Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

6 kwietnia 2020 r.
11:05

Pielęgniarka z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej: "Następny może być każdy z nas"

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

– Mamy znacznie więcej pacjentów, m.in. ze względu na ograniczenia przyjęć planowych w innych placówkach. W związku z tym z dnia na dzień rosną automatycznie nasze potrzeby dotyczące środków ochrony osobistej – rozmowa z pielęgniarką, która pracuje w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Trzech pracowników COZL ma koronawirusa, zarazili się od pacjenta. Obawiacie się, że za chwilę mogą być kolejne przypadki?

– Tak naprawdę, mimo że zdawaliśmy sobie sprawę, że prędzej czy później zakażenia pojawią się u nas w szpitalu, pracujemy ze świadomością, że dzisiaj kolejną osobą może być ktoś z nas. To ogromna presja. Mamy znacznie więcej pacjentów, m.in. ze względu na ograniczenia przyjęć planowych w innych placówkach. W związku z tym z dnia na dzień rosną automatycznie nasze potrzeby dotyczące środków ochrony osobistej. Szpital nie jest jednak w stanie zapewnić ich tyle, żeby każdy pracownik personelu medycznego był chroniony w stu procentach.

  • Jakie to są potrzeby?

– Na przykład maseczkę chirurgiczną z fizeliny można nosić tak naprawdę maksymalnie godzinę, a nawet krócej, żeby spełniała swoją rolę ochronną. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że na naszym oddziale pracuje kilkanaście pielęgniarek, to nawet w ciągu jednego dyżuru samych maseczek potrzeba ponad sto. A to zapotrzebowanie tylko jednego oddziału.

Maseczki i przyłbice musimy zdobywać często na własną rękę, bo to, co dostajemy nie wystarcza. Jest też za mało jednorazowych fartuchów, które tak naprawdę powinno się zmieniać po każdym kontakcie z pacjentem. Smutne jest to, że w czasie epidemii pielęgniarka ma bardzo często gorszą maseczkę niż pacjent. Ostatnio miałam pacjentkę, która miała profesjonalną ochronę i przyszła do szpitala w maseczce FFP3. A pracownicy, którzy są najbardziej narażeni, nie mają pełnego zabezpieczenia. Pielęgniarka, żeby np. zrobić wkłucie jest praktycznie tuż przy twarzy pacjenta, dzieli nas może jakieś 10 centymetrów. Nie możemy tego zrobić na odległość. Mając niepełną ochronę, tak naprawdę codziennie ryzykujemy. A jeśli my zachorujemy, pacjenci też będą mieć problem, bo dostęp do leczenia będzie automatycznie ograniczony.

  • Jakie jest podejście pacjentów, zdarzają się ryzykowne sytuacje?

– Niestety, część pacjentów zachowuje się bardzo nieodpowiedzialnie. Bardzo często mamy sytuacje, kiedy pacjent z podwyższoną temperaturą celowo zażywa paracetamol czy ibuprofen, żeby zbić gorączkę. Inaczej nie zostałby wpuszczony do szpitala, bo przed wejściem każdy ma mierzoną temperaturę. Są jednak tacy, którzy za wszelką cenę chcą skorzystać ze świadczeń, nawet jeśli może to być ryzykowne dla pozostałych pacjentów i personelu. Temperatura niekoniecznie musi być wynikiem zakażenia koronawirusem, ale my tego nie wiemy. Zdarzało się też, że ginęły płyny dezynfekcyjne z łazienek dla pacjentów. Były wynoszone albo zostawały puste pojemniki. Teraz są bardzo skrupulatnie wydzielane. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że narażając innych, narażają też siebie, a w przypadku chorób onkologicznych ryzyko związane z zachorowaniem na Covid-19 jest szczególnie wysokie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Piłkarze Motoru po wygranej ze Stalą Mielec chcą pójść za ciosem we Wrocławiu

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać

Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium