kilka lat temu i dlatego powinniśmy według niej postępować.

Pozostałe informacje

Od wielu lat zamojski finał WOŚP odbywa się w gościnnych progach Galerii Twierdza. Tak będzie i w tym roku
21 stycznia 2025, 9:00
galeria

Cały Zamość gra dla WOŚP. Wiemy, co w programie

Licytacje na allegro już trwają. We wtorek ruszą „Kiermasze z serduszkiem”, ale najwięcej w ramach 33. Finału WOŚP wydarzy się w Zamościu w niedzielę. Zresztą nie tylko w mieście, dla zamojskiego sztabu gra też cała gmina Zamość.

Po wpadce w Spale świdniczanie chcą wrócić do wygrywania. Z takim zamiarem jadą do Radomia

PZL Leonardo Avia Świdnik chce się zrehabilitować za wpadkę w Spale

Wyjazdowym rywalem PZL Leonardo Avii Świdnik będzie w sobotę spadkowicz z PlusLigi Czarni Radom. Mecz rozpocznie się o godzinie 15

Światowy Dzień Pizzy. Gdzie zjeść dobrą pizzę w Lublinie?
galeria

Światowy Dzień Pizzy. Gdzie zjeść dobrą pizzę w Lublinie?

17 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Pizzy. Placek z pomidorami i serem pochodzi Włoch, jednak podbił podniebienia całego świata. Gdzie w Lublinie zjemy najlepszą pizzę?

CZAS NA PRZEDSTAWIENIE

Teatr Centralny: trzy miesiące na scenie (repertuar)

Teatr Centralny w Lublinie pochwalił się planami i premierami, które zobaczymy w najbliższym czasie. Będzie dużo Lema, będzie komedia z wątkiem kryminalnym osadzona w sanatorium.

Zamknięty przejazd wywołał burzę w mieście. Ale prokuratura śledztwo umarza

Zamknięty przejazd wywołał burzę w mieście. Ale prokuratura śledztwo umarza

Zamknięcie przejazdu kolejowego w październiku 2023 roku budziło duże emocje w Międzyrzecu Podlaskim. Starostwo powiatowe złożyło nawet zawiadomienie do prokuratury. Ale ta niedawno umorzyła śledztwo.

Jest nowy minister nauki i szkolnictwa wyższego

Jest nowy minister nauki i szkolnictwa wyższego

W piątek o godz. 13 prezydent Andrzej Duda powołał nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego - Marcina Kulaska. Zastąpił on na tym stanowisku Dariusza Wieczorka.

 Adam Deja i jego koledzy tydzień zaczęli od testów, a zakończą meczem kontrolnym z Avią Świdnik

Górnik Łęczna w sobotę rozegra pierwszy w tym roku mecz kontrolny

Piłkarze Górnika Łęczna po ponad tygodniu treningów rozpoczynają gry kontrolne. Pierwszym rywalem zielono-czarnych będzie trzecioligowa Avia Świdnik. Mecz odbędzie się w sobotę o godzinie 11 na boisku w Milejowie

Sztuczna inteligencja w wykrywaniu raka jajnika
Film z operacji
film

Sztuczna inteligencja w wykrywaniu raka jajnika

Sztuczna inteligencja może lepiej od lekarzy diagnozować guzy jajnika. Artykuł na ten temat pojawił się w czasopiśmie naukowym „Nature Medicine”. Jego współautorem jest lubelski lekarz.

Prokuratura umarza śledztwo dotyczące Romana G.

Prokuratura umarza śledztwo dotyczące Romana G.

16 stycznia Prokuratura Regionalna w Lublinie podjęła decyzję o umorzeniu śledztwa prowadzonego przeciwko Romanowi G., podejrzanemu o przestępstwa gospodarcze. Analiza dowodów miała wykazać, iż polityk nie popełnił zarzucanych mu czynów.

Gen. bryg. dr Rafał Miernik

Gen. Rafał Miernik opuszcza lubelską brygadę

Po kilku latach służby i dowodzenia 19 Lubelską Brygadą Zmechanizowaną gen. bryg. dr Rafał Miernik został przeniesiony do Sztabu Generalnego WP, na stanowisko szefa Zarządu Szkolenia Sił Zbrojnych Sztabu Generalnego WP. Dziś pożegnał się żołnierzami brygady podczas uroczystego apelu. Na razie dowódca będzie znany za dwa tygodnie.

Automatyzacja w przemyśle: Klucz do konkurencyjności i rozwoju

Automatyzacja w przemyśle: Klucz do konkurencyjności i rozwoju

Znaczenie automatyzacji w nowoczesnej produkcji przemysłowej

Jaka pogoda w weekend?
film

Jaka pogoda w weekend?

Czy czeka nas mroźny weekend? Sprawdźcie prognozę pogody przygotowaną przez Gabrielę Szewczyk.

MKS FunFloor liczy w sobotę na zwycięstwo

MKS FunFloor Lublin jedzie na mecz z Piotrcovią. Inne granie niż w sparingu

MKS FunFloor Lublin w sobotę o godz. 18 zagra w Piotrkowie Trybunalskim. Tamtejsza Piotrcovia niedawno pokonał drużynę Pawła Tetelewskiego w sparingu.

Tak ma wyglądać nowy PSZOK przy al. 1 Maja w Zamościu

Nowoczesny PSZOK za grube miliony. Ma być gotowy w trzy lata

Przygotowany przez poprzedników projekt został zaakceptowany, obecne władze PGK Zamość podpisały umowę na dotację. Przed końcem 2027 roku w mieście powinien już działać nowoczesny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Proste kroki do utrzymania świeżego zapachu prania

Proste kroki do utrzymania świeżego zapachu prania

Czy zawsze zastanawiasz się, jak utrzymać przyjemny zapach prania i pralki? Wykonaj te proste czynności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium