Jesień i zima to czas gdy szybko robi się ciemno. Lubelska policja przypomina o ty, że elementy odblaskowe powinny być elementem obowiązkowym naszej garderoby.
Mgła, opady deszczu, tzw. „szarówka” oraz inne niekorzystne warunki atmosferyczne, sprawiają, że pieszy na drodze staje się niewidoczny. Właśnie dlatego, aby uniknąć wypadku, odblaski powinny stać się stałym elementem naszej garderoby. A w niektórych sytuacjach są nawet nakazane.
– Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu – mówi podkomisarz Kamil Karbowniczek z lubelskiej policji.
Przed nami najtrudniejsze miesiące. Zarówno kierowcy jak i piesi powinni zachować szczególną ostrożność poruszając się po drogach. Policja przypomina, że pieszy poruszający się poboczem lub jezdnią, zawsze powinien poruszać się lewą stroną, czyli przodem do nadjeżdżających pojazdów.
Nawet najmniejszy element odblaskowy może uratować życie. Z tego powodu lubelska policja włącza się w ogólnopolską akcję „Świeć przykładem – Noś odblaski”. Jej celem jest przypominanie i uświadamianie pieszym, w tym seniorom o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drodze.
– Niewielki element odblaskowy może uratować nam życie, ponieważ dzięki niemu jesteśmy widoczni dla kierującego z odległości, która daje kierowcy czas na zmniejszenie prędkości i bezpieczne wyminięcie pieszego. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego – dodaje Karbowniczek.
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.