Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

3 lipca 2003 r.
13:35
Edytuj ten wpis

Nie będzie unia patrzeć w prawo jazdy

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 0 A A

Już dzisiaj amatorzy samochodów z Japonii mogą zacierać ręce.
Po wejściu do unii zmniejszą się cła na auta wytwarzane w kraju Kwitnącej Wiśni. Niestety, powody do niepokoju mogą mieć właściciele diesli. Prawdopodobnie w ciągu kilku miesięcy po akcesji podrożeje olej napędowy. Potanieje za to benzyna.
To dobra informacja dla większości polskich kierowców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przepisy bez zmian

Unia to nie wielki potwór, wtrącający się w każdy zakątek życia, w tym w przepisy o ruchu drogowym. Według konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym, znakach i sygnałach z 1968 roku, określone są tylko podstawowe zasady ruchu drogowego, czyli pierwszeństwo z prawej (wyjątek UK), pierwszeństwo pieszego na przejściu czy znaczenie sygnałów świetlnych. Natomiast każdy kraj indywidualnie określa maksymalną prędkość dopuszczalną, zawartość alkoholu we krwi (choć mówi się coraz głośniej o wprowadzeniu jednolitej regulacji we wszystkich krajach - 0,2 promila) oraz inne bardziej szczegółowe regulacje.
Prawdopodobnie jednak możemy spodziewać się obniżenia prędkości w terenie zabudowanym, z 60 do 50 km/h. Jest to jednak postulat już od dawna podnoszony w kraju, i to bez związku z nasza akcesją do UE. Kierowcy ciężarówek po naszym wejściu do wspólnoty będą musieli mieć zamontowane boczne fartuchy, zapobiegające dostaniu się pieszego pod koła.

Polskie \"prawko” - od Bugu aż po Portugalię

Po wejściu do UE nie będzie wymiany praw jazdy, tablic rejestracyjnych czy dokumentów samochodu. Nasze papiery oraz kategorie uprawnień są zgodne z normami europejskimi. Gdybyśmy jednak zapragnęli na czas dłuższy opuścić Macierz, np. za chlebem, i osiedlić się w jednym z państw "starej” unii wówczas będziemy mogli, ale nie musieli, wymienić nasze prawo jazdy. Polskie dokumenty, po akcesji, można będzie bez problemów (czytaj egzaminu) wymieniać na narodowe. Nie powinno być z tym żadnego problemu.

Łatwiej z ubezpieczeniami

Prawdopodobnie po naszym wejściu do unii rynek ubezpieczeń komunikacyjnych będzie znacznie większy. Bynajmniej nie wzrośnie gwałtownie liczba klientów, lecz mogą się pojawić nowe firmy oferujące tańsze ubezpieczenia. Obecnie w Polsce działa blisko 50 towarzystw ubezpieczeniowych, operujących w sektorze motoryzacji. Po naszym wejściu do UE będziemy mogli korzystać z oferty firm i brokerów, działających we wspólnocie, ale których w Polsce jeszcze nie ma. Owe firmy dysponują całym pakietem polis, które w efekcie mogą przynieść tańsze ubezpieczenia. Minus - to brak sieci warsztatów likwidujących szkody oraz punktów zawierania umów.

Boom u dealerów?

W poszczególnych państwach unii ceny aut są zróżnicowane. Niemcy kupują w Holandii, Danii, Finlandii czy Grecji, gdzie auta są najtańsze. Podobnie czynią obywatele Austrii i Wielkiej Brytanii - gdzie samochody są najdroższe. Prawdopodobnie dealerzy z rejonów graniczących z Niemcami mogą liczyć na zwiększoną sprzedaż po naszym wejściu do unii. My natomiast spodziewajmy się podwyżek cen nowych samochodów, na zasadzie równania w górę. Warto zatem już dzisiaj pomyśleć o kupnie nowego auta, by uniknąć przyszłorocznych podwyżek. Warto też zapamiętać, że auto kupione w Polsce posiada gwarancję w całej Zjednoczonej Europie, na tych samych warunkach.

Kilka marek w jednym salonie

W unii od października, u nas od 1 lutego 2004 roku - te magiczne daty budzą trwogę u wielu, a u wielu rozpalają nadzieję. Chodzi tu o słynną regulacje, według której dealer będzie mógł sprzedawać kilka marek samochodów. Ma to ułatwić życie klientom, którzy pod jednym dachem będą mogli porównać kilka marek samochodów. To jest oczywiście teoria. Nie wiadomo czy zostanie wprowadzona w życie, bo wielcy producenci aut już szykują pewne rozwiązania utrudniające ten sposób sprzedaży nowych samochodów.
Dość istotnie zmienią się przepisy serwisowe. Według unijnych regulacji do naprawy samochodów, nawet na gwarancji, będzie można używać tzw. podróbek, o ile będą takie same jak oryginały pod względem jakości. Może to przynieść potanienie usług serwisowych nawet o 40 proc.

Będzie taniej za auta z Azji i Ameryki

Sympatycy aut z Azji i Ameryki już zacierają ręce. Od 1 maja 2004 roku zmieniają się w Polsce stawki celne. I tak cła na auta azjatyckie i amerykańskie np. japońskie spadną z 35 do 20 proc., zaś na części zamienne z 15 na 4,5 proc.
Zmienią się także przepisy dotyczące importu samochodów używanych. Zniknie podatek VAT, pozostanie jednak podatek akcyzowy. Nie wiadomo tylko jakiej wysokości.
Przed nami zatem niezwykle ciekawy okres. Pożyjemy, zobaczymy...

Pozostałe informacje

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team rozdawali karty w krajowych wyścigach

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team rozdawali karty w krajowych wyścigach

Pierwszą imprezą minionego tygodnia było 48 Kryterium Asów Tytani Kolarstwa Polskiego w Chorzowie. Przedstawiciele Lubelskie Perła Polski Cycling Team od samego początku nadawali ton rywalizacji na Górnym Śląsku.

"W sumie się nie stresuję". Ten egzamin zdaje dziś Juliusz z Lublina i tysiące ósmoklasistów
foto
galeria

"W sumie się nie stresuję". Ten egzamin zdaje dziś Juliusz z Lublina i tysiące ósmoklasistów

Równo o godzinie 9 uczniowie rozpoczęli egzamin z języka polskiego. Ponad 11 tys. ósmoklasistów zmierzy się z pierwszym w swoim życiu poważniejszym egzaminem.

Zrównoważony rozwój zaczyna się w domu: Zbiorniki na Wodę Deszczową

Zrównoważony rozwój zaczyna się w domu: Zbiorniki na Wodę Deszczową

Zbiorniki na deszczówkę to nie tylko ekologiczne rozwiązanie pomagające w gospodarowaniu zasobami naturalnymi, ale również praktyczne narzędzie, które może znacząco przyczynić się do zrównoważonego rozwoju każdego gospodarstwa domowego. W dobie rosnących cen wody i coraz bardziej widocznych skutków zmian klimatycznych, gromadzenie i wykorzystywanie wody deszczowej staje się nie tylko opcją, ale często koniecznością.

Praca z domu – poznaj zalety i wady

Praca z domu – poznaj zalety i wady

Od niedawna praca z domu stała się powszechnym modelem zatrudnienia, wykorzystywanym przez coraz więcej pracowników i pracodawców. Zdolność do wykonywania obowiązków zawodowych spoza biura daje zarówno pracownikom, jak i firmom szereg korzyści, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Warto bliżej przyjrzeć się zaletom i wadom pracy z domu, aby lepiej zrozumieć, jak ten model wpływa na pracowników i pracodawców.

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Przez długie miesiące znęcał się nad matką. 32-latek trafił do aresztu.

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Ocieplenie starego domu może być jedną z najważniejszych inwestycji, które możesz podjąć, aby poprawić komfort życia, zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i zwiększyć wartość swojej nieruchomości. W tej analizie przyjrzymy się różnym aspektom ocieplenia starych domów, włączając w to korzyści, techniki, a także możliwe wyzwania.

Były prezydent Niemiec wesprze inicjatywę z Zamościa
ZDJĘCIA
galeria

Były prezydent Niemiec wesprze inicjatywę z Zamościa

Z udziałem prof. dr hab. Horsta Köhlera, byłego prezydenta Niemiec odbyło się w Zamościu spotkanie poświęcone historii i bezpieczeństwu w Europie. Uczestniczyli w nim miejscowi samorządowcy i delegacja z Ukrainy.

Ósmoklasiści zaczynają maraton egzaminacyjny
Dzień Wschodzi
film

Ósmoklasiści zaczynają maraton egzaminacyjny

Dzisiaj pierwszy dzień egzaminów ósmoklasisty. To szczególny rocznik. Wyjątkowo mało liczny. Zazwyczaj kończących podstawówki w Lublinie jest 2 razy więcej. Dlaczego tak się dzieje i jakie będzie to miało przełożenie na rekrutację do szkół średnich? O tym w porannej rozmowie Dzień Wschodzi. Gościem Krzysztofa Kota jest dr Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina do spraw oświaty.

MKS FunFloor Lublin dzisiaj gra z KPR Gminy Kobierzyce o srebrny medal

MKS FunFloor Lublin dzisiaj gra z KPR Gminy Kobierzyce o srebrny medal

We wtorek MKS FunFloor może zostać wicemistrzem Polski. Aby tak się stało podopieczne Edyty Majdzińskiej muszą pokonać KPR Gminy Kobierzyce.

Przeczesywali bagna. Pan Jerzy przepadł bez śladu

Przeczesywali bagna. Pan Jerzy przepadł bez śladu

68-letni pan Jerzy zaginął w sierpniu ubiegłego roku. Poszukiwania nadal trwają. Niedawno policja przeczesywała bagna.

Nowy sposób odczytu wodomierzy. Usterki będą im niestraszne

Nowy sposób odczytu wodomierzy. Usterki będą im niestraszne

W Świdniku ruszyły testy nowego systemu odczytu wodomierzy za pomocą anten radiowych. Wszystko po to, by w przyszłości uniknąć usterek i wycieku wody.

Ostatni dzwonek na zapisy do przedszkola. Miejsca w 60 placówkach

Ostatni dzwonek na zapisy do przedszkola. Miejsca w 60 placówkach

Trwa uzupełniająca rekrutacja do publicznych przedszkoli w Lublinie. Wolne miejsca czekają na przedszkolaków w 60 placówkach.

Motor Lublin znalazł nowego dyrektora sportowego

Motor Lublin znalazł nowego dyrektora sportowego

Wszystko wskazuje na to, że Motor Lublin znalazł wreszcie nowego dyrektora sportowego. A zostanie nim Grzegorz Koprukowiak, ostatnio menedżer drugoligowej Pogoni Siedlce. W poniedziałek taką informację przekazał portal weszlo.com. Wieczorem sam zainteresowany zrezygnował z pracy w ekipie lidera eWinner II ligi.

Abolicja w bibliotece. Szansa na uniknięcie kary

Abolicja w bibliotece. Szansa na uniknięcie kary

Oddaj książki i nie płać kary. Biblioteka idzie na rękę spóźnialskim czytelnikom.

Filharmonia podzielona batutą Wojciecha Rodka
Tylko w Dzienniku

Filharmonia podzielona batutą Wojciecha Rodka

Ponad 80-osobowy zespół muzyków Filharmonii Lubelskiej trawi konflikt, którego centrum to dyrygent Wojciech Rodek. Część zespołu filharmoników nie chce z nim współpracować po wypowiedziach dyrygenta opublikowanych przez Gazetę Wyborczą w Lublinie. Filharmonicy z dwóch związków zawodowych w piśmie do dyrekcji piszą wprost, że „wypowiedzi pana Wojciecha Rodka podważają reputację Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie (FL) i naruszają dobro jej pracowników”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium