Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

19 października 2019 r.
11:58

Puławy: Nie ma zgody na obywatelskie pomysły w "świętym miejscu"

Trwa walka o to, jak zagospodarować działkę położoną przy głównym skrzyżowaniu w Puławach. Środowisko reprezentujące kombatantów dąży do społecznej zbiórki na budowę pomnika mjra Mariana Bernaciaka ps. "Orlik". Alternatywne propozycje obywatelskie zostały zablokowane przez radnych <br />
Trwa walka o to, jak zagospodarować działkę położoną przy głównym skrzyżowaniu w Puławach. Środowisko reprezentujące kombatantów dąży do społecznej zbiórki na budowę pomnika mjra Mariana Bernaciaka ps. "Orlik". Alternatywne propozycje obywatelskie zostały zablokowane przez radnych
(fot. Radosław Szczęch)

Miejscy radni z doraźnej komisji do spraw budżetu obywatelskiego po raz kolejny odrzucili wniosek o dopuszczenie do głosowania projektu budowy dużego napisu „Puławy” na działce po usuniętym pomniku „Bohaterom wspólnych walk...”. O ten sam teren zabiega puławskie koło Światowego Związku Żołnierzy AK.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wydawało się, że puławscy samorządowcy chcąc zachować zgodność z regulaminem i duchem budżetu obywatelskiego, nie mogą dowolnie odrzucać projektów spełniających narzucone wymagania. A takim, przynajmniej zdaniem prezydenckiej komisji, były obydwa wnioski o zagospodarowanie miejsca po usuniętym pomniku w centrum Puław. Jeden dotyczył budowy podświetlanego, trójwymiarowego napisu „Puławy”, drugi – artystycznej instalacji poruszającej się siłą wiatru.

Okazało się jednak, że przepisy nie są najważniejsze, gdy idzie o „uświęconą” i „splamioną krwią” ziemię wokół dawnej komendy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie ginęli Żołnierze Niezłomni. O tym, jak ważny jest to teren, podczas ostatniego zebrania komisji mówił Jerzy Lenartowicz, przedstawiciel puławskiego koła ŚZŻ AK. – Dla nas jest to miejsce święte – wyznał reprezentant środowiska kombatantów.

Podobne zdanie ma także radny Ignacy Czeżyk z klubu PiS. – Miejsca takie jak to powinniśmy wyodrębnić w taki sposób, żeby nie wchodzić na nie z projektami budżetu obywatelskiego. To miejsca niezwykłe, święte historycznie, które ociekły krwią – mówił.

Szkopuł w tym, że samorządowcy zawczasu nie wyodrębnili żadnych miejsc „świętych” w regulaminie. Przez lata nie dostrzegali takiej potrzeby. Pojawiła się w ubiegłym roku, gdy środowisko kombatantów zaczęło wychodzić z inicjatywą budowy pomnika mjra Mariana Bernaciaka „Orlika”. To wtedy po raz pierwszy wyczyszczono budżet obywatelski z kontrpomysłu na działkę w centrum Puław. Regulaminu jednak nie zmieniono. W związku z tym, gdy w tym roku po raz kolejny pojawiły się inne pomysły, radni znów je wyrzucili.

Takie potraktowanie przepisów konsultacji społecznych spowodowało sprzeciw części radnych, szczególnie ze strony kluby „Niezależni”. – Major Bernaciak jest ważny dla nas wszystkich, ale po raz kolejny wyrzucamy pomysły obywatelskie tylko dlatego, że państwo (do radnych PiS - przyp.) za punkt honoru postawili sobie, że ta działka ma być wasza i tylko tam może stanąć ten pomnik – mówiła radna Marzanna Pakuła.

– Nie jesteśmy przeciwko jego budowie, ale jeśli będziemy tak robić, obywatele stracą do nas zaufanie – oceniła radna Beata Kozik. Na ten argument odpowiedział radny Paweł Matras (PiS): – Ja też nie jestem przeciwny napisowi, ale nie w tym miejscu.
Z kolei radny Mariusz Cytryński (Koalicja Samorządowa) przypomniał, że samo dopuszczenie projektu napisu do głosowania nie gwarantuje jego zwycięstwa.

– To jest duży projekt o wartości powyżej 300 tys. zł. Mogłoby się okazać, że nie przejdzie, ale odrzucając go na tym etapie, zabieramy mieszkańcom prawo do wypowiedzenia się na ten temat – zauważył.

Niewiele brakowało, a kłopoty z wypowiedzeniem się mieli także radni. O przerwanie dyskusji i przejście bezpośrednio do głosowania bezskutecznie apelowała radna Halina Jarząbek (PiS). Mimo zachowania tej swobody, radni swojego zdania nie zmienili.

Wniosek obywatelski kolidujący z pomysłem środowiska kombatantów o budowie pomnika mjra Bernaciaka „Orlika” został odrzucony. Formalnie z powodu braku analizy kosztów rocznego utrzymania napisu oraz braku analizy jego celowości. – To byłoby nieracjonalne wydawanie środków publicznych – uzasadniła Elżbieta Szymańska (Samorządowcy).

Tak teraz wygląda ta działka (fot. R.Szczęch )
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Konklawe po śmierci Franciszka. Znana jest data wydarzenia

Konklawe po śmierci Franciszka. Znana jest data wydarzenia

Watykan poinformował, że konklawe po śmierci papieża Franciszka odbędzie się 7 maja.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Wraz z nadejściem wiosny na drogi województwa lubelskiego wrócili motocykliści i rowerzyści. Sprzyjająca aura zachęca do jazdy, jednak policja przypomina – bezpieczeństwo musi być priorytetem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Olimpiakos Tarnogród w sobotę przegrał wysoko z Pogonią 96 Łaszczówka

Zamojska klasa okręgowa. Hokejowy wynik w Tarnogrodzie

W jednym z najciekawiej zapowiadających się spotkań 22. kolejki Olimpiakos Tarnogród mierzył się u siebie Pogonią 96 Łaszczówka. Mecz był bardzo emocjonujący, bo padło w nim aż dziewięć goli, a po końcowym gwizdku z wygranej cieszyli się goście

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie

Podczas prac ziemnych na Błoniach Zamkowych w Lublinie odkryto prawdziwą perełkę - pozostałości po zabudowie dawnej dzielnicy żydowskiej.

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Ekran to najdelikatniejszy i jednocześnie jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona. Uszkodzenie wyświetlacza może być nie tylko kosztowne w naprawie, ale też uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na zabezpieczenie ekranu zaraz po zakupie telefonu. Do wyboru mamy dwie podstawowe opcje: szkło hartowane i folia ochronna. Które rozwiązanie jest lepsze? Przyjrzyjmy się obu metodom zabezpieczania wyświetlacza, ich wadom, zaletom i zastosowaniom.

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Przyjemny, ciepły dom to marzenie każdego właściciela. Dobry materiał izolacyjny sprawia, że zimą oszczędzamy na ogrzewaniu, a latem wnętrze nie nagrzewa się nadmiernie. Przyjazna atmosfera w domu to też mniejszy stres związany z przeciągami czy wilgocią. Zanim podejmiesz decyzję o konkretnym rozwiązaniu, warto przyjrzeć się zaletom i ograniczeniom najpopularniejszych technologii.

Piłkarze Tura Milejów są już bardzo blisko awansu do IV ligi

Siedem goli Tura Milejów w meczu z Hetmanem Gołąb, wyniki lubelskiej okręgówki

Tur Milejów nie zatrzymuje się w drodze po awans do IV Ligi. Podopieczni Tomasza Zająca rozbili Hetmana Gołąb aż 7:2.

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów w Lublinie. Sprawa dotyczy dwóch firm: Kom-Eko i Koma Lublin.

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wysokie temperatury w czasie lata sprawiają, że zamknięte obuwie przestaje się sprawdzać. Zamiast niego warto sięgnąć po klapki, które są lekkie i pozwalają stopom odpocząć. Co więcej, znakomicie prezentują się w towarzystwie zwiewnych letnich strojów. Jeśli zatem szukasz wygodnych klapków dla siebie, sprawdź, po jakie modele warto sięgnąć w sklepie.

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Po wyjazdowym remisie z LZS Sielczyk trener Orląt Łuków Adrian Świderski podał się do dymisji

Orlęta Łuków bez trenera, 11 goli Lutni Piszczac i wszystkie wyniki bialskiej okręgówki

Podział punktów w meczu LZS Sielczyk z Orlętami Łuków sprawił, że do dymisji podał się szkoleniowiec łukowian Adrian Świderski. Dymisja została przyjęta. ŁKS Łazy wygrał po raz pierwszy w rundzie wiosennej. Rezerwy Podlasia II Biała Podlaska lepsze od Unii Krzywda. Victoria Parczew rozbiła Kujawiaka Stanin, a Az-Bud Komarówka Podlaska Sokoła Adamów. Lutnia Piszczac rozgromiła Grom Kąkolewnica 11:1.

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

W niedzielę 11 maja Lublin stanie się centrum narodowych obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Wydarzenie upamiętni 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, która na trwałe wpisała Polskę w mapę europejskiej cywilizacji.

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

Wybór odpowiedniego oprogramowania stanowi często punkt zwrotny w rozwoju przedsiębiorstwa. Decyzja między systemem dedykowanym a gotowym bywa trudna, gdyż wpływa na funkcjonowanie firmy, jej efektywność i koszty operacyjne. Warto zatem przyjrzeć się najważniejszym aspektom obu rozwiązań, aby zrozumieć, które może okazać się bardziej korzystne.

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju
Dzień wschodzi
film

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy Adama Leśniaka, przewodniczącego Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej. W energetycznej rozmowie opowiada o idei Juvenaliów, zdradza szczegóły tegorocznego line-upu i podkreśla, jak ważną rolę odgrywa kultura studencka w budowaniu tożsamości akademickiej.

Piłkarze KS Cisowianka Drzewce przegrali w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce w końcówce stracił wszystkie punkty w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce był na prowadzeniu przez większość spotkania, ale kompletnie zawalił końcówkę i wyjechał z Bełżyc bez punktu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium