Powiat łukowski chce zmienić dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. A społeczność lokalna staje w obronie dotychczasowego szefa placówki Macieja Cybulskiego.
Muzeum kieruje on od 2014 roku. Wcześniej, przez 46 lat placówka była w rękach jego ojca, nieżyjącego już Antoniego Cybulskiego. – Zarząd powiatu łukowskiego podjął decyzję, że powierzy na rok od 1 stycznia pełnienie obowiązków dyrektora pani Beacie Skwarek, która teraz pełni funkcję zastępcy dyrektora – mówi Dariusz Szustek (PiS) starosta łukowski.
Powiat łukowski jest organem prowadzącym muzeum. Co o tym przesądziło? – Pan Maciej Cybulski zna powody i nie są one polityczne. Umówiliśmy się że nie będziemy ich upubliczniać. Chodzi o sprawy administracyjno–finansowe – dodaje jednak Szustek.
Zapewnia że zarząd docenia jego "pasję sienkiewiczowską", dlatego zaproponowano mu posadę kustosza w muzeum. – Jako kustosz będzie miał duży wpływ na to co się w muzeum dzieje – zaznacza starosta. Powiat powierza obowiązki nowej pani dyrektor na rok, tak aby zastanowić się co dalej. – Czy ogłosimy konkurs, czy powołamy dyrektora, to będzie problem za rok – stwierdza Szustek.
Beata Skwarek jest wicedyrektorem od sierpnia. Wcześniej prowadziła Spółdzielnię Socjalną "Promyk Nadziei" w Krzywdzie. Poza tym, w ostatnich wyborach samorządowych ubiegała się o fotel wójta, startując z poparciem PiS.
Ale w obronie dyrektora stanęła lokalna społeczność. Ludzie z kilku miejscowości w powiecie łukowskim zebrali ponad tysiąc podpisów. – Naszym zdaniem to zagrywka polityczna – uważa Jolanta Różewska zaangażowana w akcję. – Maciej Cybulski to człowiek oddany muzeum, tak wiele zrobił dla placówki, pozyskał tyle eksponatów. Rozsławia ją na całą Polskę – podkreśla. – A tu nagle zarzuty o niegospodarność. A wcześniej było wszystko w porządku. Zmiana odbędzie się ze szkodą dla muzeum. Bo proponowana osoba nie jest merytorycznie do tego przygotowana – uważa Różewska.
Cybulski od kilku lat pozyskiwał cenne pamiątki po Sienkiewiczu. Trafiły tu m.in. rękopisy "Potopu" i "Listów z Afryki". Również dzięki darczyńcom, do placówki dotarły lupa powiększająca Henryka Sienkiewicza oraz jego srebrna grzechotka.
W poniedziałek delegacja mieszkańców przekazała podpisy poparcia urzędnikom ze starostwa. Ale jak mówią na zmianę decyzji raczej się nie zanosi.
Tymczasem, w planach jest remont muzeum. Projekt przygotowywał właśnie dyrektor Maciej Cybulski. Starostwo liczy na dotację unijną. – Chcemy wyremontować budynek, uporządkować teren wokół kopca, upiększyć park. Do końca kadencji ten projekt zamierzamy zrealizować – zaznacza Dariusz Szustek. Muzeum istnieje w dworku babki pisarza Felicjanny Cieciszewskiej, gdzie Sienkiewicz się urodził i spędził 9 lat swojego dzieciństwa. Z dyrektorem Maciejem Cybulskim nie udało nam się połączyć- miał wyłączony telefon.