Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

5 sierpnia 2021 r.
8:56

Nie wszyscy chcą takiej obwodnicy Nałęczowa. "Zniszczy unikalny w skali Polski mikroklimat"

Niestety, sama obwodnica, w swoim pierwszym etapie, faktycznie może nie osiągnąć celu maksimum, jakim byłoby wyprowadzenie całego tranzytu z centrum miasta, ale z pewnością przejmie znaczną część ruchu ciężarowego.
Niestety, sama obwodnica, w swoim pierwszym etapie, faktycznie może nie osiągnąć celu maksimum, jakim byłoby wyprowadzenie całego tranzytu z centrum miasta, ale z pewnością przejmie znaczną część ruchu ciężarowego. (fot. rs)

Pierwszy etap obwodnicy Nałęczowa będzie liczył 5,2 kilometra, spinając dwie drogi wojewódzkie - w kierunku Lublina oraz w kierunku Markuszowa i S17. Zdaniem Pacyfistycznego Stowarzyszenia Wolnej Myśli z Drzewc, wybrany wariant nie uwolni uzdrowiska od ciężarówek, a może zaszkodzić przyrodzie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Informacja o ogłoszeniu przetargu na obwodnicę Nałęczowa przez Zarząd Dróg Wojewódzkich ucieszyła wielu mieszkańców gminy, ale nie wszystkich. Do naszej redakcji dotarło pismo autorstwa pochodzącej z Warszawy, prof. Marii Szyszkowskiej. To prezes wspomnianego Stowarzyszenia Wolnej Myśli, która od 26 lat zamieszkuje Strzelce koło Nałęczowa (obwodnica minie jej dom w odległości ok. 600 metrów).

Była polityk Sojuszu Lewicy Demokratycznej, aktywna działaczka społeczna, jest zawiedziona postawą władz samorządowych. W jej przekonaniu samorządowcy, decydując się na wybrany przebieg obwodnicy, popełnili poważny błąd.

Droga zniszczy mikroklimat?

- Wybrany wariant tak zwanej obwodnicy przebiega przez strefę ochronną uzdrowiska i przecina miejscowość Cynków na dwie części. Ta droga nie uwolni miasta od nadmiaru spalin i hałasu. Jej budowa wiąże się z wysuszeniem łąk, które warunkują leczniczy klimat, a samochody nadal będą jeździć Aleją Lipową, jako najkrótszą drogą na trasie Lublin-Kazimierz - przekonuje pani profesor. - Ustalony wariant zniszczy unikalny w skali Polski mikroklimat Nałęczowa oraz zniszczy miejscowość Cynków.

Obaw profesor (nauk humanistycznych), dotyczących druzgocącego wpływu drogi na lokalny "mikroklimat", nie podzieliła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, akceptując przygotowaną przez inwestora dokumentację. O tym, że argumenty podane przez "Pacyfistów" nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości, przekonuje także Kamil Jakubowski, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie.

ZDW: Obawy są nieuzasadnione

- Nieprawdą jest, że ta droga nie uwolni miasta od spalin i hałasu. Kierowcy, którzy nie będą musieli wjeżdżać do Nałęczowa na pewno będą ją wybierać - zapewnia. Jego zdaniem gminie Nałęczów nie grozi także osuszenie łąk czy zniszczenie mikroklimatu. - Będzie wręcz przeciwnie. Zaprojektowano odwodnienia drogi, zbiorniki retencyjne na wody opadowe, a przez rzekę przeprowadzona zostanie estakada o długości 374 metrów - wylicza Jakubowski.

Jak dodaje, obwodnica będzie przebiegała na granicy dwóch stref uzdrowiskowych, gdzie zgodnie z ustawą nie zabrania się budowy dróg klasy G. - Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by wstrzymywać budowę tej drogi - podkreśla.

ZDW odrzuca również argument dotyczący negatywnych skutków "podzielenia Cynkowa na dwie części". Według drogowców, obwodnica w tamtym miejscu pobiegnie nad istniejącymi drogami lokalnymi, łącząc się z nimi za pomocą dróg serwisowych. Powstać mają także nowe chodniki, które zwiększą bezpieczeństwo pieszych - mieszkańców Cynkowa.

(fot. UM Nałęczów)

SKO: Oddziaływanie będzie minimalne

Obwodnicy nie boi się także Samorządowe Kolegium Odwoławcze, które w jednym z pism dotyczących tej drogi ocenia, że "planowane przedsięwzięcie jest zgodne z wymaganiami przepisów o ochronie środowiska, a jego oddziaływanie na komponenty środowiska będzie minimalne".

To nie wszystko, wśród zalet wybranego wariantu drogi SKO uwzględnia m.in. zmniejszenie ilości spalin w centrum miasta i poprawę jakości życia mieszkańców. Jak przypomina kolegium, "odrzucono te warianty, których ingerencja w środowisko naturalne oraz życie mieszkańców byłaby znacząco większa".

Pełny efekt po drugim etapie

Niestety, sama obwodnica, w swoim pierwszym etapie, faktycznie może nie osiągnąć celu maksimum, jakim byłoby wyprowadzenie całego tranzytu z centrum miasta, ale z pewnością przejmie znaczną część ruchu ciężarowego. Będzie także alternatywną dla kierowców poruszających się z Lublina do Kazimierza, oferując im podobnej długości trasę przez Drzewce i Łopatki. Docelowy, pełny efekt zostanie osiągnięty po zakończeniu budowy kolejnego, czyli drugiego etapu obwodnicy (z Drzewc w stronę Karmanowic). Jeśli wierzyć samorządowcom, będzie to możliwe jeszcze w tej dekadzie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Densy w Berecie
Foto
galeria

Densy w Berecie

Zobaczcie, jak Lublin szalał przy najlepszych rytmach w popularnym Berecie, tworząc niezatarte wspomnienia o gorącej nocy. Przeżyjcie jeszcze raz tą magiczną atmosferę, którą udało się uchwycić w obiektywie. A ci co nie byli, niech żałują. Ekstrawaganckie stylizacje, fantastyczna zabawa, świetni ludzie i niezapomniane chwile – wszystko to znajdziecie w naszej fotogalerii.

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie

Kazimierz Sichulski powiedział o Oldze Boznańskiej „Co babie do pędzla?! Jak ja nie cierpię malujących bab!”. Teraz wyjątkowe prace kobiet ujrzały światło dzienne. W Muzeum Narodowym w Lublinie została otwarta wystawa prac artystek z okresu 1850 – 1950.

Wojciech Kamiński stara się tonować nastroje w obozie PGE Startu Lublin

PGE Start Lublin zagra dzisiaj w Słupsku

W sobotę o godz. 15.30 PGE Start zmierzy się na wyjeździe Energą Icon Sea Czarnymi Słupsk.

Joanna Andruszak była bohaterką potyczki w Elblągu

PGE MKS FunFloor pokonał Energę Start Elbląg

Początek meczu w Elblągu zdecydowanie nie poszedł po myśli szczypiornistek PGE MKS FunFloor. Lublinianki przegrywały z Energą Startem aż 3:8. Do przerwy było jednak 13:13, a w drugiej połowie wszystko potoczyło się już zgodnie z planem i przyjezdne wygrały 33:25.

ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm w finale PLS 1. Ligi, po zwycięstwie nad KPS Siedlce

W drugim meczu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy nieoczywiste, ale bardzo ciekawe miejsca turystyczne na Lubelszczyźnie.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych

Watykan przygotowuje się do pogrzebu papieża Franciszka

Plac Świętego Piotra został zamknięty w piątek około godz. 17 w ramach przygotowań do sobotniego pogrzebu papieża Franciszka. W bazylice wierni nadal oddają hołd przed trumną papieża.

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

W ramach XI edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Ponikwoda zdecydowali, że nadszedł czas wyremontować ulicę Bazylianówka. Dzisiaj miasto poznało oferty. Okazuje się, że 400 tys. zł może nie wystarczyć.

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

W krótkim czasie trzej mężczyźni dorobili się na kradzieżach blisko 140 tys. zł. Ich łupem padły również towary z terenu naszego województwa.

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Przed świętami Wielkanocnymi Wisła Puławy pokonała na swoim stadionie Skrę Częstochowa i wciąż plasuje się tuż nad strefą spadkową. W sobotę podopiecznych trenera Macieja Tokarczyka czeka bardzo ciężkie spotkanie. Duma Powiśla zagra w Bytomiu z tamtejszą Polonią

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Już w najbliższą niedzielę, 27 kwietnia, Warszawa będzie gospodarzem centralnych obchodów „Tysiąclecia Korony Polskiej”. Z tej okazji PKP Intercity przygotowało dla uczestników wyjątkową promocję – bezpłatny powrót do domu pociągami przewoźnika.

Jedną z chełmskich szkół, która przejdzie termomodernizację jest I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie

Kolejne miliony na termomodernizację szkół i przedszkoli w Chełmie

Miasto Chełm kontynuuje ambitny plan poprawy efektywności energetycznej swoich placówek oświatowych. Aż 53,5 mln złotych trafi do miasta na termomodernizację dziewięciu kolejnych szkół i przedszkoli. To kolejny krok w realizacji programu, który zmienia nie tylko wygląd budynków, ale i komfort nauki najmłodszych mieszkańców.

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

39-latek planował napad już pół roku wcześniej, a we wszystkim pomogła mu żona. Po całym zdarzeniu małżeństwo uciekło z Polski. Długo jednak nie cieszyli się wolnością ani skradzionymi pieniędzmi.

Seszele – 4 pomysły na idealne wakacje
film

Seszele – 4 pomysły na idealne wakacje

Ciężko wyobrazić sobie bardziej rajski kierunek ekskluzywnej podróży niż gorące, tropikalne Seszele. Ten kraj wyspiarski z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę fanów wśród turystów z Polski, a jednocześnie pozostaje egzotyczny i trudno dostępny ze względu na swoje położenie na mapie.

Państwowa Straż Rybacka ma już 40 lat. Były medale i odznaczenia
ZDJĘCIA
galeria

Państwowa Straż Rybacka ma już 40 lat. Były medale i odznaczenia

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się uroczyste obchody 40-lecia Państwowej Straży Rybackiej w Lublinie. Jubileusz był okazją do podsumowania czterech dekad działalności formacji oraz uhonorowania jej funkcjonariuszy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium