Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Nauka

9 stycznia 2024 r.
16:59

XIII Noc Biologów już w piątek. Uwaga! Na wykłady, warsztaty i laboratoria obowiązują zapisy

Autor: Zdjęcie autora Oprac. BAS
0 A A
(fot. UMCS)

Jak wyhodować rośliny w probówce? Co kryje hemolimfa owadów? Czy zioła są dobre na wszystko, a rośliny mogą zastąpić węgiel? Co łączy onkologię, wirusologię i transplantologię? I czy można zobaczyć DNA na własne oczy? M.in. o tym podczas wykładów, warsztatów laboratoryjnych, pokazów i wystawy będą mogli przekonać się już w najbliższy piątek (12 stycznia) uczestnicy tegorocznej Nocy Biologów na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tegoroczne hasło przewodnie wydarzenia to: „Tajemnice życia od komórek do biosfery”. Noc Biologów rozpocznie się już o godzinie 15:00 w „Galerii pod Palmą” w holu głównym Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS przy ul. Akademickiej 19.

Uczestnicy XIII edycji Nocy Biologów będą mogli poznać „tajemnice życia od komórek do biosfery”, biorąc udział m.in. w takich zajęciach jak: „Mikrometry, nanometry i życie. Biologia w mikroskopie elektronowym”, „Skąd to świecenie? O świecących cząsteczkach słów kilka” czy „Zobacz DNA na własne oczy”, na których m.in. samodzielnie wykonają izolację materiału genetycznego z owoców i śliny, a także poznają ciekawostki na temat tej cząsteczki życia.

O skomplikowanych środowiskowych, jak i wzajemnych interakcjach organizmów dowiedzą się np. z pokazów i wykładów, tj.: „Roślina i jej niewidzialni partnerzy”, „Nasiona podróżnicy, czyli jak rośliny zdobywają świat” czy „Kwiaty, pszczoły i owoce. Współdziałanie dla bioróżnorodności”. Z kolei praktyczne zastosowania biologii i wpływ organizmów na nasze życie poznają na wykładach i laboratoriach, tj.: „Wiem, co jem – warsztaty praktyczne”, Na tropie przestępstwa”, „Inne światy, czyli entomologia dla odważnych”, „Grzyby w historii człowieka”, „Zioła dobre na wszystko – powrót do natury”, „Pachnąco i kolorowo”, czy „Co łączy onkologię, wirusologię i transplantologię, czyli o wykorzystaniu hodowli ludzkich komórek in vitro w nauce i medycynie”.

Nie zabraknie również pokazów już sprawdzonych i dobrze znanych z wcześniejszych edycji, tj. „Elektryczne rośliny”, na których uczestnicy dowiedzą się, czy można uzyskiwać z roślin energię elektryczną. Cieszące się co roku ogromnym zainteresowaniem warsztaty pn. „Bezkręgowce na wyciągnięcie ręki” stanowią dobrą okazję do odbycia podróży po intrygującym świecie bezkręgowców, podczas której młodzi odkrywcy przyrody samodzielnie wykonają preparat mikroskopowy z żywym organizmem, podejrzą i pogłaszczą żywe owady tropikalne, tj. karaczany, modliszki czy straszyki, a ci bardziej odważni – będą mogli spotkać się oko w oko z jadowitymi pająkami i skorpionami.

Legendarne już „Opowieści z krypty” wprowadzą młodych adeptów nauki w ciekawy świat ludzkiej anatomii, z kolei „Podróż w głąb umysłu”, gra przestrzenna „Neurobiologiczne przygody” czy praktyczne ćwiczenia pn. „Widzieć, słyszeć, czuć – o ludzkich narządach zmysłów” pomogą warsztatowiczom rozszerzyć i ugruntować wiedzę np. budowy i funkcjonowania organizmu człowieka, a tym samym lepiej poznać siebie.

Będzie można wcielić się zarówno w rolę młodego laboranta, jak i detektywa, a biorąc udział w prostych doświadczeniach i eksperymentach pod okiem pracowników i studentów WBiB, poznać bliżej warsztat pracy biologa i biotechnologa oraz tajemnice tej wspaniałej, zaskakującej i wciąż rozwijającej się dziedziny.

Zapisy na wykłady, warsztaty i laboratoria odbywają się za pośrednictwem strony: www.nocbiologow.pl

- Warto uważnie śledzić stronę, gdyż miejsca zwalniane przez innych uczestników pojawiają się na niej nawet w dniu imprezy – zaznaczają organizatorzy.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny tutaj

 

Ogród Botaniczny UMCS także zaprasza

W organizację Nocy Biologów, jak co roku, włączył się również Ogród Botaniczny UMCS, który zaprasza na spacer edukacyjny po ogrodowych szklarniach, podczas którego pod okiem przewodnika uczestnicy będą mogli poznać rośliny z różnych zakątków świata – zarówno te z obszarów suchych, pustyń i półpustyń, jak i wilgotnych lasów deszczowych.

Szczegóły tutaj

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wisła Grupa Azoty Puławy podniosła się z kolan w starciu z rezerwami Zagłębia Lubin

Wisła Grupa Azoty Puławy podniosła się z kolan w starciu z rezerwami Zagłębia Lubin

Po wyjazdowym zwycięstwie w Stężycy Wisła Grupa Azoty Puławy dopisała na swoje konto cenny punkt po meczu w Lubinie. Podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego przegrywali w gościach z rezerwami Zagłębia dwoma golami, ale zdołali się podnieść i doprowadzić do remisu

Majówka w 30-tce
foto
galeria

Majówka w 30-tce

Klub 30, to jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie. W każdy weekend klub przeżywa oblężenie. Zobaczcie, jak szalał Lublin na ostatniej imprezie.

Czarni Połaniec wygrali w Radzyniu Podlaskim, Orlęta Spomlek coraz bliżej IV ligi

Czarni Połaniec wygrali w Radzyniu Podlaskim, Orlęta Spomlek coraz bliżej IV ligi

Przełamania w Radzyniu Podlaskim nie było. Orlęta Spomlek przegrały piąty mecz z rzędu. Tym razem biało-zieloni musieli uznać wyższość Czarnych Połaniec. Goście wygrali 3:0. Efekt? Drużyna Tomasza Złomańczuka jedną nogą jest już w IV lidze. Obecnie do bezpiecznej strefy tabeli traci osiem punktów, a do rozegrania zostało tylko pięć meczów.

Majówka w Pięknej Pszczole
foto
galeria

Majówka w Pięknej Pszczole

"Dzisiaj Cię znajdę" to wasz ulubiony cykl. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z Pięknej Pszczoły. Zobaczcie, kto kogo znalazł. Tak się bawi Lublin!

Rodzinny piknik historyczny w skansenie
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinny piknik historyczny w skansenie

W sobotę rozpoczął się dwudniowy Piknik Militarny „Lubelszczyzna 44”, który został zorganizowany przez Stowarzyszenie Lubelska Grupa Poszukiwaczy w Muzeum Wsi Lubelskiej.

- 3 przy gruncie. Ostrzeżenie dla 10 powiatów!

- 3 przy gruncie. Ostrzeżenie dla 10 powiatów!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega przed kolejną nocą z przymrozkami w województwie lubelskim.

Lublinianka lepsza od Gromu Kąkolewnica, kolejny krok w kierunku utrzymania [zdjęcia]
galeria

Lublinianka lepsza od Gromu Kąkolewnica, kolejny krok w kierunku utrzymania [zdjęcia]

Tylko 12 punktów jesienią i już 25 wiosną. Lublinianka w rundzie rewanżowej spisuje się zdecydowanie lepiej. Kolejny krok w kierunku utrzymania drużyna Marcina Zająca zrobiła w sobotę, kiedy pokonała u siebie Grom Kąkolewnica 3:1.

Trwa święto miłośników militariów!
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Trwa święto miłośników militariów!

Raj dla miłośników historii, pasjonatów strzelectwa i kolekcjonerów, wielbicieli survivalu oraz wszystkich ciekawskich. Na lubelskich targach, odbywa się zlot miłośników strzelectwa i survivalu "Militaria". Pasjonaci mogli odkryć najnowsze produkty firm specjalizujących się w odzieży militarnej, optyce, sprzęcie specjalistycznym, czy usługach szkoleniowych.

Ogniwo Wierzbica wygrało z Motorem II Lublin po golu z gatunku „stadiony świata”

Ogniwo Wierzbica wygrało z Motorem II Lublin po golu z gatunku „stadiony świata”

Dziewięć porażek z rzędu na rozpoczęcie rundy wiosennej, a do tego bilans bramkowy 2-35. Ogniwo Wierzbica w niespodziewanym momencie przełamało jednak fatalną passę. Najpierw drużyna Karola Bujaka zatrzymała lidera, z którym zremisowała w Lubartowie 0:0. A w sobotę beniaminek zgarnął trzy punkty po wyjazdowej wygranej z Motorem II Lublin 1:0.

Wielkie świętowanie członkostwa w Unii Europejskiej
ZDJĘCIA
galeria

Wielkie świętowanie członkostwa w Unii Europejskiej

W Lublinie odbył się wielki finał Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Gwiazdami lubelskich obchodów byli Afromental oraz Sound’n’Grace.

Fałszywe oregano zalało rynek. Tylko 2 proc. prawdziwego zioła?

Fałszywe oregano zalało rynek. Tylko 2 proc. prawdziwego zioła?

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

Szósty ligowy mecz u siebie w tym roku i pierwsza wygrana Avii Świdnik

Szósty ligowy mecz u siebie w tym roku i pierwsza wygrana Avii Świdnik

Czekali, czekali i wreszcie się doczekali. Avia w sobotę zgarnęła pierwszą w tym roku, pełną pulę na swoim boisku. Świdniczanie po dobrej pierwszej połowie i gorszej drugiej pokonali Wiślan Jaśkowice 2:1.

Najpiękniejsze minerały w sercu Lublina - Giełda Skarby Ziemi
ZDJĘCIA
galeria

Najpiękniejsze minerały w sercu Lublina - Giełda Skarby Ziemi

Kamienie szczęścia, miłości, kwarce, bursztyni i inne minerały - to wszystko przez weekend znajdziemy na Targach Lublin, gdzie odbywa się giełda minerałów.

Zwłoki dwóch dziewczynek w ognisku. Nowe fakty
Z KRAJU

Zwłoki dwóch dziewczynek w ognisku. Nowe fakty

Dziś, 11 maja br. prokurator postawił 40-letniej Monice B. zarzut podwójnego zabójstwa dwóch córeczek: 5-letniej Oliwii i 3-letniej Emilki. Jest w tej zbrodni coś niewyobrażalnego: Dzień wcześniej matka była z dziećmi wieczorem w kościele na majówce. Kochała swoje pociechy. Czy to ona je potem zabiła?

Bytniewski bierze wszystko. Mikusek szefem rady

Bytniewski bierze wszystko. Mikusek szefem rady

Ostatnie wybory samorządowe przyniosły spore zmiany w składzie dęblińskiej rady miasta. Niemal wszystkie miejsca trafiły w ręce komitetu nowego burmistrza - Romana Bytniewskiego. Przewodniczącym rady został Tomasz Mikusek

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!