Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Na sygnale

30 kwietnia 2018 r.
13:43

Z kont bankowych zniknęły ponad 154 miliony złotych! Mechanizm działania gangu

0 1 A A

Osiemnaście osób odpowie przed sądem za kradzieże pieniędzy z kont bankowych. To największa taka sprawa w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem śledczych, złodzieje wyprowadzili z banków ponad 150 mln zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Akt oskarżenia w tej sprawie wpłynął do Sądu Okręgowego w Lublinie. To efekt śledztwa prowadzonego przez policjantów z KWP w Lublinie oraz lubelski wydział Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Na ławie oskarżonych zasiądzie 18 osób, które miały kraść pieniądze z banków w całej Unii Europejskiej. Wśród oskarżonych jest 3 szefów gangu.

– W działalność całej grupy zaangażowanych było ponad 500 osób. Łączna wartość skradzionych środków przekroczyła 154 miliony złotych – wylicza Maciej Forkiewicz, naczelnik lubelskiego wydziału Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Śledczy ustalili, że gang działał co najmniej od czerwca 2011 roku do kwietnia 2016 roku, zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Francji czy Rosji. Złodzieje włamywali się na konta bankowe, po czym przelewali pieniądze na założone wcześniej rachunki w Polsce i innych krajach. Z tych kont robiono kolejne przelewy, głównie do banków w Rosji i na Ukrainie.

Członkowie gangu włamywali się na cudze konta, korzystając z tzw. „phishingu”, czyli przechwytywania danych informatycznych. Metoda ta polega np. na budowaniu fałszywych stron internetowych, które do złudzenia przypominają witrynę banku. Inny sposób, to zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem, np. tzw. trojanem. Takie programy stosowali członkowie grupy.

– Za wschodnią granicą Polski przebywały osoby tworzące najwyższy poziom organizacji przestępczej – poziom wytwarzania, modyfikacji i zarządzania szkodliwym oprogramowaniem, do którego trafiało około 60 proc. całości zysków z działalności przestępczej – wyjaśnia prokurator Forkiewicz.

Tzw. hakerzy zajmowali się bezpośrednio, technicznie wykorzystaniem złośliwego oprogramowania. W kodzie „trojanów” zaszyfrowywane były numery rachunków, założonych przez złodziei. Miały tam trafiać skradzione pieniądze.

– Ten poziom grupy stanowili obywatele państw rosyjskojęzycznych – dodaje prokurator Forkiewicz.

Niżej w strukturze gangu były osoby odpowiedzialne za transfery pieniędzy w danym kraju. W Polsce był to Dariusz O. Zajmował się obsługą zleceń napływających od „hakerów”.

– Osobami najbliżej współpracującymi z Dariuszem O. byli Mariusz P. oraz Mariusz S. Obydwaj oskarżeni przez pewien okres samodzielnie kierowali „oddziałami” grupy przestępczej. Uzyskali oni możliwość bezpośredniego kontaktu z osobami organizującymi ten proceder na terenie Ukrainy i Rosji – wyjaśnia Maciej Forkiewicz.

Osoby z niższego stopnia przestępczej hierarchii pełniły rolę „księgowych”. Kolejni zajmowali się pozyskiwaniem tzw. „słupów”. Na takie osoby zakładano rachunki bankowe. Byli to zwykle alkoholicy, bez stałej pracy. Wożono ich po całej Europie, gdzie odwiedzali miejscowe banki. Przy podpisywaniu umowy o prowadzenie rachunku, podawali adresy pustostanów, bądź przypadkowych osób. Później złodzieje odbierali korespondencję, otwierając wytrychami skrzynki na listy. Tak przejmowali karty płatnicze, przesyłane przez banki. Na tak założone konta transferowano kradzione środki. Później przestępcy wypłacali je z bankomatów w różnych krajach.

Przez pierwsze 2 lata gang okradał głównie Niemców i Holendrów. W 2013 r. przestępcy atakowali głównie banki w Polsce. Śledczy doliczyli się prawie 1300 kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Gangsterzy założyli ponad 2 tysiące rachunków w kilkudziesięciu bankach. Jednorazowe przelewy wynosiły od kilkunastu, do nawet kilkuset tysięcy złotych. Na kilkudziesięciu rachunkach śledczy zablokowali ponad 70 milionów złotych.

Do tej pory zarzuty w sprawie usłyszało 198 osób, a przeciwko 48 skierowano akty oskarżenia. Z zarzutami musi się jeszcze liczyć ok. 300 osób.

Pozostałe informacje

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!