Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

11 maja 2023 r.
8:42

Nauczyciele z Puław chcą nadążać za technologią

0 A A
Technologia puka do drzwi szkół i powoli zmienia oświatę. Nauczyciele coraz chętniej sięgają po nowe narzędzia, które otwierają nowe możliwości prowadzenia zajęć. Na zdjęciu gogle 3D wysokiej rozdzielczości
Technologia puka do drzwi szkół i powoli zmienia oświatę. Nauczyciele coraz chętniej sięgają po nowe narzędzia, które otwierają nowe możliwości prowadzenia zajęć. Na zdjęciu gogle 3D wysokiej rozdzielczości (fot. rs)

Jak wykorzystywać nowoczesne technologie w edukacji, podnosić swoje umiejętności psychologiczne, korzystać z międzynarodowych programów i multimediów – o tym w mediatece rozmawiali uczestnicy wtorkowej konferencji dla nauczycieli i pedagogów,

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Być na czasie – czas na TIK”: to tytuł konferencji, której celem było przybliżenie nauczycielom zagadnień związanych z aktualnymi trendami w edukacji. TIK oznacza technologie informacyjno-komunikacyjne. Wydarzenie, które odbyło się w puławskiej mediatece zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 11. O najważniejsze tezy spotkania zapytaliśmy wicedyrektor tej placówki, Beatę Kryczkę-Tarkę.

– Najważniejsze jest zachowanie balansu w korzystaniu z nowych technologii. Nie chodzi o to, żeby rzucać się, mówiąc kolokwialnie, na wszystko, co jest obecnie dostępne. Nauczyciele powinni orientować się w nowoczesnej edukacji, ale nie powinni czuć dyskomfortu wynikającego z poczucia, że nie opanowali wszystkiego i nie nadążają za współczesnością. Mogą wybrać sobie kilka sprawdzonych narzędzi i posługiwać się nimi, by lekcje były ciekawe i przyjemne na uczniów – tłumaczy nasza rozmówczyni.

Jak wynika z rozmów z nauczycielami, okresem, który wymusił nadrobienie technologicznych zaległości była pandemia. Okres, w którym pedagodzy musieli przestawić się na nowe tory i zacząć szerzej używać cyfrowych narzędzi. Według prelegentów puławskiej konferencji, nowej technologii i przyszłości, która jest z nią związana nie należy się obawiać.

– Udowadniamy dzisiaj, że nauczyciel jest i pozostanie potrzebny, bo za każdą technologią stoi człowiek – podkreśla wicedyrektor SP nr 11.

W spotkaniu uczestniczyło 85 osób oraz 12 prelegentów, głównie z Puław, ale także z Warszawy i Czech.

Uczestnicy konferencji mieli okazję m.in. przetestować gogle 3D nowej generacji i „zanurkować” dzięki nim w oceanie. To przykład możliwości zastosowania technologii na lekcjach przyrody, biologii, czy geografii.

– My dzisiaj pokazujemy taką lepszą, wirtualną rzeczywistość, która odznacza się głębszą immersją. Mamy tutaj na przykład nurkowanie w głębinach Rowu Mariańskiego z latarką, gdzie szukamy stworzeń, ukwiałów. Możemy nurkować z meduzami w pełnej interaktywności. Inny program pozwala na rysowanie w przestrzeni. Można chodzić po pomieszczeniu z wirtualnym pędzlem i tworzyć obrazy trójwymiarowe. Uczymy również kodowania, w tym projektowania aplikacji, które mogą uzyskać zastosowanie w edukacji – wymienia Marcin Wolski z firmy Edukacja 3.0.

Nauczycieli-bibliotekarzy mogły zainteresować z kolei możliwości prowadzenia lekcji bibliotecznych w mediatece.

– Ze szkołami współpracujemy od wielu lat, ale dzięki naszej nowej siedzibie, tę współpracę możemy rozwijać. Obiekt pozwala na jednoczesną obsługę czytelników oraz organizację spotkań, w tym wykorzystanie dostępnego sprzętu multimedialnego dla różnego typu zajęć i konferencji – mówi Katarzyna Kuciara z Biblioteki Miejskiej w Puławach. – Tak naprawdę to zupełnie nowa przestrzeń, także dla nas. Cały czas ją poznajemy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Introdans
WYDARZENIE

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Młoda Polska i taniec

Prezentacja najciekawszych artystów tańca współczesnego z Polski i zagranicy – to główny cel Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Dziś, 4 listopada, rozpoczęła się już 28. edycja tego wydarzenia.

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK
koncert
14 listopada 2024, 19:00
film

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK

Nad wyraz atrakcyjnie zapowiada się listopad w Klubie Muzycznym CSK. Najpierw (7 listopada) wystąpi Maciej Tubis w zjawiskowym repertuarze Krzysztofa Komedy. Dwa tygodnie później crème de la crème, czyli Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio w programie „Songs from yesterday”

Jan Antolak (numer 23) dostał "awaryjne" powołanie do kadry

Jan Antolak z Azotów Puławy z powołaniem do kadry

Rozgrywający Azotów Puławy Jan Antolak z szansami na występ w meczach eliminacji mistrzostw Europy

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin
koncert
15 listopada 2024, 20:00
film

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin

Po głośnym debiucie Darii ze Śląska, który przyniósł jej dwa Fryderyki, Daria wraca na klubową scenę z nową płytą „Na południu bez zmian”, który przynosi nowe emocjonalne utwory. Artystka wystąpi 15 listopada (piątek) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Rutynowa kontrola sokistów w Wólce Niedzieliskiej zakończyła się zatrzymaniem mężczyzny z narkotykami. Wpadł, bo pił alkohol i palił papierosy na peronie.

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie
koncert
10 listopada 2024, 19:00
film

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie

Świetliki – zespół legenda. Wokalistą jest pochodzący z Piask, Marcin Świetlicki. Zespół w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jubileuszowy koncert odbędzie się 10 listopada (niedziela) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Mobilny gabinet dentystyczny zaparkuje w mniejszych miejscowościach w regionie. Dzieci i młodzież mogą tam m.in. wyleczyć próchnicę i zrobić zdjęcie RTG.

zdjęcie ilustracyjne

Nie ma czym dojechać do stacji PKP. Tym razem w grupie siła

Będzie kolejna próba skomunikowania Radzynia Podlaskiego ze stacją PKP w Bedlnie. Tym razem, miasto chce postarać się o dofinansowanie wspólnie z innymi samorządami.

Wyróżnienia otrzymały także przestrzenie młodych, które powstały w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W sumie w mieście jest ich osiem.

Trzy projekty Lublina jako inspiracja dla innych miast

Komitet URBACT wyróżnił trzy projekty Lublina za innowacyjne podejście do rozwoju społeczności.

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono na jednym z terenów budowy w Stężycy. Okazało się, że to pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej.

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

Na funkcje kierownicze powołałem osoby spoza ekosystemu - tak o nowych dyrektorkach ośrodka kultury i biblioteki mówi burmistrz Radzynia Podlaskiego. Obie panie na stanowiska trafiły bez konkursu.

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

 Miasto podpisało umowy na wykonanie remontu kolejnych chodników. Drogowcy zmodernizują piesze trakty w dzielnicach Śródmieście i Kośminek o łącznej długości ok. 700 m. Z kolei na ul. Pasiecznej powstanie nowe oświetlenie drogowe na odcinku ponad 850 m.

Górniczki nie dały rywalkom z Częstochowy żadnych szans

Wygrana piłkarek Górnika Łęczna w Częstochowie to był obowiązek

GKS Górnik Łęczna rozgromił Skrę Częstochowa. Zielono-czarne do przerwy prowadziły 2:0, a po przerwie zaaplikowały rywalkom jeszcze cztery gole.

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Kryminalni z „trójki” i komendy miejskiej zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 17 i 20 lat, którzy odpowiedzą za usiłowanie rozboju. Mieszkańcy Lublina zaatakowali w Parku Ludowym 18-latka. Chcieli od niego pieniędzy. Ostatecznie uciekli. Sprawcy są powiązani ze środowiskiem pseudokibiców. Usłyszeli już zarzuty.

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

O 100 proc. wzrośnie pula koncesji na mocny alkohol w Łukowie. Ale jednocześnie w mieście zacznie obowiązywać nocna prohibicja. Niektórzy radni byli zaskoczeni ekspresowym procedowaniem uchwały w tej sprawie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium