Lublin

19 października 2019 r.
8:33

Nazwy ulic w Lublinie na sprzedaż? Pomysł nie przeszedł

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Ulica Grygowej w Lublinie
Ulica Grygowej w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

W Lublinie nie będzie można wynająć nazwy ulicy, placu lub skweru. Pomysł na stworzenie takiej możliwości został odrzucony przez Radę Miasta. Radni nie znaleźli przepisu, który by na to pozwalał, z kolei autor pomysłu przekonywał, że nie ma przepisu, który by tego zabraniał.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Petycję dotyczącą odpłatnego nadawania nazw ulicom złożył do Rady Miasta jeden z lubelskich radców prawnych. Ten sam, który w innym piśmie upominał się o nadanie jednej z ulic nazwy „ul. Lidla”, co uzasadniał tym, że w mieście mamy już ul. Biedronki i ul. Stokrotki, które to nazwy według niego kojarzą się powszechnie bardziej z sieciami handlowymi niż z przyrodą. Z „ulicy Lidla” prawnik ostatecznie zrezygnował, nie wycofał za to swej petycji z prośbą o stworzenie mechanizmu komercyjnego nazywania ulic. Tak, by jakaś firma mogła mieć siedzibę przy ulicy swojego imienia, o ile by odpowiednio zapłaciła.

Prawnik powoływał się na Ustawę o samorządzie gminnym, która mówi, że prawem radnych jest nadawanie nazw ulicom. Wskazywał przy tym, że w ustawie nie ma ani słowa o tym, że nazwy muszą być nadawane nieodpłatnie. Na tej podstawie dowodził, że radni mogą ustalić zasady nazywania ulic za pieniądze. – Nie istnieje też w polskim porządku prawnym żaden przepis, który by wprost zabraniał tworzenia tego typu regulacji – przekonywał Konrad Cezary Łakomy w uzasadnieniu swojej petycji.

Jego propozycja była najpierw rozpatrywana na posiedzeniu Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Komisja zarekomendowała całej radzie, by uznała petycję za bezzasadną. Uznała, że polskim prawie nie ma żadnego przepisu, który by pozwalał na takie handlowanie nazwami ulic. A skoro nie ma takiego zezwolenia, to nie można ustalić zasad handlu nazwami.

– Rada Miasta Lublin nie posiada bowiem kompetencji do stanowienia, a co za tym idzie również zmiany przepisów prawa powszechnie obowiązującego – pisze kierujący komisją radny Marcin Bubicz w uzasadnieniu projektu uchwały mówiącej, że petycja jest bezzasadna. Przyznaje jednak, że różne gminy stosują różne „klucze” nadawania nazw. – Często stosowaną metodą jest sięganie do źródła z nazwiskami osób zasłużonych, pisarzy, poetów, autorytetów, ale też stosowane są odwołania do nazw roślin czy faktów historycznych.

Na ostatnim posiedzeniu Rada Miasta zgodziła się z komisją i jednogłośnie uznała petycję za niezasadną.

W Lublinie nazwy ulic już wiele razy okazały się drażliwym tematem. Wiele lat temu na prośbę mieszkańców przemianowano ul. Cygańską na dzisiejszą ul. Sobótki. 

11 lat temu do Ratusza przyszły władze jednej ze spółdzielni mieszkaniowych zniesmaczone tym, że ulica, przy której zamierzali budować bloki miałaby zostać „ul. Borsuczą”, bo skojarzyło im się to z „borsuczeniem”. Ostatecznie borsuk nigdy nie trafił na tabliczki. Rok później radni mieli problem z ul. Kaczą, bo niektórym kojarzyła się dość politycznie, w końcu nazwę uchwalono większością jednego głosu.

Dotychczas nie było w Lublinie pomysłów, by nadawać nazwy ulic za pieniądze. Swego czasu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji próbował sprzedać nazwę pachnącego wtedy nowością stadionu Arena Lublin, czyli znaleźć dla niego sponsora tytularnego. Mówiło się o tym sporo, nie wyszło z tego nic. Z kolei śląskie Jaworzno od lat wystawia na licytację… zwyczajową nazwę ronda, a uzyskane w ten sposób pieniądze trafiają do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

rektor UM w Lublinie - prof. Wojciech Załuska
rozmowa

Poważne zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego. Rektor: sprawa będzie mieć finał w sądzie

W lokalnych mediach pojawiły się zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego i jego kierownictwa. Sprawa odbiła się szerokim echem. Postanowiliśmy zapytać rektora uczelni o to, jak odniesie się do oskarżeń.

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Na miejsce jadą saperzy

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Na miejsce jadą saperzy

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Urzędnicy czekają na przyjazd saperów.

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Taxi bryczka będzie wozić turystów po Janowie Podlaskim. Ale pomysłów jest więcej, bo gmina opracowuje swoją strategię rozwoju turystyki.

Święto muzyki alternatywnej
przegląd
9 kwietnia 2025, 18:00

Święto muzyki alternatywnej

W najbliższy weekend po raz piętnasty odbędzie się SPAM, czyli Studencki Przegląd Alternatywnej Muzyki. Jest to wydarzenie stawiające na pasję, pomysłowość i oryginalność w muzyce. Będzie to znakomita okazja posłuchać – być może – przyszłych gwiazd.

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont
tylko u nas
galeria

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont

Mieszkańcy ulicy Janowskiej od lat bezskutecznie domagają się remontu zniszczonej drogi, oświetlenia i uporządkowania terenu. Po pracach kanalizacyjnych ulica zamieniła się w dziurawe pobojowisko, a MPWiK odmówił naprawy – twierdzą. – Jest ciemno, niebezpiecznie i brudno. To nie jest życie, tylko walka o przetrwanie – mówią. Teraz szykują wniosek do budżetu obywatelskiego, bo na pomoc miasta przestali liczyć.

Star Trek: Nieznane nowe światy
film

Star Trek: Nieznane nowe światy: Zwiastun trzeciego sezonu już jest (wideo)

Tuż przed Dniem Pierwszego Kontaktu pojawił się zwiastun trzeciego sezonu serialu Star Trek: Nieznane nowe światy. Premiera jeszcze w tym roku.

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek rano na lubelskim osiedlu. Na miejscu pracuje policja pod nadzorem prokuratora.

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

47-letni mieszkaniec Chełma odpowie za kierowanie gróźb karalnych. Jego celem była posłanka na Sejm RP.

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

Piękna, młodzieńcza skóra to marzenie wielu kobiet. Z upływem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a kontur twarzy ulega zmianie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom estetycznym, można skutecznie zatrzymać czas i przywrócić twarzy jej naturalne piękno. Klinika FullFace stworzyła unikalny kompleks zabiegów FullFace, który zapewnia kompleksowe odmłodzenie i harmonizację rysów twarzy.

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty