W sobotę przed godz. 20 dyżurny policji otrzymał zgłoszenie od pracowników jednego z marketów przy Al. Tysiąclecia w Lublinie. Z przekazanej informacji wynikało, że na zakupy z malutkim dzieckiem przyszła nietrzeźwa kobieta.
Zaraz po zgłoszeniu na miejsce wysłany został tzw. „Przyjazny Patrol”. Policjanci zastali na miejscu 41-letnią mieszkankę Lublina, od której wyczuwalna była silna woń alkoholu, a pod której „opieką” znajdowała się 18-miesięczna dziewczynka. Badanie na zawartość alkoholu wykazało, że nieodpowiedzialna matka miała w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Kobieta została zatrzymana do wytrzeźwienia, natomiast dziecko trafiło do rodziny zastępczej.
– Po wytrzeźwieniu 41-latka zostanie przesłuchana. Policjanci z II Komisariatu Policji w Lublinie będą teraz sprawdzać czy kobieta swoim zachowaniem nie naraziła dziecka na utratę zdrowia, bądź życia. Całość materiałów zostanie przekazana także do Sądu ds. Rodziny i Nieletnich. Przypominamy, że zgodnie z kodeksem karnym przestępstwo narażenia na utratę zdrowia lub życia dziecka zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności – informuje st. sierż. Kamil Karbowniczek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
Przyjazny Patrol
„Przyjazne patrole” w tym roku zaczęły działać w marcu. Wzorem lat ubiegłych organizowane są w piątki, soboty i niedziele od godziny 16 do północy, na terenie Lublina. „Przyjazny patrol” pojawia się wszędzie tam, gdzie zagrożone jest dobro dziecka, w szczególności gdy dziecko pozostawione jest bez opieki w domu lub poza nim, gdy jest świadkiem czy też uczestnikiem sytuacji przemocy - w tym przemocy w rodzinie, również gdy dziecko jest uczestnikiem wypadku komunikacyjnego, w wyniku, którego pozostało bez opieki oraz w innych sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu fizycznemu i psychicznemu dziecka.
Głównym celem projektu jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, które znajdą się w sytuacji zagrażającej ich dobru. „Przyjazny patrol” uczestniczy w interwencjach podejmowanych przez policjantów Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. Jego rolą jest także monitorowanie sytuacji dzieci w środowiskach niewydolnych wychowawczo, w rodzinach dysfunkcyjnych z problemami opiekuńczo – wychowawczymi i zagrożonymi przemocą w rodzinie. W skład takiego patroli wchodzą - policjant z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, psycholog lub pedagog z Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie oraz pracownik socjalny z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.