Moto

18 października 2016 r.
18:12

Hybrydowy hyundai ioniq: Przyszłość na wyciągnięcie ręki

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
1 0 A A

Skrzynia biegów robi różnicę. Hybrydowy hyundai ioniq biję na głowę ekologicznych konkurentów wyposażonych w bezstopniowe przekładnie CVT. Ten koreański samochód zrywa także z hybrydową nudą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nie lubię hybryd. Z tego powodu ze sporą dozą nieufności podszedłem do ioniqa. Koreańczycy rzucili rękawicę Japończykom, z którymi od lat toczą konflikt. Teraz ta rywalizacja przeniosła się na pole ekonomii, choć podczas II Wojny Światowej miała nieludzkie oblicze w postaci japońskiej okupacji Półwyspu Koreańskiego.

Trzy w jednym

Ioniq jest pierwszym kompaktem, który będzie oferowany w trzech wersjach napędu. Już na początku przyszłego roku do salonów będą sukcesywnie trafiać wersje z napędem całkowicie elektrycznym oraz hybrydy z możliwością ładowania z gniazdka (PHEV). Jako pierwsza debiutuje hybryda spalinowo-elektryczna. Jest to pierwszy krok Hyundaia w kierunku nowoczesnej mobilności. Koncern zapowiada aż 32 premiery tzw. pojazdów ekologicznych w ciągu kilku najbliższych lat.

Koreańczycy wiążą duże nadzieje w z tym modelem. Specjalnie dla ioniq hybrid opracowali czterocylindrowy silnik 1.6 GDI Kappa, który współdziała z silnikiem elektrycznym o mocy 43,5 KM. Energia jest gromadzona w zaawansowanych akumulatorach litowo-jonowo-polimerowych. Ten podwójny zespół napędowy zapewnia łączną moc maksymalną 141 KM oraz maksymalny moment obrotowy 265 Nm. Nowa, dwusprzęgłowa automatyczna skrzynia biegów o sześciu przełożeniach (6DCT) działa wyjątkowo szybko i płynnie, zapewniając dynamiczną i oszczędną jazdę. O tym za chwilę.

Koniec z nudą

Hybrydowy Hyundai to całkiem zgrabne auto. Koreańczykom udało się uniknąć syndromu priusa. Warto wiedzieć, że projekt był podporządkowany maksymalnemu zmniejszeniu oporu powietrza. Wyszło znakomicie, bo Cx wynosi zaledwie 0,24. Oczywiście ten doskonały wynik to nie tylko zasługa zgrabnego i opływowego nadwozia. Konstruktorzy zastosowali szereg rozwiązań ułatwiających „cięcie powietrza” – osłony przednich kół, tylny spojler i dyfuzor, listwy boczne, osłona podwozia i specjalne obręcze kół z plastikowymi opływowymi wkładkami.

Ten melanż zaowocował zgrabnym nadwoziem z lekko sportowym akcentem. Jedyne mankamentem, moim zdaniem, to olbrzymia tylna szyba, przedzielona spojlerem. Problemem jest właśnie ten spojler, który skutecznie ogranicza widoczność.

Gra energią

Napęd to gra energią, krążąca pomiędzy silnikiem elektrycznym, bateriami a jednostką spalinową. Te żonglowanie odbywa się niedostrzegalnie dla kierowcy, który monitoruje przepływy jedynie za sprawą ikony na desce rozdzielczej. I to wszystko.

Hybrydowy Hyundai porusza się płynnie i szybko. Jego tajemnica tkwi w skrzyni biegów. W przeciwieństwie do większości konkurentów Koreańczycy zastosowali dwusprzęgłową, 6-biegową, zautomatyzowaną skrzynię. To pozwala wydobyć pełny potencjał tego samochodu, bez żadnych ograniczeń. To nie wszystko. Za sprawą przełącznika „sport” hybrydowy ioniq nabiera sporo wigoru.

Skrzynia wyraźnie „wyżej” zmienia biegi. W trybie eco auto jest znacznie bardziej „spokojne” i oszczędne. Nowy Hyundai potrafi maksymalnie osiągnąć 185 km/h, sprint od 0 do 100 km/h zajmuje mu 10,8 sekundy, a średnie spalanie, według producenta, to 3,4 litra benzyny na 100 km. Wartości nieodbiegające, poza niskim zużyciem paliwa, od większości kompaktów dostępnych na rynku.

Jazda tym samochodem jest frajdą z jeszcze jednego powodu. Ioniq został doskonale wyciszony. Nawet przy sporych prędkościach w środku jest cicho. Całości dopełnia zawieszenie, zestrojone z dużym wyczuciem, godne zaufania i bezpieczne. Hybryda doskonale wybiera nierówności i równie pewnie pokonuje zakręty. Ciekawostką jest fakt, że na baterie producent udziela 8-letniej gwarancji z limitem 200 tys. km. W trybie elektrycznym auto może jechać po płaskim nawet 120 km/h. Osiągnąłem 90 km/h, ale to i tak bardzo dobry wynik.

Dywaniki z trzciny

Wnętrze ioniqa to nowa jakość w Hyundaiu. Czuć to zaraz po wejściu. Miękkie materiały, także na panelach drzwi, dokładnie spasowane, w wyważonej tonacji od razu rzucają się w oczy. W środku czuć jakość i azjatyckie zamiłowanie do precyzji. Właściwie trudno dopatrzeć się wad, ale jeden szczegół został pominięty. Wykończenie bagażnika mogło być trochę lepsze. Wprawdzie to drobiazg, ale warto nad tym popracować.

Świadomość ekologiczna jest obecna w tym aucie na każdym kroku. Surowce pozyskiwane z trzciny cukrowej są częściowo stosowane w podsufitce i dywanikach, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza wewnątrz samochodu i możliwości recyklingu po zakończeniu eksploatacji pojazdu. Ekologiczne farby zawierające składniki pochodzące z oleju sojowego pozwalają uzyskać metaliczny połysk niektórych lakierowanych elementów.

Auto jest wręcz naszpikowane nowymi technologiami. Współpracuje z smartfonami na każdej możliwej płaszczyźnie, umożliwia indukcyjne ładowanie, gdy podczas jazdy kierowca korzysta np. z Yanosika. Samo też zahamuje przed przeszkodą. Ostrzeże o przypadkowej zmianie pasa ruchu, o pieszym na jezdni, itd...

Tylko ceny żal...

Niestety, przy wszystkich zaletach, ten samochód ma jedną wadę – cenę. Najuboższa wersja kosztuje 99,9 tys. zł, najbogatsza – 118,9 tys. zł. Hyundai przygotował specjalne programy zakupowe. Nie ukrywajmy, z myślą o firmach. Ioniq może być drogim w zakupie, ale tanim w eksploatacji autem flotowym. Z drugiej strony, gdyby wzorem Niemiec, nasze państwo wspierało zakup tego rodzaju samochodów, to ioniq byłby bardzo rozsądną propozycją.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

rurociąg wodny

Kształtki żeliwne — rodzaje i zastosowanie

Montaż sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wymaga zastosowania elementów wykonanych z materiałów o wyjątkowych właściwościach mechanicznych, takich jak bardzo duża wytrzymałość, sprężystość i odporność na wysokie ciśnienie, pęknięcia i deformacje. Są to cechy żeliwa sferoidalnego, czyli stopu żelaza z węglem, w którym grafit, na skutek dodania do stopu magnezu, przybiera kształt kulek.

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Budynki będące w pobliżu zawalonej kamienicy są bezpieczne i mieszkańcy mogą do nich wrócić - poinformował dzisiaj Państwowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lublinie. Wznowiony został także ruch na ulicy.

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Złoto inwestycyjne jest jednym z bezpieczniejszych produktów umożliwiających równocześnie zabezpieczenie, jak i zwiększenie swojego kapitału. A dziś można kupować je nie tylko w formie fizycznych sztabek czy monet. Co zatem wybrać? Jak inwestować w złoto, by transakcja była bezpieczna i nie wiązała się z dużym ryzykiem straty?

Tam najlepiej leczą raka. Szpital z regionu w pierwszej dziesiątce

Tam najlepiej leczą raka. Szpital z regionu w pierwszej dziesiątce

Dobra atmosfera, komfort, organizacja leczenia i opieka personelu. Zamojski szpital najlepszy z regionu i na wysokim miejscu w kraju zdaniem pacjentów onkologicznych.

Leszek Możdżer solo w CSK
jazz
11 lutego 2025, 19:00

Leszek Możdżer solo w CSK

Leszek Możdżer to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych. Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. To pianista światowej klasy, który nie boi się eksperymentować, wyróżniający się przy tym oryginalnym brzmieniem i własnym językiem muzycznym. Artysta wystąpi z koncertem solo 11 lutego (wtorek) w Centrum Spotkania Kultur.

Jak tanio zdobyć sprzęt, dorównujący nowoczesnym konfiguracjom? Poznaj komputery poleasingowe!

Jak tanio zdobyć sprzęt, dorównujący nowoczesnym konfiguracjom? Poznaj komputery poleasingowe!

Poszukujesz komputera, który sprosta wymaganiom dzisiejszych technologii, ale nie chcesz wydawać fortuny? Rozwiązaniem mogą być komputery poleasingowe. Są to urządzenia, które wracają na rynek po okresie leasingu, często w doskonałym stanie i za dużo niższą cenę niż nowe. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zainteresować się używanymi komputerami i jak mogą one zaspokoić Twoje potrzeby.

Elementy infrastruktury magazynowej i możliwości automatyki oraz automatyzacji

Elementy infrastruktury magazynowej i możliwości automatyki oraz automatyzacji

Efektywne zarządzanie magazynem stało się kluczowym elementem sukcesu wielu przedsiębiorstw. W miarę rozwoju technologii, infrastruktura magazynowa znacząco się zmienia, wprowadzając innowacyjne rozwiązania automatyzacji, które poprawiają efektywność i redukują koszty operacyjne. W artykule przyjrzymy się, jakie elementy infrastruktury magazynowej są kluczowe oraz jakie możliwości automatyzacji i automatyki mogą być zastosowane, aby zoptymalizować działanie magazynów.

Ostatnie posiedzenie komisji statutowych

Radni nie chcą już transmisji komisji. A nawet Rzecznik Praw Obywatelskich je popiera

Komisja już poparła, teraz sprawą zajmą się radni na sesji. Wszystko wskazuje na to, że po niespełna roku mieszkańcy Białej Podlaskiej stracą możliwość oglądania transmisji komisji w internecie. A nawet Rzecznik Praw Obywatelskich popiera takie rozwiązanie.

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Czas na 33. finał WOŚP
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Czas na 33. finał WOŚP

W niedzielę na ulicach całej Polski wszędzie będzie widać czerwone serduszka. Wszystkim może się wydawać, że to tylko jeden dzień, jednak przygotowania trwają już od zeszłego roku. Co czeka nas podczas wielkiego finału WOŚP?

Maszeruje WOT już od roku

Maszeruje WOT już od roku

Ośrodek Reprezentacyjny Wojsk Obrony Terytorialnej z centralną siedzibą w Radomiu działa już od roku. Godziny spędzone na próbach orkiestry czy treningach musztry w przypadku kompanii, procentują efektownymi występami. Żołnierze tej formacji często prezentują się w Lubelskiem.

Będzie słonecznie! - Weekendowa prognoza pogody
POGODA
film

Będzie słonecznie! - Weekendowa prognoza pogody

Posłuchaj jakie temperatury czekają nas w ten weekend. Prognozę pogody przedstawia Gabriela Szewczyk.

W ostatniej kolejce Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe ze Ślepskiem Malow Suwałki

Bogdanka LUK Lublin gra z GKS Katowice, powtórka mile widziana

GKS Katowice będzie przeciwnikiem Bogdanki LUK Lublin w spotkaniu 22. kolejki. Pierwszy gwizdek w hali Globus, w sobotę, o godzinie 20.30.

Wścieklizna nie odpuszcza. Drugi przypadek choroby od początku roku

Wścieklizna nie odpuszcza. Drugi przypadek choroby od początku roku

Wykryto drugie ognisko wścieklizny w województwie lubelskim. Bezpański kot zaatakował inne zwierzęta oraz właściciela gospodarstwa.

Imprezy klubowe w weekend (24 –25 stycznia)
impreza
24 stycznia 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (24 –25 stycznia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Tym bardziej teraz, gdy mamy karnawał. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

LOTTO spełnia marzenia!

LOTTO spełnia marzenia!

Pula wypłaconych wygranych w 2024 roku na Lubelszczyźnie przekroczyła 200 MILIONÓW zł. Zapraszamy do punktów LOTTO i na www.lotto.pl, a także do gry przez aplikację!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium